• Nie Znaleziono Wyników

Wypadek przy pracy – i co dalej? Poradnik dla pracownika służby bhp i pracodawcy - Aleksandra Kaźmierczak - pdf – Ibuk.pl

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Wypadek przy pracy – i co dalej? Poradnik dla pracownika służby bhp i pracodawcy - Aleksandra Kaźmierczak - pdf – Ibuk.pl"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Aleksandra Kaźmierczak

Wypadek przy pracy – i co dalej?

Poradnik dla pracownika służby bhp i pracodawcy

ODDK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.

Gdańsk 2016

(2)

Spis treści

Zastosowane w książce skróty . . . . 7

Wstęp . . . . 9

Rozdział I. Pojęcia ogólne dotyczące wypadku przy pracy . . . . 11

1. Regulacje prawne . . . . 11

1.1. Ustawa Kodeks pracy . . . . 11

1.2. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych . . . . 15

1.3. Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych . . . . 16

1.4. Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa . . . . 17

1.5. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy . . . . 18

1.6. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy . . . . 18

1.7. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia . . . . 19

1.8. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy . . . . 19

1.9. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, tryb postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania . . . . 20

2. Czym jest wypadek przy pracy? . . . . 21

2.1. Definicja wypadku przy pracy . . . . 21

2.2. Nagłość zdarzenia . . . . 24

2.3. Działanie przyczyny zewnętrznej . . . . 25

2.4. Uraz . . . . 27

2.5. Związek z pracą . . . . 29

2.6. Wybrane orzeczenia sądów dotyczące wypadków przy pracy . . . . 32

3. Rodzaje wypadków przy pracy . . . . 34

4. Wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy . . . . 35 3

(3)

5. Czy zgłoszenie wypadku przy pracy przedawnia się? . . . . 37

6. Sposoby postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy . . . . 38

6.1. Pierwsze kroki przy ustalaniu okoliczności wypadku przy pracy . . . . 38

6.2. Wybór metody badania wypadku przy pracy . . . . 40

7. Istotne kwestie mające wpływ na uznanie wypadku przy pracy . . . . 44

7.1. Zerwanie związku z pracą a wypadek przy pracy . . . . 44

7.2. Badania lekarskie pracownika a wypadek przy pracy . . . . 47

7.3. Szkolenia z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy a wypadek przy pracy . . . . 50

7.4. Wykonywanie pracy przez pracownika w okresie niezdolności do pracy lub urlopu wypoczynkowego . . . . 52

7.5. Stan nietrzeźwości lub stan pod wpływem środków odurzających i psychotropowych a wypadek przy pracy . . . . 54

7.6. Rażące niedbalstwo lub umyślne naruszenie przepisów a wypadek przy pracy . . . . 57

7.7. Wymóg stałego nadzoru nad pracownikami przy niektórych pracach oraz wykaz prac wykonywanych przez co najmniej dwie osoby a wypadek przy pracy . . . . 58

7.8. Niestosowanie przez pracowników ochron indywidualnych a wypadek przy pracy . . . . 60

Rozdział II. Badanie wypadku przy pracy – krok po kroku . . . . 63

1. Obowiązki pracowników związane z zaistniałym wypadkiem przy pracy . . 63 2. Obowiązki pracodawcy związane z zaistniałym wypadkiem przy pracy . . . 67

2.1. Wyeliminowanie lub ograniczenie zagrożenia . . . . 67

2.2. Zapewnienie udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym . . 68 2.3. Powiadomienie właściwych organów . . . . 69

2.4. Ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku . 71 2.5. Obowiązek prowadzenia rejestru wypadków przy pracy . . . . 72

2.6. Sporządzanie i przekazywanie statystycznej karty wypadku przy pracy . . . . 73

2.7. Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego po zaistniałym wypadku przy pracy . . . . 76

2.8. Obowiązki pracodawcy w sytuacji, kiedy poszkodowana została osoba niebędąca pracownikiem . . . . 76

3. Obowiązki zespołu powypadkowego . . . . 82

3.1. Zadania zespołu powypadkowego w świetle rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy . . . . 82

3.2. Analiza wypadków przy pracy na wybranych przykładach . . . . 96 4

Spis treści

(4)

Rozdział III. Świadczenia pieniężne z tytułu wypadków przy pracy . . . . . 111

1. Świadczenia przysługujące z ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (ustawy wypadkowej) . . . . 111

1.1. Zasiłek chorobowy z tytułu wypadku przy pracy . . . . 111

1.2. Świadczenie rehabilitacyjne . . . . 115

1.3. Zasiłek wyrównawczy . . . . 116

1.4. Jednorazowe odszkodowanie . . . . 117

1.5. Renty przysługujące z tytułu wypadku przy pracy . . . . 121

1.6. Pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne . . . . 125

2. Świadczenia przysługujące z ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach . . . 125

Rozdział IV. Środki odszkodowawcze dla pracowników z tytułu wypadku przy pracy . . . . 129

1. Roszczenia poszkodowanego w sprawach związanych z wypadkiem przy pracy w zakresie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych . . . . . 129

2. Roszczenia z tytułu wypadków przy pracy na drodze cywilnej . . . . 130

3. Odszkodowanie za przedmioty utracone lub zniszczone podczas wypadku przy pracy . . . . 134

Rozdział V. Odpowiedzialność pracodawcy i pracownika służby bhp za zaistniały wypadek przy pracy . . . . 137

Rozdział VI. Błędy najczęściej popełniane podczas postępowania powypadkowego i przy sporządzaniu dokumentacji . . . . 141

Wykaz aktów prawnych . . . . 143

Spis schematów . . . . 145

Spis wzorów . . . . 145

5 Spis treści

Cytaty

Powiązane dokumenty

Na podstawie art. Lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, znajduje się w budynku lub jego części, które spełniają wymagania określone w przepisach w

Pracami rady rynku pracy kieruje przewodniczący, którym w przypadku Rady Rynku Pracy jest minister właściwy do spraw pracy, zwany dalej ministrem", w przypadku

2. Na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży zagranicznej..

Niezależnie od rodzaju umowy pracodawca jest zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub

5) na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego,.. 10 ustawy, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego

Przedstawione powyżej przykłady, z jakimi spotykają się sądy, gdy orzekają o odpowiedzialności za wypadek przy pracy, świadczą o tym, jak ważne jest

W celu ustalenia okoliczności i przyczyny wypadku przy pra- cy oraz wypadku w związku z pełnieniem służby w Policji kierownik jednostki organizacyjnej Policji będący pracodaw- cą

Zanim jednak wszystko w sprawie śmierci Tadeusza Szczepańskiego stało się oczywi- ste, w dniu 20 marca 1980 r.. Prokuratura Rejonowa w Gdańsku