• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem naturalnej nauki języka (w oparciu o „Słoneczną bibliotekę” I. Chrzanowskiej) – Balony

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć z wykorzystaniem naturalnej nauki języka (w oparciu o „Słoneczną bibliotekę” I. Chrzanowskiej) – Balony"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem naturalnej nauki języka (w oparciu o „Słoneczną bibliotekę” I. Chrzanowskiej) – Balony

1. Cele zajęć

Dziecko:

- potrafi rozpoznać kształt litery b i wyróżnić ją jako głoskę w nagłosie;

- potrafi rozpoznawać kolory: niebieski, biały, zielony, pomarańczowy, czerwony, żółty;

- w trakcie „czytania” książeczki zwraca uwagę na druk, kierunek czytania, okładkę, autora, ilustratora oraz rozumie znaczenie składowych elementów książki;

- samodzielnie wypowiada się na temat poznanej historyjki, odpowiada na pytania;

- rozumie pojęcie niezdrowej rywalizacji w oparciu o historyjkę;

2. Metody i formy pracy

naturalna nauka języka; praca grupowa, zespołowa, indywidualna;

3. Środki dydaktyczne

balony, książeczka Balony, karty pracy z zadaniami dla dzieci, butelka, wiaderka z ciepłą i zimną wodą, krzyżówka i hasła, materiały do kącików zainteresowań;

4. Przebieg zajęć

1. Zabawa Baloniku mój malutki;

2. Zapoznanie z opowiadaną przez n –lkę historyjką.

3. Prezentacja książeczki: zwrócenie uwagi na okładkę, tytuł( O czym będzie książka?, Z ilu wyrazów składa się tytuł?Ile jest dzieci i baloników?, Jakie kolory mają balony?), autora, ilustratora, spis treści, numery stron;

4. Czytanie tekstu:

- n – lka czyta książeczkę zwracając uwagę na kierunek, pokazując wyrazy, synchronizując mowę z pokazywaniem druku;

- czytanie powtórne, zachęcając dzieci by dołączyły i same pokazywały drukowany tekst (może któreś dziecka jest w stanie poprowadzić czytanie)

5. Rozmowa: Dlaczego największy balon pękł? Jak myślicie, co na to powiedziały pozostałe dzieci? Co zrobiły dzieci, jak sądzicie? Jak to jest, gdy ktoś próbuje za wszelką cenę być najlepszy?

6. „Kolorowa” wersja zabawy Baloniku mój malutki:

Baloniku kolorowy, rośnij duży, piękny, zdrowy.

Balon rośnie, że aż strach...Przebrał miarę, no i ...TRACH!

- dzieci zamiast wyrazu kolorowy mogą wstawiać kolejne nazwy kolorów, wprowadzać zdrobnienia kolorów dla zachowania rytmu wierszyka (Baloniku czerwoniutki, Baloniku mój zielony....)

7. Zadania dla dzieci:

- napisz po śladach: wzory liter B, b - napisz i pokoloruj: plansza 1, s.43

- konkurs kolorów: nadmuchane są trzy różnokolorowe balony. Dzieci rozpoznają kolory, n – lka zapisuje je na tablicy tworząc tabelę o trzech polach. Dzieci wymieniają lub pokazują przedmioty o tym samym kolorze, co któryś z baloników, n

(2)

–lka wpisuje wymienione przedmioty pod odpowiednim kolorem. Podliczenie wyników i rozmowa o „zwycięskim” kolorze;

- Tańcząca literka – dzieci tańczą, każde z nadmuchanym balonem w ręku w rytm muzyki. Po zatrzymaniu muzyki każdy „balon” próbuje znaleźć partnera tego samego koloru, tak aby z dwóch balonów ułożyć literę B. Para, która się znajdzie siada.

- Zagadka I: Który z kolorów zaczyna się na balonową literę b?

- Zagadka II: n –lka: Widzę coś w tym samym kolorze co czerwony balon. Zgadnijcie co?

- Ćwiczenia oddechowe: n –lka zapisuje na tablicy wyraz balon , zachowując duże odstępny między literami. Prosi, by dzieci „nadmuchały” okrągłe literki w tym wyrazie – najpierw a, potem o. Podczas każdego wydechu powiększ stopniowo dmuchane literki.

- Doświadczenie z balonem: Cel: zademonstrować, że podgrzane powietrze jest lżejsze i jest w stanie nadmuchać balon. Pustą butelkę, z nałożonym na szyjkę balonem, zanurzyć najpierw w wiaderku z zimną wodą, a potem z ciepłą.

- Krzyżówka: dzieci rozwiązują hasła i wyszukują spośród przygotowanych przez n-lkę rozsypanych napisów ( na odwrocie do sprawdzenia odpowiedni kolor) N –lka wypełnia krzyżówkę.

Hasła: 1. kolor nieba 2. kolor śniegu 3. kolor trawy 4. kolor pomarańczy 5. kolor pomidora 6. kolor słońca

8. Praca w kącikach:

a) kącik alfabetyczny:

- przyporządkowanie ilustracji kolorowych balonów do nazw kolorów (z tyłu nazwy próbka koloru)

- odczytanie rebusów - rysowanie odpowiedzi b) kącik pisania:

- pisanie po śladzie lub samodzielne wyrazu balony, biały, - pisanie szlaczków: karta 2, s.44;

- tworzenie jak największej liczby wyrazów z liter wyrazu: pomarańczowy, niebieski, czerwony;

- układanie własnego imienia z liter;

c) kącik plastyczny:

- narysować siebie dmuchającego balon ulubionego koloru - zaprojektować Wielką księgę kolorów

d) kącik teatralny

- odgrywanie scenek : Komu do czego służą balony?

- poruszanie się zgodne z poleceniami: jesteś żabą, wężem, kotem;

e) kącik książki

- wyszukiwanie we fragmentach książek wyrazów zawierających literę b f) kącik matematyczny

- liczenie balonów na ilustracjach i wpisywanie (rysowanie) wyników - Czyje są balony?- plątaninka - łączenie balonów z właścicielami - wyszukiwanie różnic na obrazkach;

- łączenie jednakowych przedmiotów w zbiory, policz elementy;

9. Podsumowanie, wzajemne oglądanie prac.

5. Bibliografia

* Czerwińska E., Narożnik M., Słoneczna biblioteka – przewodnik metodyczny dla nauczycieli” W-wa 1997, WSiP;

* opracowanie własne zgodne z metodą naturalnej nauki języka.

Cytaty

Powiązane dokumenty

As was already mentioned in section 2.5 approximations are required for some of the terms of the averaged NS equations (2.22) or (2.25). To these terms belong the

Dlaczego temperatura powietrza w balonie ma stronę będą się.. Karta pracy do e-Doświadczenia Młodego Naukowca opracowana przez: KINGdom Magdalena Król. Klasa I Tydzień 9

D ziewoja, chtórn-o Przodow ała żnywu, Wesołó psiosénke P rzed dw orém

Umiejętności: dziecko uważnie słucha objaśnień; recytuje wierszyk; prosi o pomoc nauczyciela w razie potrzeby; rozpoznaje i nazywa kolory; liczy w zakresie 5; klasyfikuje

Stąd też staje się oczywiste, że Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela nie przywołuje ducha i filozofii wieku XVIII jedynie poprzez odwołanie się do retoryki Oświecenia.

Wymień klasy adresów IP, gdzie się je stosuje, jaka jest minimalna

Wśród dopowiedzeń mieszczą się bowiem również te, które konstytuują samodzielne wypowiedzenie, są kontekstualne, nie muszą jednak być odpowie- dzią na pytanie

Łączy ona elementy prozy artystycznej, naukowej i publicystycznej 9 Moim zamiarem było eseistyczne przedstawienie zagadnienia zasługującego w innym kontekście na głęboką