• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Czy Ślązak dogada się z Kaszubem? –o odmianach polszczyzny

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Czy Ślązak dogada się z Kaszubem? –o odmianach polszczyzny"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, język polski, zakres podstawowy

Temat: Czy Ślązak dogada się z Kaszubem? – o odmianach polszczyzny

Treści kształcenia:

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

3. Świadomość językowa. Uczeń:

5) wskazuje w czytanych tekstach i analizuje przykłady odmian terytorialnych, środowiskowych i zawodowych polszczyzny.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Redaguje różne odmiany wypowiedzi,

● Ćwiczy umiejętność pracy w zespole,

● Wyszukuje informacje o odmianach terytorialnych, środowiskowych i zawodowych polszczyzny,

● Przygotowuje prezentacje.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Prezentuje kreatywne nastawienie do odmian polszczyzny,

● Analizuje tekst pod kątem wskazania cech charakterystycznych dla danej odmiany języka,

● Słucha mówców i sporządza notatki.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Środki dydaktyczne:

● Komputery z dostępem do internetu,

● Kartki, kolorowe flamastry,

● Sprzęt multimedialny: komputer, ewentualnie podłączony do telewizora/projektor multimedialny/tablica interaktywna,

● Zasób multimedialny: film „Język ludzi filmu”.

Metody nauczania:

● Problemowa: rozmowa kierowana,

● Praktyczna: ćwiczenia redakcyjne, 1

(2)

● Eksponujące: film, prezentacja,

● Aktywizujące: drama (wejście w rolę, scenka improwizowana).

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Grupowa zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita się z klasą i przedstawia cele lekcji. Zapowiada projekcję filmu i prosi, aby uczniowie zapisali usłyszane sformułowania charakterystyczne dla prezentowanej odmiany języka slangowego, o których będzie anegdotycznie opowiadał Jerzy Stuhr. Mają zastanowić się nad następującymi zagadnieniami, np.:

● W jakich zawodach/środowiskach występuje specyficzny język, „kod” językowy?

● Do czego prowadzi posługiwanie się takim „kodem” w rozmowach z osobami spoza danej branży/danego środowiska?

● Czy takie sytuacje mogą występować także w innych warunkach posługiwania się językiem polskim?

Po projekcji materiału uczniowie wymieniają swoje spostrzeżenia. Nauczyciel kieruje rozmową tak, by podkreślić zróżnicowanie odmian polszczyzny, slangów, „kodów”

językowych w danych branżach czy środowiskach i wreszcie istnienie dialektów, gwar, które może prowadzić do nieporozumień wśród osób posługujących się tym samym językiem ojczystym.

Etap realizacji

Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Każda z nich ma do dyspozycji komputer z dostępem do internetu. Liderzy zespołów rozdzielają między członkami grup przygotowane przez nauczyciela zróżnicowane zadania do wykonania. Jedna grupa wyszukuje informacje dotyczące odmian terytorialnych polszczyzny, druga – środowiskowych, trzecia – zawodowych, czwarta charakteryzuje style językowe: artystyczny, publicystyczny, urzędowy i styl przemówień. Po zapoznaniu się z teorią uczniowie sporządzają notatki w formie mapy myśli. Zapisują przykładowe wyrazy i sformułowania charakterystyczne dla danej odmiany języka polskiego.

Następnie liderzy prezentują efekty pracy. Członkowie grup sporządzają notatki z wystąpień kolegów. Nauczyciel, w razie konieczności, uzupełnia informacje i wyjaśnia wątpliwości.

Po wystąpieniach uczniowie przygotowują scenki, w których wykorzystują najciekawsze, najdziwniejsze lub najzabawniejsze ich zdaniem frazy i słowa z różnych odmian polszczyzny.

Grupa pierwsza wymyśla dialog górala ze Ślązakiem, druga – hydraulika z profesorem, trzecia wykorzystuje slang młodzieżowy, czwarta – gwarę lwowską i warszawską.

Po prezentacji scenek uczniowie zapisują wyrazy gwarowe lub środowiskowe użyte w dialogach i próbują je przyporządkować do określonej odmiany i konkretnego stylu języka.

2

(3)

Etap końcowy

Nauczyciel podsumowuje pracę wszystkich grup i wyjaśnia złożoność problemu, nad którym uczniowie pracowali na lekcji.

Zadaniem domowym jest stworzenie prezentacji w programie MS PowerPoint (lub podobnym) na temat odmian terytorialnych, środowiskowych i zawodowych polszczyzny oraz wypisanie muzycznych, literackich i filmowych przykładów zastosowań gwar i slangów.

Dodatkowo:

Uczniowie mogą przeprowadzić wywiad z osobą posługującą się nieoficjalną odmianą polszczyzny.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

(red.) Język polski na Kowieńszczyźnie. Historia, sytuacja socjolingwistyczna, cechy językowe, teksty. K02Zie Zielińska A., Mniejszość polska na Litwie Kowieńskiej.

Proszę poprawić poniższe zdania pod względem językowym. Poprawa może polegać na przekształceniu konstrukcji zdania, uzupełnieniu treści itp. a) Jest to element

kowego”10.. języka wiąże tylko z językiem literackim oraz dialektam i ludow ym i11. Jeśli naw et przyjąć, iż obaj ci znakomici dialektolodzy zajmowali s ta

- NETwork DATaset (appendix A.2) with items: title, simulation parameters, generator element values (traffic load), network element description, with: length,

W Kronice Janka z Czarnkowa pojawiły się również protonazwiska obcego pochodzenia, czyli takie, które zostały przeniesione do języka polskiego już jako gotowe nazwy osobowe i

Fakt, iż z udokumentowanych w latopisie pożyczek polskich zale- dwie część znalazła poświadczenia w słowniku współczesnego języka białoruskiego, dowodzić może raczej

W przeciwieństwie do wymowy [ sfojo drogo] bądź [ sfojom drogom] , które to warianty funkcjonują przede wszystkim w gwarach oraz w dialektach miejskich i wciąż

Komisji terminologii nauk informatycznych, działającej przy Radzie Języka Polskiego, zostanie wkrótce przekazany postulat rozpowszechniania takich systemów.. komputerowych,