Układ gimnastyczny ze wstążką – kształtowanie estetyki ruchu
Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny
2.6 Uczeń wykonuje prosty układ gimnastyczny
Adresat
Uczniowie (dziewczynki i chłopcy) klas IV –(możliwość realizacji w klasie V)
Czas trwania
45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna ćwiczenia ze wstążką gimnastyczną
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje ćwiczenia ze wstążką gimnastyczną
łączy poznane ćwiczenia w układ gimnastyczny
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
doznaje wrażeń estetycznych
Metody nauczania
Metody: naśladowcza ścisła, ruchowej ekspresji twórczej
Formy nauczania
Formy: frontalna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć
Przybory i przyrządy
Wstążki gimnastyczne dla każdego ucznia, odtwarzacz muzyki.
Zasoby multimedialne
1. Zestaw ilustracji: „Ćwiczenia ze wstążką”
2. Piosenka: „Wio koniku”
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 5 – 10 minut
1. Czynności organizacyjne
Zbiórka – sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji.
2. Rozgrzewka
Marsz po sali gimnastycznej w różnych kierunkach w rytm muzyki:
Wykonywanie ruchów ramion: wznosów, krążeń, odrzutów w górę, w dół i w bok;
skłonów i skrętów tułowia w bok i w przód, podskoków naprzemiennych.
Marsz po obwodzie sali gimnastycznej,
pobranie wstążek do gimnastyki artystycznej, a następnie ustawienie się w szeregu na linii bocznej z zachowaniem równych odstępów.
Przygotowanie sprzętu, Przedstawienie zestawu ilustracji,
ustawienie.
Włączenie muzyki (rytm 4/4).
Odstęp między
ćwiczącymi ok. dwóch metrów.
Część główna 25 – 30 minut
Wykonywanie ćwiczeń indywidualnych ze wstążką gimnastyczną w pozycji wykrocznej przy muzyce (rytm 4/4):
1. Ćwiczenia w pozycji wysokiej, postawie
rozkrocznej w płaszczyźnie czołowej, w miejscu i ruchu: w marszu w tył:
wężyk,
spiralki,
ósemki,
krążenie (duże koła),
wykonanie szybkiego ruchu ramieniem z prawej strony na lewą,
wykonanie dużego krążenia ramieniem z równoczesnym wykonaniem małych krążeń nadgarstkiem.
2. Ćwiczenia w pozycji wykrocznej w płaszczyźnie strzałkowej, w miejscu i ruchu: w marszu w tył:
wężyk,
ósemki,
krążenie (duże koła),
wykonanie szybkiego ruchu ramieniem z przodu do tyłu.
3. Ćwiczenia w pozycji wykrocznej w płaszczyźnie poprzecznej, w miejscu i ruchu:
krążenia ramion nad głową,
ósemki,
spiralki.
Ćwiczenia wykonywane ze zmianą ręki.
4. Wykonywanie prostego układu gimnastycznego:
Takt 1 1 – 4:
Wężyk poziomy prawą ręką w płaszczyźnie czołowej, w miejscu,
1-2 uniesienie lewej ręki bokiem do góry,
3-4 opuszczenie uniesionej ręki bokiem w dół, prawa noga w wykroku, ciężar ciała na lewej nodze.
Takt 2 1 – 4:
Wężyk w pionie po podłożu prawą ręką w płaszczyźnie strzałkowej w marszu tyłem, ułożenie lewej ręki do przodu, do poziomu.
marsz tyłem we wspięciu na palcach – 4 kroki, pierwszy krok prawą nogą,
po ukończeniu marszu prawa noga ustawiona w wykroku w przód, ciężar ciała na lewej nodze.
Takt 3 1 – 4:
Spiralka pionowa prawą ręką w płaszczyźnie czołowej z obrotem ciała w miejscu w prawą stronę,
ułożenie lewej ręki w bok.
wykonanie obrotu we wspięciu na palcach – 4 kroki, w prawą stronę, pierwszy krok prawą nogą,
po ukończeniu marszu z obrotem lewa noga ustawiona w wykroku w przód, ciężar ciała na prawej nodze.
Takt 4 1 – 4:
2 ósemki w płaszczyźnie czołowej wykonane prawą i lewą ręką w marszu tyłem.
1 -2:
Wykonanie ósemki prawą ręką,
zapoczątkowanie ruchu ręki w prawą stronę ułożenie lewej ręki w tył, w dół, w skos,
marsz tyłem – 2 kroki, pierwszy krok lewą nogą, przełożenie wstążki do lewej ręki.
3 – 4:
Wykonanie ósemki lewą ręką,
zapoczątkowanie ruchu ręki w prawą stronę ułożenie prawej ręki w tył, w dół, w skos,
marsz tyłem – 2 kroki, pierwszy krok prawą nogą.
Takt 5,6,7,8 tak samo jak takt 1,2,3,4 wykonany lewą ręką.
5. Próba ułożenia własnych układów
gimnastycznych składających się z 4 taktów.
6. Prezentacja układów gimnastycznych obu zespołów.
Podział uczniów na 2 zespoły
(wyboru dokonuje nauczyciel przydzielając do zespołów uczniów o różnej sprawności fizycznej i o różnym poczuciu rytmu).
Zespoły otrzymują karty z 6 fotografiami
przedstawiającymi ruchy ramion ze
wstążką w płaszczyźnie czołowej.
Część końcowa 8 – 10 minut
1. Ćwiczenia rozluźniające:
Marsz z luźnym potrząsaniem ramionami, z unoszeniem ich w górę i opuszczaniem w dół, potrząsanie barkami, z skłonem tułowia w przód.
2. Czynności organizacyjne:
Podsumowanie zajęć, ocena zaangażowania w wykonanie układu gimnastycznego, pożegnanie.
W podsumowaniu:
przypomnienie poznanych ćwiczeń ze wstążką, zwrócenie uwagi na znaczenie rytmu muzycznego i estetyki ruchu.