opracowany w ramach projektu
„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”
dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach
Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019
SCENARIUSZ LEKCJI
Program nauczania wychowania fizycznego dla szkoły podstawowej
ANNA ROGACKA
UKŁAD TANECZNO-
-GIMNASTYCZNY
Z LASKAMI
Redakcja merytoryczna – Elżbieta Miterka Recenzja merytoryczna – Paweł Łucyk
dr Olga Smoleńska
Agnieszka Ratajczak-Mucharska dr Beata Rola
Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019
Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl
Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
3
Tytuł lekcji:
Układ taneczno-gimnastyczny z laskami.
Cele:
Główny: Uczeń potrafi wykorzystać rekwizyt w aktywności tanecznej.
Poznawczy: Uczeń zna ćwiczenia z przyborem (laską gimnastyczną) w celu rozwijania własnej kondycji.
Kształcący: Uczeń potrafi wykonać podstawowe kroki taneczne: marsz w różnych kierunkach (przód, tył, bok) i ćwiczenia gimnastyczne z laską gimnastyczną, potrafi wykonać kroki taneczne i ćwiczenia gimnastyczne, rozwija koordynację ruchową przy muzyce, rozwija płynność i precyzję ruchów, przyjmuje prawidłową postawę ciała podczas ćwiczeń.
Wychowawczy: Uczeń jest świadomy, że nauka i doskonalenie kroków wymaga samodyscypliny.
Metody:
metoda problemowa, zadaniowa, ruchowej ekspresji twórczej, programowego uczenia się.
Techniki:
choreoterapia, metoda NaCoBeZU, kinezjologii edukacyjnej.
Formy pracy:
frontalna, zajęć w zespołach, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
laski gimnastyczne, piosenki: Coldplay – Hymn For The Weekend, Oceana – Lala.
Opis przebiegu lekcji:
Część wstępna:
1. Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji.
Wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
2. Przedstawienie prezentacji na temat tańca z laskami. Rozmowa nauczyciela z uczniami o tańcu z laskami, zainspirowanie uczniów, pokazanie w ramach prezentacji filmu i zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w czasie zajęć.
3. Ćwiczenia rozgrzewki do piosenki. Nauczyciel ustawia uczniów w szachownicę, uczniowie wykonują ćwiczenia do piosenki Coldplay – Hymn For The Weekend, naśladując nauczyciela:
rolowanie tułowia w dół, swobodny wyprost, wspięcie na palce, ręce wznoszą się w górę, jakby chciały dotknąć jak najwyżej, prawa noga w bok, przenosimy
4
ciężar ciała do półprzysiadu, ręce wykonują krążenie przed sobą na zewnątrz, to samo od rolowania w lewą stronę,
krążenie głową w prawą stronę, wznos lewej ręki bokiem w górę, skłon tułowia w bok, lekkie ugięcie nóg w kolanach, krążenie tułowia w prawą stronę,
wyprost, wspięcie na palce i wyciągnięcie się jak najwyżej w górę, to samo w drugą stronę.
Część główna:
Nauczyciel omawia i ćwiczy z uczniami choreografię do piosenki Oceana – Lala:
krążenia ramion w przód, marsz do przodu, krążenia ramion w przód i w tył, marsz do tyłu, laska trzymana przed sobą,
wymachy laski trzymanej oburącz w przód i w górę, w marszu w skos, w bok i w tył,
marsz do przodu 4 kroki i 4 podskoki w miejscu, marsz do tyłu 4 kroki i 4 podskoki w miejscu,
4 pajacyki (laska w ramionach wokół przed sobą i w górę), przeskoki z nogi na nogę (overy), laska przed sobą, laska w ramionach wokół wykonuje krążenia, 4 pajacyki (laska w ramionach wokół przed sobą i w górę),
obrotami przejście do koła, w kole to samo, tyłem do siebie 4 pajacyki, overy, 4 pajacyki,
ćwiczenia gimnastyczne w kole (uczniowie twarzami do siebie) wykonują wagę przodem, w podporze przodem wymach nogi w górę, półszpagat, laska w górze,
w podporze przodem wymach nogi w górę, waga przodem,
obrotami przejście w 2 rzędy i powtarzamy układ.
Część końcowa:
1. W kole z nauczycielem ćwiczenia rozciągające: w siadzie skrzyżnym ćwiczenia oddechowe, skulenie i przejście do siadu prostego, skłon, krążenia ramion połączone z rozluźnianiem, leżenie przodem, podpór na przedramionach i lekki skłon do tyłu.
2. Nauczyciel podsumowuje lekcję: metoda NaCoBeZU, wystawia oceny za zaangażowanie w zajęcia.
Komentarz metodyczny
Korelacja z przedmiotem muzyka. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: z ADHD i z nadwagą uczestniczą. Ograniczenia mają uczniowie słabowidzący, naśladują ruchy nauczyciela, ćwicząc blisko niego według własnych możliwości i we własnym tempie, jeśli mają przeciwwskazania do ćwiczeń, nie wykonują ich. Uczniowie z cukrzycą i otyli mogą uczestniczyć pod warunkiem dobrego samopoczucia.