• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji otwartej w klasie piątej szkoły podstawowej - Wie spät ist es?/Która godzina? – określanie czasu zegarowego

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji otwartej w klasie piątej szkoły podstawowej - Wie spät ist es?/Która godzina? – określanie czasu zegarowego"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji otwartej w klasie piątej szkoły

podstawowej - Wie spät ist es?/Która godzina? – określanie czasu zegarowego

1. Cele lekcji

Cele zajęć otwartych

 Wymiana doświadczeń z innymi nauczycielami języków obcych.

 Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z nauczycielami szkół podstawowych i gimnazjów

a. Wiadomości

1. Uczeń zna pory dnia i kojarzy je z odpowiednią godziną.

2. Uczeń wie, jak zapytać o czas zegarowy.

3. Uczeń wie, jak określić czas zegarowy – podaje rozmówcy godzinę.

4. Uczeń zna zwroty grzecznościowe i stosuje je podczas rozmowy.

b. Umiejętności

1. Uczeń umie nazywać pory dnia i kojarzyć je z odpowiednią godziną.

2. Uczeń potrafi zapytać o czas zegarowy.

3. Uczeń umie określić czas zegarowy – podaje rozmówcy godzinę.

4. Uczeń umie odegrać rolę przechodnia pytającego lub zapytanego o godzinę.

5. Uczeń stosuje zwroty grzecznościowe podczas rozmowy.

2. Metoda i forma pracy

a. Metoda komunikatywna, której celem jest praktyczne zastosowanie języka obcego.

b. Metoda audiowizualna, której celem jest powiązanie określonej sytuacji ze środkami językowymi; dźwiękom towarzyszy obraz – CREDIF.

3. Środki dydaktyczne

 Podręcznik

 Plansze wykonane na podstawie obrazków z podręcznika „Der, die, das neu” dla klasy 5, strona 19. Dodatkowo dwie oddzielne plansze z ilustracjami księżyca i słońca.

 Duże napisy na kolorowych kartonach: am Morgen, am Vormittag, am Nachmittag, am Abend, in der Nacht, am Tag.

 Zeszyty.

 Zegar z ruchomymi wskazówkami.

 Magnetofon.

 Magnesy, tablica.

(2)

 Wolna przestrzeń do prezentowania scenek.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

a. Przywitanie sprawdzenie listy obecności _ Sind heute alle da?

b. Pytania nawiązujące do ostatnich lekcji – rozgrzewka językowa 1. Was machst du am Montag?

2. Was macht.... am Montag?

3. Was machst du in der Freizeit?

4. Was macht... in der Freizeit?

5. Wie findest du Mathe?

6. Wie findest du Deutsch?

7. Wie findest du deine Schule?

8. Wie findest du deine Klasse?

b. Fazarealizacyjna

1. Praca z podręcznikiem, strona wprowadzająca do rozdziału 2 – o czym będziemy się uczyć. Nauczyciel prezentuje przygotowane obrazki: najpierw słońce, potem księżyc – obrazy mają wywołać skojarzenie z dniem i nocą. Uczniowie podają skojarzenia w języku polskim.

2. Nauczyciel prezentuje poszczególne obrazki i podaje jednocześnie odpowiednie wyrażenie, np. śpiące dziecko – in der Nacht.

3. Uczniowie powtarzają wyrażenia patrząc na obrazki, a następnie widząc obrazek prezentowany przez nauczyciela sami podają określenia pór dnia.

4. Przyporządkowanie wyrażeń pory dnia do poszczególnych godzin – praca z planszami, uczniowie przyporządkowują napisy do obrazków i przypinają odpowiednie pary na tablicy.

5. Odczytanie informacji na planszach.

6. Uświadomienie uczniom celu lekcji.

7. Zapisanie tematu lekcji i wyrażeń z plansz zamieszczonych na tablicy.

8. Przy pomocy zegara określanie godzin – pełnych, pół do..., po..., przed..., kwadrans.

9. Zwrócenie uwagi na sposób określania czasu potoczny i oficjalny.

c. Fazapodsumowująca

1. Przeczytanie podpisów pod zegarami w podręczniku, s. 20.

2. Zapisanie wyrazów: Es ist..., ein Viertel, halb, vor, nach.

3. Zwrócenie uwagi na analogie: vor – Vormittag; nach – Nachmittag.

4. Wysłuchanie nagrania dialogu – uczniowie otrzymują zadanie: Wie spät ist es? – słuchają dwa razy i zapisują godzinę, która podana jest w rozmowie.

5. Opracowanie dialogu i wyjaśnienie zwrotów: Aber bitte nicht zu danken, gern geschehen, aber bitte.

6. Czytanie z podziałem na role.

7. Przygotownie w parach krótkiej scenki z wykorzystaniem poznanych zwrotów.

8. Zadanie pracy domowej, wyjaśnienie zadań A1, A2 i A3 ze strony 24. z zeszytu ćwiczeń.

(3)

9. Ocena pracy uczniówna lekcji.

10. Uświadomienie uczniom, że była to pierwsza lekcja dotycząca określania czasu i umiejętność ta będzie ćwiczona na kolejnych lekcjach.

5. Bibliografia

1. Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło, Der, die, das-neu, podręcznik, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa, 2003.

2. Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło, Der, die, das- neu, zeszyt ćwiczeń, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa, 2003.

6. Załączniki

Kartony z wyrażeniami:

Am Morgen Am Vormittag Am Nachmittag Am Abend In der Nacht Am Tag

Cytaty

Powiązane dokumenty

Bałwanek uradowany pomyślał: „Tutaj na pewno już była wiosna, muszę iść szybciej, bo bardzo chciałbym się z nią przywitać”.. Kiedy doszedł do rzeki, poczuł

Diese drei Prozesse: das Sammeln, das künstlerische Schaffen und die Aus- stellung der „primitiven Kunst” enthüllt – nach Ansicht der Autorin – drei weitere Etappen ihrer

Sprawdzian diagnozujący na rozpoczęcie drugiego roku nauki języka niemieckiego – klasa 6 Podręcznik: Der, die, das-neu, klasa 6I. Odpowiedz, stosując wyrażenia podane

język niemiecki „ich und du neu” podręcznik i materiały ćwiczeniowe dla klasy IV.. Marta Kozubska, Ewa Krawczyk,

Zadaniem uczniów jest uporządkowanie i przypięcie kartek pod odpowiednimi kategoriami (WCU) z hasłami/zagadnieniami dotyczącymi trójkąta prostokątnego i funkcji

Wyjrzyj przez okno, sprawdź temperaturę na zewnątrz i napisz w kilku zdaniach jaka jest

A teraz przekształć podane zdania z szyku prostego na szyk przestawny wg wzoru, pamiętaj, że czasownik musi zajmować drugie miejsce w zdaniu.. Podkreśl go na

 Zapoznaj się z tekstem dotyczącym funkcji obwodowego układu nerwowego (podręcznik strona 173, pierwszy akapit po prawej stronie - Obwodowy układ nerwowy składa się