1 Droga Nauczycielko, Drogi Nauczycielu,
poniższy scenariusz przeznaczony jest do pracy zdalnej w klasie VII szkoły podstawowej.
Stworzony został z wykorzystaniem podręcznika szkolnego: „Puls życia. Podręcznik do biologii dla klasy siódmej szkoły podstawowej”. Wydawnictwo Nowa Era.
Ze względu na fakt, że nie wszyscy uczniowie mają swobodny dostęp do internetu – materiał zawarty w linkach internetowych należy traktować jedynie uzupełniająco, a zastosowanie tych elementów podczas lekcji powinno mieć charakter opcjonalny.
SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII W KLASIE VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Budowa i rola układu nerwowego.
Zakres treści:
podział układu nerwowego
elementy ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego
funkcje ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego
działanie autonomicznego układu nerwowego (układ współczulny i przywspółczulny)
Cele lekcji:
Uczeń:
potrafi przedstawić podział układu nerwowego,
rozpoznaje elementy ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego (na modelu, rysunku, według opisu itd.) oraz określa ich funkcje,
porównuje rolę współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego.
Metody:
Praca z podręcznikiem (str. 173 – 176)
Opcjonalnie – praca z filmem (aktywność internetowa)
2 Środki dydaktyczne:
Podręcznik: Puls życia. Podręcznik do biologii dla klasy siódmej szkoły podstawowej.
Wydawnictwo Nowa Era, 2017
Opcjonalnie – film: Układ nerwowy - wprowadzenie https://www.youtube.com/watch?v=Xd0- u00gxEc
Przebieg lekcji:
Prześlij wiadomość do ucznia w ustalonych komunikatorach np. poprzez Librus, email itp.
dotyczącą przebiegu lekcji. Jako jej temat podaj przedmiot oraz bieżącą datę.
1. Poproś uczniów o zapisanie w zeszycie tematu lekcji.
Temat: Budowa i rola układu nerwowego.
2. W treści wiadomości podaj:
cele lekcji:
Po dzisiejszej lekcji będziesz:
potrafił przedstawić podział układu nerwowego ze względu na budowę (ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy),
rozpoznać elementy ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego oraz określić ich funkcje,
potrafił przedstawić podział układu nerwowego ze względu na sposób działania (somatyczny i autonomiczny układ nerwowy),
potrafił porównać rolę współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego.
na co będziesz zwracał(a) uwagę podczas oceniania ucznia:
na rozpoznanie elementów ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego (na modelu, rysunku, według opisu itd.) oraz określenie ich funkcji,
na porównanie roli współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego.
3 3. Poproś uczniów o wykonanie następujących zadań:
Na początku roku szkolnego poznałeś już budowę komórki nerwowej.
Zastanów się, jakie zadania, funkcję pełni układ nerwowy. Porozmawiaj z rodzicami lub kolegą/koleżanką (poprzez telefon lub komunikator internetowy) na ten temat.
Po rozmowie z rodzicami lub kolegą/koleżanką przystąp do pracy z podręcznikiem.
Przeczytaj drugi akapit z podręcznika ze strony 173 (Układ nerwowy ma skomplikowaną budowę. Wiąże się to z jego zadaniami, takimi jak …)
Zastanów się, czy znasz podane funkcje układu nerwowego i czy w trakcie rozmowy z rodzicami lub kolegą/koleżanką ich nie wymienialiście.
Zapisz pierwszy punkt w zeszycie:
1. Podział układu nerwowego Jeśli masz dostęp do internetu, obejrzyj film:
Układ nerwowy - wprowadzenie (od początku do 1:30 minuty) https://www.youtube.com/watch?v=Xd0-u00gxEc
Zapoznaj się z podziałem układu nerwowego w podręczniku (str. 173) Wykonaj małe karteczki w 3 kolorach (1 karteczka np. koloru niebieskiego, 7 karteczek np. koloru żółtego, 5 karteczek np. koloru zielonego).
Zapisz na karteczkach tekst według wzoru (korzystaj również ze schematu w podręczniku - na dole strony 173).
4
Ułóż karteczki z zapisami: mózgowie, rdzeń kręgowy, nerwy rdzeniowe, nerwy czaszkowe na podręczniku na stronie 174 i 175, w miejscu, gdzie występują elementy ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.
Ułóż teraz te karteczki w zeszycie, a następnie wklej, tak aby przedstawiały właściwie podział układu nerwowego.
Zapisz punkt 2 do zeszytu:
2. Funkcje ośrodkowego układu nerwowego
Zapoznaj się z tekstem dotyczącym funkcji ośrodkowego układu nerwowego (podręcznik strona 173, ostatni akapit po lewej stronie -
Podział układu nerwowego
Ze względu na sposób działania Ze względu na
budowę
ośrodkowy obwodowy somatyczny autonomiczny
- mózgowie - rdzeń kręgowy - nerwy czaszkowe
- nerwy rdzeniowe - współczulny - przywspółczulny
5 Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego …). Zapisz do zeszytu w podpunktach funkcje tego układu.
Zapisz punkt 3 do zeszytu:
3. Funkcje obwodowego układu nerwowego
Zapoznaj się z tekstem dotyczącym funkcji obwodowego układu nerwowego (podręcznik strona 173, pierwszy akapit po prawej stronie - Obwodowy układ nerwowy składa się z nerwów wychodzących z układu ośrodkowego …). Zapisz do zeszytu w podpunktach funkcje tego układu.
Przeczytaj tekst z podręcznika ze strony 173 (od zdania: Układ nerwowy można również podzielić ze względu na sposób funkcjonowania … do końca strony) oraz cały tekst ze strony 176.
Zapisz punkt 4 do zeszytu:
4. Porównanie roli współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego.
Jeśli masz dostęp do internetu, obejrzyj film:
Układ nerwowy - wprowadzenie (od 1:30 minuty do końca) https://www.youtube.com/watch?v=Xd0-u00gxEc
Skonstruuj tabelę porównującą rolę współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego (według poniższego wzoru) i uzupełnij.
6 Układ autonomiczny
Część współczulna Część przywspółczulna Uaktywnia się w sytuacji
zagrożenia
Zmniejsza szybkość pracy większości narządów
Skontaktuj się z kolegą/koleżanką poprzez telefon lub komunikator internetowy i spróbujcie udzielić sobie wzajemnie odpowiedzi na poniższe pytania (przy pomocy wykonanych notatek w zeszycie):
Czy znasz podział układu nerwowego ze względu na budowę i ze względu na sposób działania?
Czy znasz funkcję ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego?
Czy potrafisz porównać rolę współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego?
4. Poproś uczniów o wykonanie pracy domowej - ćwiczenie 1 z podręcznika strona 176
5. Podaj uczniom czas wykonania zadań (notatki z lekcji i pracy domowej), ewentualny sposób przesłania pracy, sposób oceny, czy też formę późniejszego jej rozliczenia np.
prześlij zdjęcie wykonanej pracy domowej wraz z notatką do dnia …..)
Opracowała dr Anna Kreft – konsultant do spraw diagnozy edukacyjnej, edukacji przyrodniczej i pracy z uczniem zdolnym w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku