• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Jedziemy na wycieczkę! Tylko dokąd?Treści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Jedziemy na wycieczkę! Tylko dokąd?Treści kształcenia:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, wiedza o społeczeństwie

Temat: Jedziemy na wycieczkę! Tylko dokąd?

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) przedstawia i stosuje podstawowe sposoby rozwiązywania konfliktów w grupie i między grupami – wiedza o społeczeństwie (1.3).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Rozpoznaje wspólne i sprzeczne interesy grup,

● Zna główne zasady prowadzenia negocjacji grupowych,

● Potrafi znaleźć realistyczne, sprawiedliwe i konkretne rozwiązania sytuacji konfliktowych.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Zna i stosuje różne sposoby rozwiązywania konfliktów,

● Potrafi porozumiewać się w trudnych sytuacjach,

● Umie bronić własnego stanowiska.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: ćwiczenie interaktywne Jestem mediatorem, karty pracy (Negocjacje – o czym pamiętać? oraz Jak rozwiązać konflikt?),

● Arkusz papieru,

● Flamaster,

● Plan przeprowadzenia negocjacji.

Metody nauczania:

● Problemowa: aktywizująca – wchodzenie w rolę (elementy dramy),

● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Grupowa jednolita.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów. Aby wprowadzić klasę w tematykę lekcji i przypomnieć podstawowe wiadomości potrzebne do realizacji zajęć, nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy Jak rozwiązać konflikt? i poleca im wykonanie zadania na powitanie. Omawia wspólnie z uczniami wyniki ćwiczenia.

2. Nauczyciel proponuje uczniom wzięcie udziału w negocjacjach grupowych. Wprowadza ich do tego ćwiczenia, np. mówiąc:

1

(2)

„Wyobraźcie sobie, że jesteście uczniami klasy, która wygrała Szkolną Ligę Klas. Jako nagrodę dyrektor i rada rodziców ufundowali wam wycieczkę. Musicie wybrać miejsce, do którego pojedziecie. Połowa klasy chce pojechać na jednodniową wycieczkę do Berlina, druga część klasy wybrała dwudniowy pobyt w gospodarstwie agroturystycznym nad jeziorem. Wspólnie, na drodze negocjacji, ustalcie, dokąd pojedziecie”.

Uwaga: nauczyciel może zmienić problem negocjacji, wykorzystać aktualne wydarzenia w klasie, szkole. Uczniowie sami mogą zaproponować temat negocjacji.

Prowadzący dzieli uczniów na dwie grupy – losowo stronników każdej z opcji.

Uczniowie wspólnie wybierają sekretarza spisującego ustalenia grupy w czasie negocjacji.

Należy zwrócić uwagę na to, aby skład grupy był różnorodny – by znaleźli się w niej uczniowie uzdolnieni społecznie (przywódczo), którzy będą mogli pokierować pracą grupy, i uczniowie z dysfunkcjami, którzy dzięki pracy w zespole będą mogli odnieść sukces.

3. Zanim uczniowie rozpoczną negocjacje, nauczyciel zaprasza ich do wykonania ćwiczenia interaktywnego Jestem mediatorem, które pomaga uporządkować wiedzę na temat zachowań sprzyjających rozwiązywaniu konfliktów i utrudniających je.

Prowadzący omawia z uczniami wyniki ćwiczenia. Prosi, aby chętni skomentowali, dlaczego wymienione w zadaniu zachowania zostały tak zaklasyfikowane. Grupa powinna dojść do wniosku, że podczas negocjacji należy unikać zachowań opisanych jako utrudniające proces porozumienia, a korzystać z tych, które sprzyjają rozwiązaniu konfliktu.

4. Przygotowanie negocjacji. Zespoły naradzają się, spisując argumenty przemawiające za wyborem ich propozycji.

Wybierają po trzech negocjatorów, którzy w imieniu grupy będą prowadzili negocjacje z przeciwną stroną.

Plan negocjacji można umieścić w widocznym miejscu, żeby wszyscy uczniowie mogli śledzić kolejne etapy.

5. Negocjacje.

Wybrani przez zespoły negocjatorzy siadają naprzeciwko siebie rozpoczynają negocjacje.

Toczą się one pod kierunkiem nauczyciela według planu:

● Prezentacja stanowisk obu grup,

● Określenie potrzeb każdej z grup,

● Znalezienie wspólnych interesów łączących obie grupy,

● Poszukiwanie rozwiązań,

● Ocena propozycji rozwiązań i wybranie najlepszej, spełniającej potrzeby obu grup,

● Spisanie porozumienia lub protokołu rozbieżności.

Sekretarz spisuje w widocznym miejscu (na dużym arkuszu papieru) stanowiska, potrzeby, propozycje rozwiązań.

Podczas pracy grup nauczyciel może zaobserwować, jakie nastawienie – aktywne, pasywne – i role grupowe odgrywają uczniowie, którzy z nich wykazują zdolności prowadzenia rozmowy, dobierania argumentów, formułowania wniosków, kierowania rozmową. Swoje obserwacje może wykorzystać przy organizacji kolejnych tego typu ćwiczeń, dbając, aby grupy były odpowiednio zróżnicowane (np. dwóch liderów w jednej grupie może konkurować ze sobą o pozycję wśród rówieśników, zamiast pracować nad zadaniem), a pasywni uczniowie dostali aktywizujące zadania.

6. Podpisanie porozumienia lub protokołu rozbieżności.

2

(3)

Nauczyciel wraz z uczniami omawia przebieg i efekty obrad. Czy przebiegały w kulturalnej, pokojowej atmosferze? Jakie zachowania uczestników sprzyjały rozwiązaniu konfliktu, a jakie mogły to utrudniać?

W przypadku, kiedy nie uda się osiągnąć porozumienia, nauczyciel prosi o zastanowienie się nad potencjalnymi konsekwencjami. Jeśli uczniowie nie potrafią wskazać takich rezultatów, powinien podkreślić, że np. wycieczka może się w ogóle nie odbyć.

7. Podsumowanie zajęć.

Uczniowie wypełniają podsumowującą zajęcia kartę pracy Negocjacje – o czym pamiętać?.

8. Nauczyciel dziękuje uczniom za zaangażowanie podczas zajęć.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Następnie prosi dzieci o przyjrzenie się cechom wypisanym na tablicy i zastanowienie się, jakim rodzajom inteligencji odpowiadają.. Prowadzący zajęcia

Zajęcia rozpoczynają się od przypomnienia, o czym była mowa na poprzednich zajęciach (o inteligencji – scenariusz Być jak Jan Sobieski)..

Nauczyciel proponuje uczniom obejrzenie materiału filmowego (zasoby multimedialne), w którym publicysta Jacek Żakowski wyjaśnia, jaka jest wartość w

Rozwijające się życie polityczne w wolnym kraju prowokuje do czerpania z jego twórczości jako księgi cytatów.. Rodzi to pewne nadzieje, ale także

Na podstawie badania przedmiotowego błony śluzo- wej jamy ustnej stwierdzono wyczuwalne palpacyjnie zmiany o charakterze przerostu włóknistego w obrębie błony śluzowej wargi górnej

Wspólne podejmowanie decyzji przez chorego i prowadzącego leczenie reumatologa powin- no objąć wszystkie aspekty choroby: infor- macje o samej chorobie i ryzyku jakie niesie,

 Jeżeli zdecydujesz się szukać pracy za granicą przez agencję zatrudnienia, dowiedz się, czy ma ona licencję na świadczenie usług z zakresu pośrednictwa

Przed rozpoczęciem korzystania z kamery w wodzie należy upewnić się, że wszystkie pokrywy i blokady kamery oraz wodoszczelnej obudowy są odpowiednio zamknięte i uszczelnione