opracowany w ramach projektu
„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”
dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach
Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019
SCENARIUSZ LEKCJI
Program nauczania muzyki dla II etapu edukacyjnego
DANUTA
JEZIOROWSKA
MOJA PODRĘCZNA
APTECZKA MUZYCZNA
Redakcja merytoryczna – Zbigniew Wiertel Recenzja merytoryczna – Dorota Pękacka Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019
Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00–478 Warszawa www.ore.edu.pl
Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
3
Temat lekcji:
Moja podręczna apteczka muzyczna Klasa/czas trwania lekcji:
VI – 45 minut Cele ogólne:
zapoznanie uczniów z literaturą muzyczną,
aktywne słuchanie muzyki.
Cele szczegółowe, gdzie uczeń:
aktywnie słucha wybranych utworów muzycznych,
improwizuje za pomocą gestu i ruchu oraz tworzy ilustracje ruchowe do muzyki,
werbalizuje emocje i odczucia dotyczące połączenia muzyki i tańca.
Metody, formy i techniki pracy:
Drama, praca grupowa/indywidualna, panel dyskusyjny, taniec, słuchanie, improwizacja, percepcja muzyki, użycie aplikacji lub programu do tworzenia grafiki 3D – wykorzystanie TIK na lekcji.
Środki dydaktyczne:
Puste opakowania papierowe po lekach; artykuły papiernicze; instrumentarium Orffa; film lub prezentacja multimedialna, rzutnik, PC lub laptop z dostępem do Internetu; smartfon, propozycje nagrań odpowiadające prezentacji różnych nastrojów w muzyce, które mogą wpływać na obniżenie poziomu stresu, dodają odwagi czy ożywiają nastrój np. (Lot trzmiela – Michaił Rimski-Korsakow, Taniec z szablami – Aram Chaczaturian, Marsz Torreadora z opery Carmen – Georges Bizet, Bolero – Maurice Ravel).
Opis przebiegu lekcji:
1. Faza przygotowawcza
Pokaz krótkiego filmu edukacyjnego lub prezentacji multimedialnej (do wyboru) związanej z tematem lekcji.
Rozmowa/panel dyskusyjny z uczniami na temat zdrowia, jak się czują i co robią, kiedy im coś dolega? Nawiązanie do obejrzanego filmu (lub reklam telewizyjnych).
Wskazanie związku muzyki ze zdrowiem oraz różnymi dziedzinami życia człowieka (zwrócenie uwagi na aspekt muzykoterapii).
4
2. Faza realizacyjna
Podział klasy na grupy i przydzielenie każdej z nich po dwie sztuki opakowań papierowych po lekach. W jednym jest propozycja muzyczna wybrana przez nauczyciela (znany z poprzednich lekcji utwór muzyczny), a jedno opakowanie jest puste.
Zadanie: grupa uczniów przygotowuje układ ruchowy (do wyboru – również z instrumentami Orffa), a następnie do pustego opakowania uczniowie wkładają w formie ulotki nazwę swojego ulubionego utworu muzycznego – zastanawiając się, w jakim celu można „użyć” proponowaną muzykę.
Prezentacje ruchowe wybranych utworów przez poszczególne grupy. Ocena koleżeńska przez wybrane jury klasowe.
Ćwiczenie plastyczne – oznaczenie opakowań farmaceutycznych nowymi nazwami muzycznych środków leczniczych. Dokonanie fotograficznej dokumentacji i utworzenie w postaci grafiki 3D (za pomocą aplikacji lub programu komputerowego Paint 3D, Ibis PaintX, Sketch) podziału wybranych przykładów muzyki wg przypisanych dolegliwości (np. w formie zbiorów). Na zakończenie na pustych, pociętych kolorowych kartonikach (podobnych do zakładek w książkach) w parach każdy wypisuje sobie wzajemnie rodzaj recepty z przepisanym na zdrowie utworem do słuchania. Tworzy zakładkę do książki.
3. Faza podsumowująca
Ocena wyników prac, w tym prezentacji taneczno-ruchowych.
Komentarz metodyczny
„Medyczny” charakter lekcji należy poddać dokładnej analizie przy adaptacji scenariusza dla uczniów ze SPE, by nie naruszyć poczucia ich godności osobistej.
Należy stworzyć bezpieczne warunki odbioru i uważnie przyglądać się ich reakcji.
Po wspólnych konsultacjach nauczyciel prowadzący powinien omówić treść lekcji z opiekunami i podjąć decyzję o formie jej przebiegu. W trakcie pracy przy wykorzystaniu aplikacji lub programów komputerowych, słabszym uczniom w ramach pomocy koleżeńskiej powinien towarzyszyć uczeń zdolny (wybitny).
Zajęcia korelują ze szkolną edukacją prozdrowotną. Podczas zajęć realizowane są kompetencje kluczowe, mające ogromne znaczenie na rynku pracy, szczególnie w zakresie rozumienia i tworzenia.