• Nie Znaleziono Wyników

WIOSENNA MUZYKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "WIOSENNA MUZYKA"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania przedszkolnego

BOŻENA PAŹDZIO

MAGDALENA KLABACHA-LICA WIOLETTA MAJEWSKA

RENATA PAŹDZIO

WIOSENNA

MUZYKA

(2)

Maria Ferenc

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Urszula Borowska

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat zajęć

Wiosenna muzyka

Temat kompleksowy

Wiosenne inspiracje

Adresaci zajęć

3-latki, w tym dzieci ze SPE – dzieci słabosłyszące

Etap edukacyjny

wychowanie przedszkolne

Miejsce i czas realizacji zajęć

przedszkole, 15 minut (z możliwością wydłużenia)

Cel ogólny

wspieranie aktywności dziecka podnoszącej wrażliwość na sztukę.

Cele operacyjne

Wiadomości: dziecko wie, że muzyka wywołuje różne uczucia; wie, że może obejrzeć koncert za pomocą technologii cyfrowych; zna swoje emocje i uczucia wywołane słuchaniem muzyki; zna sposoby wyrażania emocji poprzez taniec, ruch.

Umiejętności: dziecko tańczy swobodnie; improwizuje ruchem melodię; słucha utworów klasycznych; korzysta z technologii cyfrowych; czerpie radość ze słuchania muzyki, tańczenia; uczestniczy w zbiorowym tańcu.

Postawy: dziecko jest kreatywne, twórcze, wrażliwe na muzykę, ciekawe znaczenia technologii cyfrowych.

Środki dydaktyczne

fragment utworu Wiosna A. Vivaldiego http: //www.muzykotekaszkolna.pl/multimedia/

utwory/antonio-vivaldi-cztery-pory-roku-koncert-e-dur-wiosna-op-8-rv-269/, słuchowisko Latają motylki, wstążki, farby, kartki, skrzypce.

Zastosowanie narzędzi ICT

laptop z rzutnikiem i tablicą/tablica interaktywna.

Formy pracy

zespołowa, indywidualna

(4)

Metody/techniki pracy

aktywizująca, cyfrowa, eksponująca (film – teledysk), praktyczna (pokaz)/techniki:

ekspresja artystyczna, gazetka przedszkolna.

Opis przebiegu zajęć

Część wstępna

1. Zabawa na powitanie „Słoneczko”. Dzieci stoją w kole, ściskają sobie kolejno dłoń i wymieniają się uśmiechem.

2. Zabawa ruchowa „Motylki”. Dzieci naśladują ruchem tekst słuchowiska Latają motylki. Dziecko słabosłyszące przebywa blisko źródła dźwięku.

Część główna

3. Nauka: oglądanie fragmentu koncertu smyczkowego A. Vivaldiego Wiosna. Dzieci poznają nazwę i wygląd instrumentu (skrzypce). Dziecko słabosłyszące zajmuje miejsce w pierwszym rzędzie.

4. Zabawa ruchowa Wiosna A. Vivaldiego. Dzieci, trzymając w ręce kolorowe wstążki, tańczą, naśladując nauczyciela, do utworu Wiosna. Dziecko słabosłyszące przebywa blisko źródła dźwięku.

Część końcowa

5. Praca plastyczna „Wiosna”. Dzieci, słuchając poznanego utworu, malują palcami za pomocą farb liście na drzewach. Dziecko słabosłyszące przebywa blisko źródła dźwięku oraz zajmuje miejsce takie, aby mogło obserwować twarz nauczyciela i pozostałe dzieci.

6. Wystawka prac. Dzieci samodzielnie zawieszają prace na tablicy.

Podsumowanie zajęć

Dzieci odpowiadają na pytania: „O jakiej porze roku dzisiaj rozmawialiśmy?”, „Ile mamy pór roku? Spróbuj je wymienić”.

Komentarz metodyczny

Nauczyciel na bieżąco przekazuje dziecku informację zwrotną poprzez wskazanie, co dziecko robi dobrze, co i jak wymaga poprawy. Koncert A. Vivaldiego Wiosna na tablicy/ekranie. Każde dziecko powinno dotknąć, obejrzeć skrzypce. Nauczyciel wcześniej przygotowuje obrazek z drzewem (kontur drzewa, pomalowany pień).

Tablica/miejsce wystawowe umieszczona/e na wysokości dziecka. W przypadku stymulacji, rozwijania, usprawniania funkcji psychomotorycznych nauczyciel włącza do zajęć cele terapeutyczne. Etapy zajęć powiązane są z kształtowaniem

(5)

5

kompetencji kluczowych: kompetencji cyfrowych, kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie umiejętności uczenia się, w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.

Ogólne wskazania do pracy z dzieckiem słabosłyszącym (szczegółowe wskazania co do dostosowania metod/technik/form/warunków/organizacji pracy do indywidualnych możliwości dziecka zawarte są w IPET) – w razie potrzeby nauczyciel mówi do dziecka wyraźnie, używając normalnego głosu i intonacji, unika gwałtownych ruchów głową czy nadmiernej gestykulacji.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Kichnęły też pozostałe dzieci: A-psik, U-psik, E-psik, I-psik, Y-psik..

1) Podróże do miejsc publicznej śmierci lub do miejsc, które są tego świadectwem: do kategorii tej należy zwiedzanie miejsc, w których odbywały się m.in. publiczne kary

W obu wersjach pierwsze zadanie jest identyczne – uczniowie mają się zastanowić nad tym, jak wyglądaliby, w co by się ubierali, gdzie by mieszkali i co jedli, gdyby urodzili się

Percepcja drgań i hałasu przez człowieka... Parametry dźwięku (poziom dźwięku, głośność i poziom głośności, filtry

Przedmiotem sprzedaży w drodze rokowań z przeznaczeniem pod zabudowę zgodną z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ruda Śląska

Znajdują się na niej informacje o dotychczas zrealizowanych oraz planowanych w ramach programu przedsię- wzięciach związanych z problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

Prawdopodobieństwo powstania kolejnych dwu mutacji somatycznych genu RB1, następują- cych kolejno w tej samej komórce siatkówki – jak się to dzieje w S sporadycznym –

Pogłębione badania nad współczesną kulturą artystyczną i pedagogiką kultury – pedagogiką muzealnictwa – powin- ny służyć jakości praktyki edukacyjnej, wyznaczając