opracowany w ramach projektu
„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”
dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach
Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty.
WarszaWa 2019
CO TO ZNACZY „NIE SZATA ZDOBI CZŁOWIEKA?” PRACA Z BAŚNIĄ BRZYDKIE KACZĄTKO H.CH. ANDERSENA
SCENARIUSZ LEKCJI
Program edukacji wczesnoszkolnej w szkole podstawowej
RENATA
PASYMOWSKA
Redakcja merytoryczna – Agnieszka Karczewska-Gzik Recenzja merytoryczna – mgr Maria Ferenc
mgr Jadwiga Iwanowska
Agnieszka Ratajczak-Mucharska mgr Urszula Borowska
Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019
Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl
Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
3
Czas trwania zajęć:
3 godz. lekcyjne.
Temat:
Co to znaczy „Nie szata zdobi człowieka?”. Praca z baśnią Brzydkie kaczątko H.Ch.
Andersena.
Cele główne:
doskonalenie słuchania ze zrozumieniem,
wdrażanie do traktowania innych z szacunkiem niezależnie od wyglądu,
rozmowa na temat przeżyć,
rozwijanie postawy artystycznej,
wyzwolenie potencjalnych możliwości i zainteresowań dzieci,
wzmocnienie ich pozytywnych stron.
Cele operacyjne – uczeń:
wcieli się w rolę, stworzy epizod teatralny, wypowie się na temat przeżyć, wyrazi emocje, oceni bohaterów, obejrzy przedstawienia kolegów, dokona życzliwej oceny koleżeńskiej i obiektywnej samooceny, ukaże swoje mocne strony.
Metody:
małe formy teatralne – teatr cieni, teatr lalkowy, scenki rodzajowe, elementy psychodramy, pracy we współpracy, waloryzacyjna, prezentacja.
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
baśń pt. Brzydkie kaczątko H.Ch. Andersena, projektor, ekran, parawan, sylwety, rekwizyty, dekoracje, komputer.
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie z tematem i celami zajęć, określenie NaCoBeZU – słuchanie ze zrozumieniem, współdziałanie w zespole, odegranie roli, wyrażenie emocji.
2. Zapoznanie uczniów z treścią baśni ze zwróceniem uwagi na stosunek bohaterów do kaczątka.
3. Podział na zespoły. Przygotowanie do odegrania scen z lektury w celu przybliżenia przeżyć bohatera. Uczniowie losują sceny (kaczątko-rodzeństwo, kaczątko-matka, kaczątko-dziewczyna karmiąca drób, kaczątko-chart myśliwski, kaczątko-zwierzęta na podwórku, kaczątko-matka-stara kaczka) i formy: drama narracyjna, teatr lalkowy, teatr cieni, teatr dramatyczny, pantomima.
4
4. Przedstawienie prezentacji zespołowych.
5. Rozmowa o odczuciach kaczątka w każdej ze scen, a także na temat postawy otoczenia. Uczniowie wypowiadają się w kontekście odegranych ról.
6. Ustne opisanie wyglądu kaczątka i zaprezentowanie jego przeobrażenia w łabędzia. Prezentacja multimedialna.
7. Wyjaśnienie powiedzenia „Nie szata zdobi człowieka” – rozmowa w kręgu.
8. Wizualizacja – co by było, gdyby… . Powrót do scen i przedstawienie losu kaczątka w aspekcie choćby jednego życzliwego gestu.
9. Wnioski na temat traktowania innych. Ukazanie sposobu na radzenie sobie z agresorem.
10. Uzupełnienie klasowego regulaminu o postulaty, które wypłynęły z omówienia lektury.
11. Ocena zaangażowania uczniów. Nauczyciel ocenia wkład pracy, szczególnie w przypadku uczniów ze SPE.
12. Podsumowanie zajęć. Rozmowa z dziećmi na temat emocji, które towarzyszą uczniom w kontaktach z rówieśnikami.
13. Komentarz metodyczny:
Uczniom są potrzebne prawdziwe przeżycia, a odegranie zdarzeń w płaszczu roli jest niewątpliwie cennym doświadczeniem społecznym. Dzieciom ze SPE małe formy teatralne dostarczają wrażeń, na których budują wiedzę i umiejętności.