• Nie Znaleziono Wyników

Wyjaśnia znaczenie pojęć: kartografia oraz znaki kartograficzne

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Wyjaśnia znaczenie pojęć: kartografia oraz znaki kartograficzne"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „WĘDRÓWKI PO BEZDROŻACH”

PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: „Wędrówki po bezdrożach”

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (2.2) [uczeń] wyznacza kierunki na widnokręgu za pomocą kompasu, gnomonu;

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

Wie jak działa kompas

Wie, co to jest i do czego służy gnomon

Rozumie pojęcia:

wysokość względna i wysokość

bezwzględna Rozumie termin znaki

kartograficzne i kartografia

Wie, jakie są rodzaje map

Nabywane umiejętności

UCZEŃ Potrafi posługiwać się kompasem

Potrafi posługiwać się legendą

Potrafi posługiwać się mapą w terenie

(2)

Potrafi rozszyfrować symbole wyrażające

treść mapy Kompetencje kluczowe

 Kompetencje naukowe

 Wykorzystywanie wiedzy w praktyce

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji 1) Wstęp:

 Powitanie uczniów przez nauczyciela

 Czynności organizacyjne.

2) Przebieg zajęć:

 Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Wędrówka po bezdrożach. Nauczyciel inicjuje rozmowę.

 Rozpoczęcie rozmowy - Nauczyciel zadaje pytanie:

Czy znacie kierunki świata? Uczniowie udzielają odpowiedzi. Nauczyciel przynosi globus, na podstawie globusa omawia strony świata. Wyjaśnia znaczenie pojęć: kartografia oraz znaki kartograficzne.

 Nauczyciel omawia trzy rodzaje map: topograficzną, samochodową oraz turystyczną. Uczniowie sporządzają notatki.

 Na podstawie mapy turystycznej nauczyciel odtwarza na tablicy znaki kartograficzne. Uczniowie wykonują szczegółowe rysunki i zapisują, co oznaczają poszczególne znaki.

(3)

 Nauczyciel wyjaśnia znaczenie: mapa hipsometryczna. Informuje uczniów, co oznacza rozmieszczenie kolorów na mapie. Opisuje pas nizin, pojezierza, pobrzeża, wyżyny i góry. Tłumaczy termin poziomice.

 Nauczyciel tłumaczy uczniom w jaki sposób odczytuje się z mapy położenie nad poziomem morza, oraz wyjaśnia znaczenie terminów: wysokość bezwzględna i wysokość względna. Uczniowie sporządzają w tym czasie notatki, korzystają z podręczników i/lub encyklopedii.

 Na koniec lekcji nauczyciel za pomocą tablicy interaktywnej pokazuje uczniom z czego zbudowany jest kompas i gnomon wyjaśnia jego zastosowania oraz sposób jego wykonania.

3) Podsumowanie :

 Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

 Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

 Zadanie pracy domowej.

 Uporządkowanie miejsca pracy.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik

 Encyklopedia

 Tablica interaktywna

 Komputer

 Specjalny pisak

 Kij

(4)

 Linijka, kątomierz

 Ołówek

 Globus

 Cyrkiel

 Mapa turystyczna Metody nauczania

 Pogawędka

 Praca indywidualna

 Rozmowa kierowana

 Obserwacja

Formy pracy

 Praca indywidualna

 Praca w grupie

 Praca w terenie

Praca domowa

Sprawdź następnie wymień i opisz jakie symbole znajdują się w legendzie na mapie Twojego miasta.

Zadanie dla chętnych

Na podstawie mapy hipsometrycznej Polski odczytaj na jakiej wysokości nad poziomem morza znajduje się:

 Gdańsk

 Warszawa

 Białystok

 Kraków

Lub

(5)

Wybierz się na dwór, przygotuj kij/ pręt, zachowując środki bezpieczeństwa wbij kij w ziemię. Obserwuj zmieniający się ruch cienia. Oznacz tworzący się okrąg na ziemi - powstający wraz przemieszczaniem się cienia. Cień ten w miarę zbliżania się południa będzie coraz to krótszy natomiast po południu coraz dłuższy. Zapisz swoją obserwacje w zeszycie. Użyj cyrkla, kątomierza w celu odtworzenia obserwacji.

Lista załączników multimedialnych Zdjęcie interaktywne „Kompas”

Zdjęcie interaktywne „Gnomon”

Cytaty

Powiązane dokumenty

- wymienia prawa przynależne do konkretnej generacji praw człowieka - omawia strukturę i zadania instytucji stojących na straży praw

– omawia przyczyny i skutki […] Wiosny Ludów na ziemiach polskich (XXI.2). – wyjaśnia znaczenie

Podstawa programowa: Punkt (2.3) [uczeń] obserwuje widomą wędrówkę Słońca w ciągu doby, miejsca wschodu, górowania i zachodu Słońca, w zależności od pory roku,

 Elektryzowanie się ciał- przykłady z życia codziennego (pogawędka). Nauczyciel zachęca uczniów do aktywności, podaje przykłady, aby zaciekawić uczniów

– identyfikuje postacie: Henryka Dobrzańskiego, Jana Karskiego, Jana Nowaka- Jeziorańskiego – omawia proces budowania struktur wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego

Lepsze zrozumienie zmian dotyczących funkcji poznawczych, które zachodzą z wiekiem, a nie są związane z otępieniem, wydaje się ważne zarówno w opisaniu procesu naturalnego

– przedstawia decyzje kongresu dotyczące ziem polskich. – wyjaśnia znaczenie terminu „sto dni”;.. – identyfikuje postacie: Franciszka I, Fryderyka Wilhelma III,

Gdy w bycie pojawi się jakiś brak – coś, co powinno tam być jako własność lub właściwość – wystąpi zarazem zło.. Zło utożsamia się tu w gruncie