• Nie Znaleziono Wyników

Nauczyciel tłumaczy uczniom zależność między wysokością słońca a długością cienia oraz termin widnokrąg

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Nauczyciel tłumaczy uczniom zależność między wysokością słońca a długością cienia oraz termin widnokrąg"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „SŁONECZNE OBSERWACJE PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Słoneczne obserwacje Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (2.3) [uczeń] obserwuje widomą wędrówkę Słońca w ciągu doby, miejsca wschodu, górowania i zachodu Słońca, w zależności od pory roku, wskazuje zależność między wysokością Słońca a długością cienia.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

Zna pory roku Wie jakie miesiące

należą do

wyodrębnionych pór roku

Rozumie wędrówkę słońca

Rozumie zależność między wysokością słońca a długością

cienia

Rozumie termin widnokrąg

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

Potrafi wymienić daty rozpoczęcia każdej

pory roku

Potrafi wyjaśnić jaki

(2)

jest związek pomiędzy porami roku a wysokością

Słońca nad horyzontem Potrafi wyjaśnić zmieniający się ruch Słońca w ciągu roku i

jego konsekwencje Kompetencje kluczowe

 Kompetencje naukowe

 Umiejętności praktyczne

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji 1) Wstęp:

 Powitanie uczniów przez nauczyciela

 Czynności organizacyjne.

2) Przebieg zajęć:

 Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Słoneczne obserwacje. Nauczyciel inicjuje rozmowę.

 Rozpoczęcie rozmowy - Nauczyciel zadaje pytania:

Jakie znacie pory roku?

Czy wiecie jakie miesiące należą do wymienionych przez Was pór roku?

Nauczyciel wymienia święta:

Wielkanoc

(3)

Walentynki

Święto niepodległości Dzień dziecka

Dzień matki

Dzień kobiet – uczniowie odpowiadają w której porze roku występują. (Rozmowa kierowana)

Czy wiecie, w jakiej porze roku dni są najdłuższe, a kiedy najkrótsze?

Jak myślicie, dlaczego latem dni są najdłuższe?

Jak rozumiecie pojęcie widnokrąg?

 Nauczyciel tłumaczy uczniom zależność między wysokością słońca a długością cienia oraz termin widnokrąg. Uczniowie na podstawie podręcznika robią notatki.

 Dlaczego doba dzieli się na noc i na dzień - co ma wpływ na podział doby (rozmowa kierowana).

 Nauczyciel, aby utrwalić uczniom wiadomości wyświetla film: Film „Wędrówka Słońca”

 Czy wiecie jakie przyrządy pomagają określić czas?

(pogadanka)

 Prezentacja multimedialna „Zegar słoneczny”

 W jaki sposób zmiana pór roku wpływa na przyrodę?

(pogadanka) 3) Podsumowanie:

 Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

(4)

 Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

 Zadanie pracy domowej.

 Uporządkowanie miejsca pracy.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik

 Encyklopedia

 Komputer

 Rzutnik

 Ekran projekcyjny

 Prezentacja multimedialna

Metody nauczania

 Pogawędka

 Rozmowa kierowana

 Praca z podręcznikiem

 Opis i analiza

 Obserwacja

Formy pracy

 Praca indywidualna

 Praca zbiorowa

Praca domowa:

Napisz jakie zachodzą zmiany w przyrodzie w związku ze zmianą pór roku.

Zadanie dla chętnych:

(5)

Przygotuj krzyżówkę podsumowującą dzisiejszą lekcję tak, aby jej hasło tworzyło słowo WIDNOKRĄG.

Lista załączników multimedialnych Film „Wędrówka Słońca”

Prezentacja multimedialna „Zegar słoneczny”

Cytaty

Powiązane dokumenty

tyle ścieżek, ścieżynek, naustawiało się tyle krzyży na polach i rozstajach, jakby Jezus Bolejący miał być ambasadorem każdej drogi prowadzącej do rozczarowania. Im

Dokończ rysowanie promieni wychodzących z zaznaczonych punktów na Słońcu tak, aby wyznaczyć cień rzucany przez Ziemię.. Zaznacz obszary cienia

Narysuj promienie wychodzące z zaznaczonych punktów na Słońcu tak, aby wyznaczyć cień rzucany przez Ziemię.. Zaznacz obszary cienia

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli"1. współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

„Efektem ruchu obiegowego Ziemi jest zmieniające się nasłonecznienie w różnych jej częściach, a zatem zjawisko pór roku. Do najbardziej odczuwalnych dla nas zjawisk związanych

Jest to najniżej położona warstwa atmosfery, znajdująca się w bezpośredniej bliskości powierzchni Słońca o grubości około 100 km.. W fotosferze

Przenieśmy się na południe Polski, wpisując współrzędne E 20° długości i N 49°.. szerokości geograficznej oraz datę 13 lipca 2075 roku o godzinie

wyspy Gozo jest Victoria, miasto