• Nie Znaleziono Wyników

Nauczyciel wyjaśnia termin: elektryzowanie się ciał i ładunek elektryczny

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Nauczyciel wyjaśnia termin: elektryzowanie się ciał i ładunek elektryczny"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆELEKTRYZOWANIE SIĘ CIAŁ PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Elektryzowanie się ciał.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (10.2) [uczeń] demonstruje elektryzowanie się ciał i ich oddziaływania na przedmioty wykonane z różnych substancji;

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

Rozumie termin elektryzowanie się

ciał i ładunek elektryczny Zna przykłady

odpychania i przyciągania się naelektryzowanych

ciał

Rozumie dlaczego ciała elektryzują się

Wie jak można naelektryzować ciało

Nabywane umiejętności

UCZEŃ Wyjaśnia na czym polega

elektryzowanie się

(2)

Demonstruje elektryzowanie się

ciał i ich oddziaływania na przedmioty wykonane

z różnych substancji Podaje przykłady

odpychania i przyciągania się naelektryzowanych

ciał

Potrafi łączyć teorię ze zjawiskami spotykanymi w życiu

codziennym

Kompetencje kluczowe

 Kompetencje naukowe

 Rozbudzenie zainteresowania ucznia nad zjawiskami występującymi w przyrodzie

 Wzbogacenie słownictwa

 Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji 1) Wstęp:

 Powitanie uczniów przez nauczyciela

 Czynności organizacyjne 2) Przebieg zajęć:

 Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Elektryzowanie się ciał. Nauczyciel inicjuje rozmowę.

 Nauczyciel wyjaśnia termin: elektryzowanie się ciał i ładunek elektryczny. Podaje przykłady odpychania i przyciągania się naelektryzowanych ciał.

(3)

 Aby w pełni zobrazować uczniom zjawisko elektryzowania się ciał, nauczyciel prezentuje ćwiczenia. Wybiera chętne osoby, które prezentują elektryzowanie się włosów poprzez pocieranie ich balonem wypełnionym powietrzem. Drugie ćwiczenie polega na potarciu linijką ubrań i przyłożenie jej delikatnie do drobnych skrawków papieru, które zaczną przywierać do linijki. Ćwiczenie może wykonać kilkoro chętnych uczniów.

 Ćwiczenie interaktywne „Ładunki elektryczne”- utrwalenie wiedzy.

 Nauczyciel prowadzi wykład na temat odpychania i przyciągania się naelektryzowanych ciał. Wyjaśnia oddziaływanie na przykładzie przedmiotów wykonanych z różnych substancji. Uczniowie na podstawie wykładu, podręcznika i/lub encyklopedii dokonują notatek.

 Prezentacja multimedialna „Metody elektryzowania ciał”- Nauczyciel szczegółowo wyjaśnia każdą z metod elektryzowania się ciał.

 Elektryzowanie się ciał- przykłady z życia codziennego (pogawędka). Nauczyciel zachęca uczniów do aktywności, podaje przykłady, aby zaciekawić uczniów i zachęcić do rozmowy.

3) Podsumowanie :

 Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

 Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

 Zadanie pracy domowej.

 Uporządkowanie miejsca pracy.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik

(4)

 Komputer

 Rzutnik

 Ekran projekcyjny

 Prezentacja multimedialna

 Linijka

 Balon Metody nauczania

 Pogawędka

 Rozmowa kierowana

 Praca z podręcznikiem

 Ćwiczenie

 Obserwacja Formy pracy

 Praca indywidualna Praca domowa

Ciało elektrycznie obojętne – wyjaśnij termin.

Zadanie dla chętnych

Stwórz krzyżówkę, w której hasło będzie układało się w słowo ELEKTROSTATYKA. Zagadnienia użyte w krzyżówce muszą dotyczyć tematu lekcji – Elektryzowanie się ciał. Wyjaśnij znaczenie terminu ELEKTROSTATYKA.

Lista załączników multimedialnych

Prezentacja multimedialna „Metody elektryzowania ciał”

Ćwiczenie interaktywne „Ładunki elektryczne”

(5)

Cytaty

Powiązane dokumenty

(W praktyce, można stosować często i w przypadkach gdy na układ zderzających się ciał działają siły zewnętrzne ze względu na wymienioną w punkcie 1. właściwość zderzeń.)

Elektryzowanie ciała przewodzącego przez indukcję polega na przemieszczaniu się w jego wnętrzu elektronów swobodnych pod wpływem ładunku zbliżanego ciała naelektryzowanego.

(12.2) Jak widać z rysunku 12.3, toczenie się koła można uważać za połączenie ruchu wyłącznie postępowego i ruchu wyłącznie obrotowego. Toczenie się koła jako złożenie

(dostosowane do podręcznika o tym samym tytule, którego autorem jest dr Grzegorz Wojciechowski). Badana czynność uczniów

Jeżeli pręt zetknie się z ciałem naładowanym elektrycznie , to ładunek spłynie z tego ciała do elektroskopu na listki które naładują się jednoimiennie i zaczną się

Jeżeli pręt zetknie się z ciałem naładowanym elektrycznie , to ładunek spłynie z tego ciała do elektroskopu na listki które naładują się jednoimiennie i zaczną się

Elektryzowanie ciał (elektryzowanie przez tarcie i elektryzowanie przez dotyk).. Zasada zachowania

Pogadanka na temat obserwacji i doświadczeń uczniów z życia codziennego dotyczących elektryzowania się różnych ciał. Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli