• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Temat: Hoduję rośliny

Treści kształcenia:

6) rozwiązuje łatwe równania jednodziałaniowe z niewiadomą w postaci okienka (bez przenoszenia na drugą stronę).

Dodatkowe:

Edukacja matematyczna

4) dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki odejmowania za pomocą dodawania.

5) podaje z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia; sprawdza wyniki dzielenia za pomocą mnożenia.

7) rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania (w tym zadania na porównywanie różnicowe, ale bez porównywania ilorazowego).

Edukacja przyrodnicza

6) podejmuje działania na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku; wie, jakie zniszczenia w przyrodzie powoduje człowiek (wypalanie łąk, zaśmiecanie lasów, nadmierny hałas, kłusownictwo),

7) zna wpływ przyrody nieożywionej na życie ludzi, zwierząt i roślin:

b) znaczenie powietrza i wody dla życia.

Zajęcia komputerowe

1) umie obsługiwać komputer:

a) posługuje się myszą i klawiaturą.

Edukacja plastyczna

2) w zakresie ekspresji przez sztukę:

a) podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak:

kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Rozwiązuje łatwe równania jednodziałaniowe z niewiadomą w postaci okienka,

● Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 100,

● Mnoży w zakresie 100,

● Rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania,

● W sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku intelektualnego potrafi zachować się rozumnie, dąży do wykonania zadania.

(2)

2

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Ćwiczy umiejętność logicznego myślenia,

● Doskonali posługiwanie się myszą i klawiaturą,

● Wie, jak ważna jest dbałość o czystość środowiska naturalnego,

● Radzi sobie w sytuacjach trudnych i zadaniowych.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

● Kompetencje informatyczne,

● Umiejętność uczenia się,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Środki dydaktyczne:

● Tablica,

● Rośliny doniczkowe (np. rosnące w klasie),

● Album z ilustracjami roślin, np. ogrodowych lub doniczkowych,

● Komputery,

● Zasoby multimedialne: ćwiczenie interaktywne („Odejmowanie z Jankiem”), karta pracy („Sprawnie rachuję”),

● Ilustracja bukietu kwiatów do pokolorowania dla każdego ucznia, kredki.

Metody nauczania:

● Problemowa: dyskusja dydaktyczna,

● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe,

● Programowana: z użyciem komputera.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Indywidualna jednolita.

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel przed zajęciami zapisuje na tablicy zadanie rebusowe:

Oblicz i uporządkuj wyniki od najmniejszego do największego. Odczytaj hasło.

7 ∙ 6 = … ROŚ 10 ∙ 9 = … NY 5 ∙ 5 = … DU 6 ∙ 6 = … JĘ 3 ∙ 4 = … HO 9 ∙ 7 = … LI Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i proponuje rozwiązanie zadania zapisanego na tablicy. Powstałe hasło będzie jednocześnie tematem zajęć (hasło: „Hoduję rośliny”).

Wybrany uczeń zapisuje temat na tablicy.

(3)

3 Etap realizacji

Uczniowie przyglądają się roślinom w klasie. Zastanawiają się, jakie inne rośliny uprawia człowiek (w sadzie, ogrodzie, na polu) i w jakim celu. Wspólnie oglądają albumy roślin, dyskutują o tym, czy możliwe byłoby życie na Ziemi bez roślinności i jak ważne jest dbanie o czystość środowiska.

Nauczyciel proponuje dzieciom rozwiązanie zadań z karty pracy z zasobów multimedialnych.

W miarę potrzeby pomaga i weryfikuje poprawność odpowiedzi. Wybrani uczniowie przedstawiają rozwiązania.

W następnym etapie zajęć dzieci wykonują ćwiczenie interaktywne z zasobów multimedialnych, doskonaląc umiejętność odejmowania w zakresie 100.

Etap końcowy

Nauczyciel wręcza każdemu uczniowi ilustrację bukietu składającego się z 9 kwiatów.

Zadanie polega na policzeniu kwiatów i dorysowaniu tylu, aby w sumie było 15.

Dzieci dorysowują i kolorują kwiaty zgodnie z warunkami zadania, a na dole ilustracji wpisują, komu podarują bukiet.

Dodatkowo:

Zajęcia mogą być uzupełnieniem zajęć przyrodniczych związanych z tematem „W ogrodzie”.

Słowa kluczowe:

zadania z niewiadomą, zadania tekstowe, dodawanie i odejmowanie w zakresie 100, rośliny, ochrona środowiska

Cytaty

Powiązane dokumenty

 Wsparcie z regionalnych programów jako uzupełnienie dla programów krajowych: efektywność energetyczna (EE) w budynkach publicznych, MŚP, OZE – konieczna demarkacja z

Liczby naturalne nie mają górnej granicy. Jest ich nieskończenie wiele. W dodawaniu możemy zmieniać liczby, łączyć je ze sobą a wynik nie ulegnie zmianie.. Działania pamięciowe

7.5- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki.. odejmowania za

wykonuje obliczenia kalendarzowe w sytuacjach życiowych; odczytuje wskazania zegarów w systemach: 12- i 24-godzinnym, wyświetlających cyfry i ze wskazówkami; posługuje się

Podkreśl niżej wszystkie parzyste liczby, następnie dodaj je do siebie i zapisz wynik.. Do liczby 20 dodaj dowolną liczbę, ale taką, by wynik dodawania był

Chce go rozmienić w sklepie, ale w taki sposób, by mieć jednako- we banknoty lub jednakowe monety.. Chce kupić 4 ołówki po 2 zł oraz kredki, które są 9 razy droższe niż

6) rozwiązuje łatwe równania jednodziałaniowe z niewiadomą w postaci okienka (bez przenoszenia na drugą stronę). 4) dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez

sprawdza wyniki odejmowania za pomocą dodawania. 5) podaje z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia; sprawdza wyniki dzielenia za pomocą mnożenia. 16) rozpoznaje