• Nie Znaleziono Wyników

Zagadnienia z podstawy programowej 7.5- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Zagadnienia z podstawy programowej 7.5- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych)"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane

dyspozycja Temat

tygodniowy Poznaję mój kraj. Tu mieszkamy.

Temat dnia Warszawa ,stolica Polski. Wizyta w stolicy.

Zagadnienia z podstawy programowej

7.5- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki

odejmowania za pomocą dodawania;

7.8-rozwiązuje proste zadania tekstowe (w tym zadania na porównywanie różnicowe, ale bez porównywania ilorazowego);

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje i w miarę możliwości korzysta ze słowników i encyklopedii przeznaczonych dla dzieci,

1.3c- uczestniczy w rozmowach, także inspirowanych literaturą:

zadaje pytania, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych,

1.3f-pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność gramatyczną,

ortograficzną oraz interpunkcyjną, 4.2b- podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne),

7.5- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki

odejmowania za pomocą dodawania;

7.8-rozwiązuje proste zadania tekstowe (w tym zadania na porównywanie różnicowe, ale bez porównywania ilorazowego);

7.4- ustala równoliczność porównywanych zestawów elementów mimo obserwowanych zmian w ich układzie; porównuje dowolne dwie liczby w zakresie 1000 (słownie i z użyciem znaków <, >, =);

(2)

5.4- współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz świecie dorosłych;

wie, jak należy zachowywać się w stosunku do dorosłych i rówieśników (formy grzecznościowe); rozumie potrzebę utrzymywania dobrych relacji z sąsiadami w miejscu zamieszkania; jest chętny do

pomocy, respektuje prawo innych do pracy i wypoczynku;

Cele operacyjne Uczeń:- wie, jakie miasto jest stolicą Polski,

- rozumie znaczenie słowa stolica, - zna symbole Warszawy,

- zna najpopularniejsze obiekty stolicy,

- wypowiada się na temat stolicy na podstawie opowiadania ,

- dodaje w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,

- estetycznie wykonuje prace plastyczne.

Uczeń:- wie, jakie miasto jest stolicą Polski,

- rozumie znaczenie słowa stolica, - zna symbole Warszawy,

- zna najpopularniejsze obiekty stolicy,

- wypowiada się na temat stolicy na podstawie opowiadania ,

- dodaje i odejmuje w zakresie 100, - estetycznie wykonuje prace plastyczne.

Pomoce

dydaktyczne Rysunek syrenki, kredki, nożyczki, Mapa polski, ilustracje

przedstawiające Warszawę.

Rysunek syrenki, kredki, nożyczki, Mapa polski, ilustracje

przedstawiające Warszawę.

Przebieg zajęć Zabawa ruchowa : „ Jedzie pociąg z

daleka”, tym razem pociąg dociera do Warszawy.

(3)

e. przyrodnicza

Wskazanie na mapie polski Warszawy , rzeki, która przepływa przez miasto i miast leżących blisko Warszawy.

Wskazanie Krakowa i rzeki Odry.

Czytanie tekstu” Warszawa”

z Naszego Elementarza cz. IV, s. 16.

Dlaczego Warszawa jest tak ważnym miastem?

Czytanie tekstu o współczesnej Warszawie.

Układanie i zapisywanie pytań do tekstu.

Uzupełnienie nazw warszawskich obiektów: Stare Miasto, Sejm, Centrum, Łazienki królewskie, Zamek królewski.

Układanie zdania o Warszawie i

e. polonistyczna

Oglądanie zdjęć dawnej i współczesnej Warszawy, co się zmieniło w wyglądzie miasta?

Bogacenie słownictwa i wiadomości związanych ze stolicą.

Co to znaczy, że miasto jest stolicą?

Wyjaśnienie pojęcia stolica( miasto, w którym znajdują się najważniejsze urzędy państwowe, będące siedziba władz).

Zaprezentowanie herbu Warszawy-

Czytanie tekstu „ Ciekawie jak w Warszawie”.

Wypowiedzi dzieci, które odwiedziły już stolicę, udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu.

Ustalenie, które obiekty w stolicy są zabytkami, a które wybudowano współcześnie.

Formułowanie opisu Syrenki

(4)

zapisanie go z zeszycie. Syrenki. Ustny opis herbu.

Zabawa :

Spacerek po Warszawie.

Różnych miejscach Sali ułożone są zdjęcia z wybranymi obiektami . Są to kolejne przystanki. Dzieci tworzą tramwaj, chwytając osobę przed sobą w pasie. Nauczyciel jest motorniczym. Wszyscy śpiewają : Jedzie tramwaj z daleka, ani chwili nie czeka, konduktorze łaskawie, przewieź nas po Warszawie. Po dojechaniu na stację dzieci nazywają obiekt, opowiadają, co o nim wiedzą , nauczyciel dopowiada ważne

informacje. Tramwaj „ jedzie „ do kolejnego przystanku.

( Przystanki: Pałac kultury i Nauki, Zamek Królewski, Łazienki, stacja metra, Stadion Narodowy, lotnisko)

warszawskiej .

Zapis tematu: Warszawa naszą stolicą.

Zapisanie opisu herbu Warszawy.

Dodawanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu

dziesiątkowego, rozwiązywanie zadań tekstowych.

e. matematyczna Obliczenia w zakresie 100-

porównywanie pełnych dziesiątek- zadania.

Zabawa

„ Zgaduj-zgadula”.

Na tablicy umieszczone ilustracje warszawy, zasłonięte. Wyznaczone dziecko odkrywa jedna pocztówkę i mówi, co ona przedstawia. Jeśli nie

(5)

pamięta, inne dziecko pomaga.

Następnie wybiera spośród podpisów ten właściwy i przypina pod

ilustracją.

e. plastyczna

Kolorowanie herbu Warszawy według opisu.

Zabawa na zakończenie

„Prawda-fałsz”.

Nauczyciel mówi zdania: Przez Warszawę przepływa Wisła. Herbem Warszawy jest łódka. Pałac Kultury i Nauki jest w Poznaniu; i inne . Dzieci przez podniesienie kciuka do góry potwierdzają prawdę, opuszczenie do dołu – fałsz.

Cytaty

Powiązane dokumenty

 Wsparcie z regionalnych programów jako uzupełnienie dla programów krajowych: efektywność energetyczna (EE) w budynkach publicznych, MŚP, OZE – konieczna demarkacja z

Po skończeniu dzieci dobierają się zgodnie z kolorem kartki , składają swoje części w całość, porównują swoje prace, wypowiadają się na temat powstałego obrazu.

„Zgadywanka”: dzieci rozpoznają przy pomocy dotyku przedmioty, które znajdują się w zagadkowym worku – na koniec zostaje kompas , który jest rozpoznawany przez

wykonuje obliczenia kalendarzowe w sytuacjach życiowych; odczytuje wskazania zegarów w systemach: 12- i 24-godzinnym, wyświetlających cyfry i ze wskazówkami; posługuje się

Podkreśl niżej wszystkie parzyste liczby, następnie dodaj je do siebie i zapisz wynik.. Do liczby 20 dodaj dowolną liczbę, ale taką, by wynik dodawania był

6) rozwiązuje łatwe równania jednodziałaniowe z niewiadomą w postaci okienka (bez przenoszenia na drugą stronę). 4) dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez

4) dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki odejmowania za pomocą dodawania. 5) podaje z pamięci iloczyny w zakresie

Liczby naturalne nie mają górnej granicy. Jest ich nieskończenie wiele. W dodawaniu możemy zmieniać liczby, łączyć je ze sobą a wynik nie ulegnie zmianie.. Działania pamięciowe