• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Temat: Zabawy w rachunki

Treści kształcenia:

6) rozwiązuje łatwe równania jednodziałaniowe z niewiadomą w postaci okienka (bez przenoszenia na drugą stronę).

Dodatkowe:

Edukacja matematyczna

1) liczy (w przód i w tył) od danej liczby po 1, dziesiątkami od danej liczby w zakresie 100.

4) dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki odejmowania za pomocą dodawania.

7) rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania.

Edukacja polonistyczna 1) korzysta z informacji:

a) uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Potrafi obliczać pamięciowo sumy i różnice w zakresie 100,

● Słucha uważnie, ze zrozumieniem,

● Czyta ze zrozumieniem,

● Wykorzystuje uzyskane informacje,

● Współpracuje w grupie w celu jak najlepszego wykonania zadania.

Nabywane umiejętności:

● Dokonywania rachunków pamięciowych,

● Zapisywania działań z okienkiem i rozwiązywania ich za pomocą grafu,

● Rozwiązywania łatwych zadań tekstowych,

● Posługiwania się liczbami w zakresie 100, dokonywania prostych operacji na liczbach.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

● Kompetencje informatyczne,

● Umiejętność uczenia się.

Środki dydaktyczne:

● Komputery, tablica interaktywna,

● Zasoby multimedialne: karta pracy do druku i pocięcia („Matematyka w ogrodzie”), ćwiczenie interaktywne („Rachunki w sklepie ogrodniczym”),

(2)

2

● Przygotowane przez nauczyciela dwa zestawy kartoników z cyframi od 0 do 9 dla każdego dziecka,

● Przygotowane przez nauczyciela kartki z działaniami i ich wynikami do zabawy

„Znajdź swoją parę” oraz „Znajdź swoją grupę”: kartki z wypisanymi różnymi działaniami matematycznymi (np. 28+4) oraz karty z liczbami, które są wynikami tych działań (np. 32),

● Przygotowane przez nauczyciela kartonowe tablice do gry „Znajdź swoją grupę”, z napisami: SUMY I RÓŻNICE WIĘKSZE NIŻ 20, SUMY I RÓŻNICE MNIEJSZE NIŻ 30, SUMY I RÓŻNICE WIĘKSZE NIŻ 30, SUMY I RÓŻNICE MNIEJSZE NIŻ 40 (można z nich zrezygnować i napisać te określenia na tablicy),

● Skrzynka lub pudełko, które posłuży do losowania.

Metody nauczania:

● Problemowa: gra dydaktyczna decyzyjna,

● Programowana: z użyciem komputera,

● Praktyczna: ćwiczenie przedmiotowe.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Indywidualna jednolita.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita się z dziećmi, następnie proponuje „matematyczną rozgrzewkę” w formie zgadywanki – rachunku pamięciowego pt. „Jaka to liczba?”. Na początku zabawy każde z dzieci otrzymuje dwa zestawy kartoników z cyframi od 0 do 9, które rozkłada przed sobą.

Nauczyciel wypowiada głośno zadania-zgadywanki; uczniowie, po dokonaniu rachunku w pamięci, mają ułożyć za pomocą kartoników właściwe odpowiedzi. Proponowane zadania:

● Jedna liczba mówi do drugiej: „W sumie dajemy 52”. Jakie to liczby ze sobą rozmawiają?

● Pomyślałam sobie pewną liczbę. Jeśli dodam do niej 5, to otrzymam 45. Jaką liczbę sobie pomyślałam?

● Jeśli od pewnej liczby odejmę 6, to otrzymam 26. Jaka to liczba?

Dzieci mogą wskazywać różne odpowiedzi w zadaniach, wybrani uczniowie głośno odczytują swoje wyniki. Na zakończenie nauczyciel wyjaśnia, dlaczego pojawiły się różne odpowiedzi i wszystkie były prawidłowe.

Etap realizacji

Nauczyciel proponuje kolejną zabawę: „Znajdź swoja parę”. Do skrzynki (pudełka) wkłada karty do losowania. Są nimi przygotowane przez niego kartki, na których znajdują się działania oraz różne liczby mogące je obrazować. Uczniowie losują zadania. Dopóki każdy nie otrzyma swojej kartki, mają one leżeć odwrócone na ławce, tak aby nie było widać, co jest na nich napisane. Kiedy już każdy ma swój „los”, wszyscy mogą odwrócić swoje kartki, odczytać, co jest na nich napisane, i zacząć szukać „swojej” pary. Dzieci mają dobrać się parami: działanie na kartce ma zgadzać się z liczbą oznaczającą wynik.

(3)

3

Po zakończeniu zabawy uczniowie odkładają na ławkach wylosowane karty tak, aby nie przeszkadzały im w dalszej pracy. Nauczyciel oznajmia, że to nie koniec losowania różnych zadań specjalnych. Następnie do skrzynki wkłada przygotowane wcześniej, wydrukowane i pocięte karty pracy z zasobu multimedialnego. Wybrane dzieci podchodzą, losują i odczytują na głos zadania. Są one potem analizowane i rozwiązywane z pomocą nauczyciela na tablicy. Pozostali uczniowie śledzą tok rozumowania, mogą go korygować, zabierać głos w dyskusji nad rozwiązaniem. Na zakończenie wszyscy przepisują do zeszytów rozwiązania i odpowiedzi z tablicy.

Uwaga: Zadania są podobne i rozwiązujemy je, zapisując równania z okienkami.

Każde działanie zapisujemy dodatkowo na grafie, gdzie dziecko widzi sposób obliczenia niewiadomej.

Dzieci nagradzane są za aktywność i wysiłek (np. w postaci zapisów, plusów w dzienniku).

W kolejnej części zajęć uczniowie będą indywidualnie lub parami rozwiązywać zadania interaktywne z zasobu multimedialnego.

Etap końcowy

Nauczyciel proponuje powrót do zabawy „Znajdź swoją parę”, ale w trochę zmodyfikowanej wersji: „Znajdź swoją grupę”. Proponuje, aby dzieci wymieniły się dowolnie kartami wylosowanymi wcześniej. Następnie wiesza na tablicy tabliczki z informacjami, które mają za zadanie przyporządkować uczestników do konkretnych grup. Dzieci ustawiają się pod tablicami, które pasują do działań lub liczb trzymanych przez nie w rękach.

Na zakończenie nauczyciel dziękuje uczniom za pracę na lekcji, zadaje zadanie domowe:

działania analogiczne do realizowanych podczas zajęć, znajdujące się w podręczniku lub zeszycie ćwiczeń.

Słowa kluczowe:

zadania tekstowe, rachunek pamięciowy, równania jednodziałaniowe z jedną niewiadomą, zabawy dydaktyczne, liczby w zakresie 100, suma, różnica

Cytaty

Powiązane dokumenty

7.5-dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki.. odejmowania za

Po skończeniu dzieci dobierają się zgodnie z kolorem kartki , składają swoje części w całość, porównują swoje prace, wypowiadają się na temat powstałego obrazu.

„Zgadywanka”: dzieci rozpoznają przy pomocy dotyku przedmioty, które znajdują się w zagadkowym worku – na koniec zostaje kompas , który jest rozpoznawany przez

7.5- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki.. odejmowania za

wykonuje obliczenia kalendarzowe w sytuacjach życiowych; odczytuje wskazania zegarów w systemach: 12- i 24-godzinnym, wyświetlających cyfry i ze wskazówkami; posługuje się

Czynności przed lekcyjne: przygotowanie materiałów do wykonania gniazd, rozsypanki literowe, ksero testu czytania ze

Wzrost temperatury gazu wypełniającego butelkę, spowodował zmianę ciśnienia w środku ,,rakiety” – skutkiem tej zmiany był wyrzut butelki

Częściowe rozwiązanie przedstawionego wyżej problemu można znaleźć w pracy Hájka oraz Johanisa z 2010 roku, którzy pokazali, że odpowiedź jest twierdząca w przypadku,