• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Uwarunkowania przyrodnicze rozwoju polskiego rolnictwa

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Uwarunkowania przyrodnicze rozwoju polskiego rolnictwa"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Uwarunkowania przyrodnicze rozwoju polskiego rolnictwa

1. Cele lekcji

a. Wiadomości - do zapamiętania:

- czynniki przyrodnicze warunkujące rolnictwo,

- regiony Polski o najkorzystniejszych warunkach klimatycznych, glebowych, wodnych i sprzyjającym ukształtowaniu terenu,

- regiony Polski o najkorzystniejszych warunkach naturalnych dla rozwoju rolnictwa.

- do zrozumienia

- zależności między czynnikami przyrodniczymi a warunkami dla rolnictwa.

b. Umiejętności - czytania mapy,

- syntezy informacji – tabela.

2. Metoda i forma pracy

- pogadanka, - praca z mapami.

3. Środki dydaktyczne

- mapa ścienna Polski, - atlas,

- schemat – czynniki przyrodnicze warunkujące rolnictwo Polski.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza - sprawdzenie listy obecności,

- podanie tematu lekcji.

b. Faza realizacyjna

1. Rolnictwo jest rodzajem działalności, która wykorzystuje zasoby przyrodnicze, dzięki którym możliwa jest uprawa roślin i chów zwierząt. Wymaga jednak ono odpowiednich warunków naturalnych. Zastanówcie się jakie czynniki przyrodnicze warunkują rozwój polskiego rolnictwa?

- ukształtowanie powierzchni terenu, warunki klimatyczne, gleby, warunki wodne.

(2)

2. Zgadza się, zastanówmy się jednak nad poszczególnymi czynnikami. Zacznijmy od ukształtowania terenu. Jaka typ rzeźby najbardziej sprzyja rolnictwu?

- tereny równinne, tereny faliste, pagórkowate o łagodnie nachylonych stokach.

3. Przyjrzyjcie się mapie, gdzie takie tereny występują w Polsce? Proszę o wskazanie ich na mapie.

- pas Pobrzeży Południowobałtyckich, Niziny Środkowopolskie, część wyżyn, Kotliny Podkarpackie.

4. To są tereny o sprzyjającej rzeźbie, a gdzie jest one w znacznej mierze utrudnione?

- na pojezierzach, gdzie jest urozmaicona rzeźba terenu, na wyżynach i w górach, gdzie jest duże nachylenie stoków.

5. Dobrze, wyjaśnijcie, w jaki sposób duże spadki terenu utrudniają rolnictwo?

- utrudnienie mechanizacji prac polowych, szybki spływ wody, erozja gleb.

6. W jaki sposób są orane pola na zboczach, aby zmniejszyć erozję i dlaczego akurat w ten sposób?

- zgodnie z poziomicami, bo to utrudnia spływ wody.

7. Zgadza się. Także tereny lessowe są niekorzystne dla rolnictwa. Gęsta sieć wąwozów i parowów, które tworzą się w grubych warstwach lessu utrudniają użytkowanie gruntów.

Wymieńcie i wskażcie na mapie, gdzie znajdują się w Polsce tereny lessowe.

- Wyżyna Lubelska, Wyżyna Kielecko-Sandomierska, Niecka Nidziańska.

8. Znacie już tereny najkorzystniejsze dla rolnictwa pod względem rzeźby. Przyjrzyjmy się teraz warunkom klimatycznym. Które składniki klimatu są najistotniejsze dla rolnictwa?

- temperatura powietrza, opady atmosferyczne.

9. Tak, ale biorąc pod uwagę temperatury powietrza wyróżnia się tzw. okres wegetacyjny. Co to jest i co z niego wynika?

- jest to okres w roku ze średnią dobową temperaturą powietrza większą od +5ºC, m.in. rolnik może dobrać odpowiednie rośliny w zależności od długości okresu wegetacyjnego.

10. Zgadza się, a gdzie jest najkorzystniejszy dla rolnictwa okres wegetacyjny?

- Polska Zachodnia, Nizina Śląska, dolina górnej Wisły.

11. Jakie są w Polsce średnie roczne opady atmosferyczne?

- 600 mm.

12. Jest to wystarczająca ilość, jednak opady są rozłożone nierównomiernie i wiąże się z nimi zagrożenie powodziowe, które niszczy uprawy. Które rejony Polski są najbardziej narażone na powodzie?

- tereny górskie: Sudety i Karpaty oraz pogórza, wzdłuż dolin rzecznych.

13. Spójrzcie na mapę średnich rocznych opadów. Wymieńcie i wskażcie tereny o najmniejszych opadach, a tym samym największym zagrożeniu niedoborem wody.

- Pojezierza Wielkopolskie, zachodnia część Niziny Mazowieckiej.

14. Oprócz klimatu także pogoda ma duże znaczenie dla rolnictwa. Jakie czynniki pogodowe są

(3)

niekorzystne dla rolnictwa?

- częste zmiany pogody, wiosenne i jesienne przymrozki, opady gradu, silne wiatry.

15. Przejdźmy teraz do kolejnego czynnika jakim są gleby. Spójrzcie na mapę gleb, które gleby są najżyźniejsze?

- czarnoziemy, czarne ziemie, mady, rędziny.

16. Wskażcie tereny, gdzie występują najlepsze gleby w Polsce?

- Wyżyna Lubelska, Wyżyna Sandomierska, Żuławy Wiślane, Pojezierze Kujawskie, Równina Pyrzycka (część Niż. Szczecińskiej), Nizina Śląska.

17. Jakie gleby przeważają w Polsce?

- gleby słabe i średnie, głównie bielicowe, płowe.

18. W jaki sposób można zwiększyć urodzajność gleb?

- nawożenie, odpowiednia melioracja.

19. Znacie już główne czynniki przyrodnicze i tereny, na których są one najkorzystniejsze.

Wykonajcie tabelę, która będzie zawierać takie informacje jak: czynniki przyrodnicze,

sprzyjające, tereny występowania, niesprzyjające, tereny występowania. Kiedy wykonacie już tę tabelę przedstawicie swoje wyniki klasie. Macie na to 7 minut. (schemat – czynniki

przyrodnicze warunkujące rolnictwo Polski).

20. Spójrzcie teraz na mapę warunków naturalnych rolnictwa i na koniec wymieńcie i wskażcie na mapie najkorzystniejsze tereny dla rolnictwa.

- Nizina Śląska, Żuławy Wiślane, Kotlina Sandomierska, Wyżyna Lubelska.

5. Bibliografia

1. Łoś E., Witek-Nowakowska A., 2003, Wędrówki geograficzne. Podręcznik dla klasy III gimnazjum, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa

6. Załączniki

a. Załączniki

- schemat – czynniki przyrodnicze warunkujące rolnictwo Polski

Cytaty

Powiązane dokumenty

re ferred to the Lower Valanginian petransiens and Lower Hauterivian radiatus ammonite zones as times of Bo real ammonite in flu ences in the Silesian Ba sin in the West

Hie­ ronim Szczegóła twierdzi, że obie nazwy stosowane zamiennie już się przyjęły, Janusz Koniusz, Jan Muszyński i Stanisław Kowalski są zdania, że Ziemia Lubuska

Ich ruchy, sposób przem ieszczania się w przestrzeni jest zawsze dokładnie określony — dokąd, w jakim celu, kiedy; ruch ten jest linearny i d aje się

W recenzowanej książce została podjęta próba porównania cech wspól- nych oraz różnic rewolty 1968 roku we wszystkich krajach bloku wschodniego, jak również w obydwu

Niezwykle istotnym polem, w sposób bardzo wyraźnie ukazującym ry- walizację globalnych i regionalnych mocarstw w regionie Bliskiego Wschodu, jednocześnie wskazującym

1. Proces meandrowania rzeki Por rozpoczął się prawdopodobnie przy końcu fazy pomorskiej zlodowacenia północnopolskiego i był następstwem pokrycia dorzecza zwartą

Facja typowa cechująca się współdominacją wielu najbardziej znamiennych roślin dla grądu bukowego oraz facja z Oxalis acetosella wykształcają się głównie na

Natomiast inne gatunki roślin, uznawane za diagnostyczne dla Tilio-Carpinetum, występują w badanym grądzie albo jednakowo często we wszystkich żyźniejszych jego