• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Właściwa identyfikacja tekstu topodstawa!

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Właściwa identyfikacja tekstu topodstawa!"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, język polski

Temat: Właściwa identyfikacja tekstu to podstawa!

Treści kształcenia:

II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.

2. Analiza. Uczeń:

11) identyfikuje: opowiadanie, powieść, baśń, legendę, mit, bajkę, fraszkę, wiersz, przysłowie, komiks.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Redaguje notatkę,

● Wyszukuje w tekście informacje,

● Odnajduje, czyta i wykorzystuje hasło słownikowe.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Prezentuje kreatywne nastawienie do słuchania i wyszukiwania potrzebnych informacji,

● Analizuje tekst pod kątem jego identyfikacji gatunkowej,

● Porównuje własne zdanie z opinią interlokutorów.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Środki dydaktyczne:

● Karty dydaktyczne,

● Sprzęt multimedialny (komputer, ewentualnie podłączony do telewizora/ projektor multimedialny/tablica interaktywna),

● Zasób multimedialny: film „O micie”.

Metody nauczania:

● Aktywizujące: rozmowa kierowana, gra,

● Praktyczna: ćwiczenia,

● Eksponująca: film.

1

(2)

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Grupowa zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie kolorowych karteczek z definicjami pojęć:

opowiadanie, powieść, baśń, legenda, mit, bajka, fraszka, wiersz, przysłowie, komiks oraz osobno karteczek z samymi pojęciami. Oprócz tego uczniowie mają odszukać w Internecie lub podręczniku do języka polskiego teksty będące przykładami wymienionych wyżej gatunków i fragmenty cytatów umieścić na osobnych karteczkach.

Etap wstępny

Prowadzący wita uczniów i przeprowadza czynności organizacyjne. Następnie wyjaśnia zasady zabawy, do której posłużą przygotowane w domu karteczki. Prosi uczniów o wyciągnięcie kart z definicjami i pojęciami na ławki (kartki z cytatami będą wykorzystywane w dalszej części zajęć). Zadanie w parach polega na wylosowaniu karteczki, odczytaniu treści i próbie określenia terminu lub definicji. Uczniowie losują kartki naprzemiennie starają się odgadywać właściwe zagadnienia oraz definiować swoimi słowami pojęcia. Gra kończy się w chwili, gdy wszystkie karty zostaną odkryte i uporządkowane parami.

Etap realizacji

W dalszej części zajęć uczniowie przyporządkowują przygotowane cytaty do ułożonych par.

Po wykonanej pracy i cichym odczytaniu zestawień wszyscy zmieniają swoje miejsca: każda para zasiada w ławce sąsiedniej dwójki. Odczytuje treść kart i zmienia ich układ, jeśli dostrzegą błąd w zestawieniu pojęcia z definicją i cytatem. Uczniowie zmieniają miejsca na tej samej zasadzie jeszcze dwa razy, za każdym razem korygując pracę kolegów i koleżanek.

Potem następuje prezentacja prac na forum klasowym. Nauczyciel wskazuje różnych uczniów do głośnego odczytywania definicji, terminu i przykładów. Wszyscy wspólnie określają cechy i funkcje wymienianych gatunków i zapisują je na tablicy. Analizują pod tym kątem cytowane fragmenty opowiadań, powieści, baśni, legend, mitów, bajek, fraszek, wierszy, przysłów i komiksów. Następnie uczniowie sporządzają własne notatki w zeszycie, sugerując się zapisem na tablicy.

Nauczyciel zaprasza teraz uczniów do obejrzenia filmu z zasobu multimedialnego. Przed projekcją prosi, by zapamiętali wyjaśnienie literaturoznawcy i zanotowali najważniejsze punkty omówienia mitu o Prometeuszu.

Po emisji uczniowie wymieniają swoje spostrzeżenia i pomysły: prowadzący prosi o przypomnienie konstrukcji mitu; omawia treść mitu i sens w nim ukryty.

Etap końcowy

Nauczyciel prosi chętnych uczniów o podsumowanie pracy, czuwając nad poprawnością wniosków. W razie potrzeby koryguje błędy i rozwiewa wątpliwości.

Zadanie domowe:

2

(3)

Stwórz komiks lub napisz wiersz albo opowiadanie, którego akcja będzie skupiała się wokół Prometeusza.

Dodatkowo:

Zadanie dla chętnych:

Wyszukaj i wypisz przysłowia, których źródeł należy szukać w mitologii.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Żaden lud na ziemi — z wyjątkiem Indii — nie wniósł do kultury ludzkiej tak bogatego dziedzictwa mitów, jak Grecy. Tu znajduje się ojczyzna, jak słowa mit, tak i jego znaczenia.

Jednak najczęściej w twórczości Słowackiego, podobnie jak u Orygenesa, na dnie ducha znajduje się Słowo (ikona także jest słowem) – czyli Logos, Chrystus.. „Czym

Jak dalej potoczą się jego losy, to sprawa otwarta. Z jednej strony wydaje się, że jest on na tyle dojrzały i samokrytyczny, by dojrzeć nie­ bezpieczeństwo sytuacji, w której

A więc choćby pojawianie się w kontekście wierszowej nieregularności najbardziej znanych wzorców m etrycznych, 13-zgłoskowca i — zwłaszcza — 11-zgłoskowca,

Wprowadzając czytelnika w podstawowe zagadnienia związane z powie- rzeniem urzędu kościelnego poprzez wybór, w rozdziale pierwszym oprócz krótkiej analizy historycznej omówione

tuacji zdania: „Dlaczego się nie zatrzymał?!” Dyspozycje z natury swej dążą do swego uzewnętrznienia (jest to prawdziwe definicyjnie), jednak mogą wystąpić czynniki

Praca napisana jest w sposób logiczny, za­ czyna się od samych początków filozofii, a kończy na współczesnych zagadnie­ niach; nie posiada przypisów, a co się z tym

research company Lucintel predicts a steady growth in the helicopter market due to increased military demand from emerging economies and the recovering global economy.. Dividing