Scenariusz lekcji - Walory turystyczne krain geograficznych Polski – lekcja diagnozująca
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
- uczeń zna podział Polski na krainy geograficzne,
- uczeń omawia i opisuje procesy rozwoju rzeźby w poszczególnych krainach geograficznych.
b. Umiejętności
- uczeń potrafi wskazać na mapie granice krain geograficznych w Polsce - uczeń wskazuje związek między budową geologiczną a rzeźbą terenu - potrafi wykazać zróżnicowanie krajobrazów naturalnych na obszarze Polski
2. Metoda i forma pracy
Formy pracy: praca w grupach.
Metody: karty pracy, projekt – drama.
3. Środki dydaktyczne
Mapa Polski – Atlas Geograficzny, foldery o krainach , wiadomości z podręcznika np.
Planeta 3 , dostępne przewodniki po Polsce, mapy turystyczne, rekwizyty dla grup np.:
szarfy, czapeczki , wstążeczki , opaski , kartony , pisaki , aparat fotograficzny.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza Część organizacyjna:
- nauczyciel zadaje pytania powtarzające wiadomości z geografii i nawiązujące do nowego tematu:
- nauczyciel dzieli klasę na grupy 4-5 osobowe, tak aby otrzymał 6 grup. Grupa wybiera lidera – przewodnika z biura podróży
- nauczyciel proponuje wybór tematów – (losowanie przez lidera grupy), np.:
Wyżyny Polskie
Kotliny
Góry
Pas pobrzeży
Pas pojezierzy
Niziny Środkowopolskie
- uczniowie ustalają, którą krainę w obrębie wylosowanego pasa ukształtowania powierzchni Polski przedstawią podczas prezentacji
- nauczyciel rozdaje każdej grupie tekst o Profesorze ze wskazówkami i podaje :
ˇ czas jakim dysponuje grupa do przygotowania materiału (2 tygodnie) i czas prezentacji (3-4 minuty),
ˇ każda grupa ma zgromadzić foldery, mapy, przewodniki, które będą przydatne do prezentacji,
ˇ do przygotowania prezentacji wykorzystajcie wiadomości z podręcznika ze str. 174 – 179
ˇ przygotujcie stanowisko swojego „biura podróży”, nie zapominając o jego oznakowaniu – logo lub nazwie grupy (wykorzystaj kartony, pisaki),
- Uczniowie w ciągu 5 tygodni przygotowują prezentację – w czasie konsultacji nauczyciel doradza, podpowiada, jak można wykonać prezentację , pomaga dokonać selekcji materiału zgromadzonego przez grupy , proponuje wprowadzić postać pilota, który będzie prowadził grupę po krainach (np. pomaga w przygotowaniu tekstu wiążącego trasę wycieczki).
b. Faza realizacyjna tematu głównego
Czas: 45 – 90 minut ( w zależności od długości trwania prezentacji )
- nauczyciel wprowadza klasę w temat lekcji Walory turystyczne krain geograficznych Polski podając do rozważenia słowa, które są mottem w klasie „Cudze chwalicie swego nie znacie”
- nauczyciel rozdaje karty pracy ucznia do rozwiązania
- uczniowie rozwiązują zadania z kart pracy (każdy uczeń pracuje z własną , a następnie wymienia się kartą z uczniem siedzącym obok, który na podstawie karty odpowiedzi ocenia pracę) czas – ok. 10 minut
- wskazany przez nauczyciela uczeń zbiera karty i oddaje je nauczycielowi , który później zweryfikuje poprawność sprawdzenia
- nauczyciel informuje uczniów, ze z klasy przenosimy się teraz do biur podróży gdzie nasi przewodnicy bardzo krótko zaprezentują trasę wybranej wycieczki – prezentacja (maksymalnie 5 minutowa)
- (w zależności od czasu, który pozostał do końca lekcji, nauczyciel może wykonać pamiątkową fotografię grupy na tle stanowiska „Biura podróży”)
c. Faza podsumowująca
- nauczyciel w imieniu Profesora Planetki ocenia prezentacje grup i proponuje termin wyjazdu na wycieczkę klasową najciekawsza trasą w czasie wakacji. Przy ocenie zwraca uwagę, czy uczniowie wychwycili najistotniejsze cechy krainy, którą prezentowali (np.
formy krasowe na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, zróżnicowanie budowy Sudetów).
- nauczyciel prosi grupy o samoocenę i wskazanie jednej prezentacji, która ich zdaniem była najciekawsza (zwycięski zespół otrzymuje ocenę bdb.)
- nauczyciel wpisuje oceny z karty prac.
-
5. Bibliografia
1. Atlas geograficzny – Polska, kontynenty, świat. Wydawnictwo „Nowa Era”
Redakcja Kartograficzna, Wrocław 2005.
2. Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii Planeta 3 Geografia fizyczna i społeczno – ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk-Straszyn 2004.
3. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia. Aktywne metody w edukacji geograficznej. Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum, część I i II, SOP Toruń 1999.
4. Flis Jan. Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1982.
5. Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak., Gdańsk-Straszyn
2006.
6. Kołaccy Joanna i Tomasz, Krzyżówki z geografii klasa VIII – Klimatyczne dylematy Prof. Globusika, Wydawnictwo „Drukpol”, Warszawa 1994.
7. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3” Wydawnictwo M.
Rożak. Gdańs -Straszyn 2004.
8. Szubert Mariusz, Podręcznik do geografii „Planeta 3”.Geografia fizyczna i społeczno – ekonomiczna Polski, Wydawnictwo Rożak, Gdańsk-Straszyn.2004.
6. Załączniki
Materiały pomocnicze do lekcji: