• Nie Znaleziono Wyników

Pamięć filmowa : scenariusz warsztatów filmowych dla uczniów klas 5-6

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Pamięć filmowa : scenariusz warsztatów filmowych dla uczniów klas 5-6"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

PAMIĘĆ FILMOWA

scenariusz warsztatów filmowych dla uczniów klas 5-6

Formy pracy: grupowa i indywidualna.

Cel główny: stworzenie filmowej mapy najważniejszych problemów dzielnicy Sławin.

Cele operacyjne:

• nabycie kompetencji filmowych (audio i video),

• nabycie podstawowej wiedzy o gatunku filmowym, jakim jest dokument, rozróżnianie dokumentu od fabuły,

• nabycie wiedzy o własnej dzielnicy w kontekście istniejących w niej problemów,

• nabycie umiejętności współpracy oraz indywidualnego działania.

Uczeń po lekcji powinien:

Na poziomie wiadomości:

• odróżniać dokument od fabuły,

• znać historię własnej dzielnicy oraz znać jej obecną sytuację, problemy,

• znać sposoby nagrywania i montażu filmu.

Na poziomie umiejętności:

• umieć obsługiwać sprzęt audio-video i montować samodzielnie filmiki.

Środki dydaktyczne: fragmenty filmów, prezentacja multimedialna, mapki dzielnicy, projektor, głośniki, komputer, sprzęt montażowy, program darmowy trialowy 30 dni edius lub adobe premiere, albo darmowy movie maker.

Przebieg lekcji: 4 spotkania po 2 h.

CZĘŚĆ ORGANIZACYJNA

Zapoznanie się uczestników warsztatów, integracja.

Wprowadzenie do tematu: opowieści o dzielnicy; burza mózgów.

(2)

CZĘŚĆ ZASADNICZA Część 1:

• Dokument filmowy – przykłady i analiza sposobów filmowej interpretacji tematu.

Pogadanka o formach na podstawie fragmentów filmów (J. Kidawa Błoński – Skazany na bluesa, E. Borzęcka – Oni, K. Kieślowski – Gadające głowy, M. Łoziński – Wszytko może się przytrafić, L. Majewski – Angelus, J.J. Kolski – Jasminum, I.

Wyrypajew – Tlen, A. Tarkowski – Stalker). Zaprezentowanie krótkiej prezentacji multimedialnej opowiadającej o historii filmu (zał. 2).

• Kadr, kompozycja oraz analiza obrazu. Zabawa w kreatywne tworzenie kadrów.

Wycinanie z gazet i łączenie w całościowe obrazy elementów. Uczniowie mają za zadanie z otrzymanych gazet, wycinków skomponować całość semantyczną, którą zinterpretują. Taka kompozycja ma być kadrem z filmu, którego historię dopowiedzą.

Ćwiczenie to ma służyć pobudzeniu kreatywności oraz świadomego ujmowania tematu (zał. 1).

• W akcji – sprzęt i osoby. Obsługa sprzętu audio i video, podział ról. Uczniowie przynoszą własne nośniki audio i video (mogą to być aparaty fotograficzne). Ocena obsługi i nauka łapania kadrów, prowadzenia spójnej narracji filmowej.

Część 2:

• W akcji – sprzęt i osoby. Obsługa sprzętu audio i video.

• Zajęcia terenowe. Poszukiwanie w dzielnicy ważnych miejsc, tych, które warto ocalić od zapomnienia. Uczniowie przynoszą własne nośniki audio i video (mogą to być aparaty fotograficzne) i ruszają w teren.

Część 3:

• Zajęcia terenowe. Poszukiwanie w dzielnicy ważnych miejsc, tych, które warto ocalić od zapomnienia. Kontynuacja działań.

• Nagrania audio i video. Oglądanie nagranego materiału.

Część 4:

• Montaż. Udział warsztatowiczów w montażu.

Podsumowanie spotkania:

Dzieci omawiają stworzone przez siebie filmy i tworzą z nich jedną dużą mapę dzielnicy.

Przygotowali: Alina Bąk, Józef Szopiński Opracowała: Monika Czapka

Cytaty

Powiązane dokumenty

Aby uzyskać dostęp do struktury plików serwera za pośrednictwem komputera z systemem MacOS, wykonaj następujące czynności:.. Pojawi się

Jeśli zapisanych zostało kilka urządzeń z in- terfejsem Bluetooth, musisz wybrać jedno, z którym ma zostać utworzone połączenie (od tego momentu urządzenie z

In the course of discussions following the screenings of foreign audio described films in our study, the vast majority of viewers stressed the importance of

2 tydzień: Oszacowanie długości drogi i sporządzenie mapy drogi do wybranej miejscowości w odpowiedniej skali na papierze milimetrowym.. (z zapisem

 Zadanie dla ucznia klasy III: Podaj nazwy zbóż przedstawionych na ilustracji (pszenica, żyto, owies, jęczmień).. ZADANIE II: „KAŻDY EKOLUDEK WIE,

Jeśli nie jest możliwe wyznaczenie czasu trwania materiału (np. w przypadku transmisji na żywo lub transmisji na żywo kanału TV), wartość parametru

Wykaz wykonanych lub wykonywanych w okresie ostatnich trzech lat, licząc od dnia złożenia oferty, dwóch dostaw sprzętu multimedialnego, komputerowego i audio –

Jeżeli energia z anteny wypromieniowywana jest w każdym kierunku jednakowo, to jest antena o charakterystyce dookolnej.. Gdy energia jest wypromieniowywana w określonym kierunku,