• Nie Znaleziono Wyników

Nauczyciel podaje przykłady gatunków które wyginęły, przedstawia zestaw zdjęć „Gatunki wymarłe z powodu działalności człowieka”

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Nauczyciel podaje przykłady gatunków które wyginęły, przedstawia zestaw zdjęć „Gatunki wymarłe z powodu działalności człowieka”"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „SZÓSTA KATASTROFA BIOLOGIA, IV ETAP EDUKACYJNY

Temat: Szósta katastrofa.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (2.4) [uczeń] podaje przykłady kilku gatunków, które są zagrożone lub wyginęły wskutek nadmiernej eksploatacji ich populacji.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ:

Opisuje zachowanie człowieka odpowiedzialnie

korzystającego z zasobów przyrody

Rozumie dlaczego działalność człowieka jest

główną przyczyną szóstego wymierania Rozumie konieczność

ochrony przyrody Wskazuje przyczyny

współczesnego wymierania gatunków Wskazuje różnice między

współczesnym wymieraniem, a poprzednimi w dziejach

Ziemi

Wymienia zasoby środowiska

(2)

Nabywane umiejętności

UCZEŃ:

Podaje przykłady działań człowieka które przyczyniają się do wymierania gatunków

Potrafi przewidzieć konsekwencje działalności

człowieka w środowisku Wymienia gatunki wymarłe z powodu działalności człowieka

Wymienia gatunki zagrożone wyginięciem

Kompetencje kluczowe

 Kompetencje informatyczne

 Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Umiejętność uczenia się Etapy lekcji

1) Wstęp:

Przypomnienie wiadomości o okresach wielkich wymierań w dziejach Ziemi.

Krótka pogadanka na temat przyczyn wielkich wymierań w historii Ziemi.

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel w rozmowie kierowanej określa współczesne wymieranie gatunków jako szóste w dziejach Ziemi i

(3)

środowisko.

W trakcie burzy mózgów uczniowie wraz z nauczycielem opracowują mapę mentalną oddziaływania człowieka na środowisko (przyrost populacji i ekspansja człowieka, rozwój rolnictwa, rewolucja przemysłowa, eksploatacja zasobów).

Uczniowie wyszukują w dostępnych materiałach (podręcznik, encyklopedia, Internet) przykłady tych oddziaływań.

Nauczyciel podaje przykłady gatunków które wyginęły, przedstawia zestaw zdjęć „Gatunki wymarłe z powodu działalności człowieka”.

Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną „Na ratunek panterze śnieżnej” wskazując na konieczność prowadzenia działań ochronnych w stosunku do gatunków zagrożonych wyginięciem.

Uczniowie dokonują obserwacji.

Instrukcja przeprowadzenia projektu (obserwacja w terenie w ramach zadania domowego)

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: W wyniku działalności człowieka przyroda świata znika w

szybkim tempie. Niszczenie siedlisk, zanieczyszczenie środowiska i eksploatacja zasobów powoduje

nieodwracalne zmiany w środowisku pociągając za sobą wymieranie gatunków roślin i zwierząt.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest udokumentowanie zmian

następujących w środowisku na skutek działań człowieka skupiających się wokół realizacji różnych inwestycji w najbliższym otoczeniu.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Obserwacje są prowadzone podczas zajęć w terenie,

(4)

w trakcie lekcji lub po lekcjach w ramach zadania domowego. Po wybraniu terenu (również za pomocą aplikacji Google Maps) uczniowie określają rodzaj działalności człowieka w okolicy oraz intensywność oddziaływania na środowisko.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczniowie

posługują się aparatem fotograficznym i notatnikiem.

Najpierw wytyczają obszar, na którym będą

prowadzone obserwacje. Opisują jego położenie oraz rodzaj działalności człowieka. Uczniowie określają wpływ zaobserwowanej działalności człowieka na lokalne środowisko, obserwują lub przewidują konsekwencje tej działalności. Wykonują zdjęcia i notatki, zapisują wnioski.

5. Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka

decyzyjne, formularze itd.: Uczniowie opracowują dokumentację fotograficzną (tworzą np. galerię zdjęć wraz z opisami, za pomocą narzędzia Picasa),

przygotowują prezentację na temat zaobserwowanej działalności człowieka oraz wpływie tej działalności na lokalne środowisko. Uczniowie przedstawiają

propozycje działań łagodzących negatywny wpływ działalności człowieka na otaczającą przyrodę.

3) Podsumowanie:

Uczniowie prowadzą dyskusję rozważając do jakiego stopnia wzrost populacji człowieka i jego rozprzestrzenienie się na całym świecie wpłynęło na tempo wymierania gatunków.

Środki dydaktyczne

(5)

panterze śnieżnej”

 Zestaw zdjęć „Gatunki wymarłe z powodu działalności człowieka”

 Komputery połączone z Internetem

 Podręcznik, encyklopedia

 Aplikacja Google Maps

 Aparat fotograficzny

 Notatnik, długopis Metody nauczania

 Dyskusja

 Dyskusja dydaktyczna - burza mózgów

 Obserwacja

 Pogadanka

 Rozmowa kierowana Formy pracy

 Indywidualna

 Zbiorowa

Dodatkowe propozycje wykorzystania

Multimedialne zasoby edukacyjne wykorzystywane w tym scenariuszu nadają się również do wykorzystania na III etapie edukacyjnym w zakresie nauczania biologii.

Lista załączników multimedialnych

Zestaw zdjęć „Gatunki wymarłe z powodu działalności człowieka”

Prezentacja multimedialna „Na ratunek panterze śnieżnej”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Osjaków znalazł się w województwie kaliskim, obwodzie i powiecie wieluńskim, był też siedzibą gminy patrymonialnej.. należał do guberni kaliskiej, powiatu i okręgu

Według Apostoła Pawła świętość to przede wszystkim wyrzeczenie się grzesznego świata, oddzielenie się od niego.. Świętość pochodzi od Boga, jest ontologicznie

Gołębie i inne ptaki, podobnie jak wiele gatunków zwierząt, są hodowane nie tylko w celach produkcyjnych, lecz także coraz częściej amatorsko.. W przedstawionym

Legenda o Lechu, który założył gród w miejscu, gdzie „ na wysokich i wyniosłych drzewach znalazł orle gniazdo ”, do dziś pozostaje tylko legendą i do dzisiaj nie jest

Rodzice mają prawo do wychowania i edukacji dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami moralnymi i religijnymi, ale z uwzględnieniem stopnia dojrzałości dziecka, wolności jego sumienia

• anatomię mikroskopową ‒ zajmującą się mikroskopową budową ciała człowieka, w obrębie której wyróżniamy: cy- tologię (nauka o budowie i funkcjonowaniu komórki) oraz

Odmiennym typem bólu jest ból psychogenny, u podstaw którego nie stwierdza się żadnych zaburzeń organicznych, a jego przyczyny nie zo- stały jednoznacznie określone, chociaż –

Wpływ działalności człowieka na litosferę jest związany m.in.. Wpływ działalności człowieka