• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Urządzenia sieci komputerowych

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Urządzenia sieci komputerowych"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Urządzenia sieci komputerowych

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Poznanie koniecznych elementów sieci komputerowej.

2. Poznanie urządzeń sieciowych i ich zastosowań w poszczególnych technologiach.

3. Poznanie różnych typów kabli sieciowych.

4. Poznanie najważniejszych technologii sieci.

b. Umiejętności

1. Kształcenie umiejętności rozróżniania rodzajów połączeń między komputerami.

2. Kształcenie umiejętności rozróżniania urządzeń sieciowych, jak modem, hub, przełącznik.

3. Kształcenie umiejętności rozróżniana rodzajów kabli sieciowych.

2. Metoda i forma pracy

1. Dyskusja problemowa . 2. Wykład.

3. Prezentacja.

4. Praca indywidualna przy komputerze z tekstem przewodnim.

3. Środki dydaktyczne

1. Prezentacja multimedialna: „Urządzenia sieci komputerowych”.

2. Karta pracy ucznia: „Urządzenia sieci – krzyżówka”.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Sprawdzenie listy obecności, zapoznanie z tematyką zajęć, zapisanie tematu lekcji, załogowanie do systemu.

b. Faza realizacyjna

1. Nauczyciel zadaje zapytanie: „Jak ważna dla przepływu i bezpieczeństwa danych w obecnym społeczeństwie informacyjnym jest jakość sieci komputerowych? Prosi o przykłady. Dyskusja.

Uczniowie podają przykłady, gdzie zastosowania szybkiej i bezpiecznej sieci komputerowej jest konieczne – w bankowości, przy przepływie danych graficznych lub plików dźwiękowych, w środkach przekazu – telewizja, prasa, radio. (3 min)

2. Jakie elementy sieci mogą mieć znaczenie dla szybkości i bezpieczeństwa danych?

(2)

Uczniowie wskazują na konieczność dobrego oprogramowania, ale także szybkich urządzeń sprzętu sieciowego. (2 min)

3. Nauczyciel prezentuje pokaz multimedialny, wspomagający wykład dotyczący różnorodności mediów sieciowych oraz urządzeń stosowanych w sieciach.

Uczniowie słuchają wykładu i oglądają prezentację. (15 min)

4. Nauczyciel pokazuje uczniom kable sieciowe: skrętkę telefoniczną, koncentryk, światłowód oraz hub, ewentualnie przełącznik (switch) /w miarę możliwości/.

Uczniowie oglądają zaprezentowane kable i urządzenia, ustalają, jakie urządzenia i typy kabli występują w pracowni komputerowej. (5 min)

5. Nauczyciel rozdaje do pracy indywidualnej karty pracy ucznia.

Praca indywidualna – rozwiązywanie krzyżówki z karty pracy ucznia. (15 min) c. Faza podsumowująca

Nauczyciel wskazuje na niezbędne sprzętowe komponenty sieci – okablowanie sieciowe oraz urządzenia i podkreśla konieczność precyzyjnego planowania sieci komputerowej w zależności od wymagań i potrzeb użytkownika.

Uczniowie notują podsumowanie:

Sieci komputerowe tworzą komputery, wśród których rozróżniamy:

 serwery – komputery dużej mocy i zasobów dyskowych, zdolne do obsługi danych użytkownika i aplikacji;

 stacje klienckie (terminale), logują się do serwera i korzystają z jego zasobów i oprogramowania.

Spośród urządzeń sieciowych najważniejsze to:

 karta sieciowa,

 modem,

 router,

 koncentrator (hub),

 przełącznik (switch),

 kable sieciowe.

5. Bibliografia

a. Witold Wrotek, Technologia informacyjna, Informatyka Europejczyka.

b. Akademia sieci Cisco, red. Vito Amato, wydawnictwo MIKOM.

c. strony internetowe:

http://pl.wikipedia.org/

http://www.ws-webstyle.com/cms.php/netopedia/sieci_komputerowe http://student.wsu.kielce.pl/d64/zakres_s.htm

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Urządzenia sieciowe – krzyżówka.

b. Prezentacja:

Urządzenia sieci komputerowych.

(3)

c. Zadanie domowe

Jakie kable sieciowe zastosowano w twojej pracowni komputerowej? Wyszukaj w Internecie lub podręczniku dane techniczne tych kabli. Zapisz najważniejsze informacje do zeszytu.

Cytaty

Powiązane dokumenty

• Dysk zawiera 4GB pamięci Flash (pamięć NAND) i komunikuje się przez interfejs PCI Express x1. • Urządzenie może w trakcie odczytu danych wykonać ponad 300.000

• Kurz i brud zbierający się wokół urządzenia należy co jakiś czas czyścić, by zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza wokół urządzenia i oszczędność energii. •

odczekać kontroler pamięci po nadaniu adresu wiersza, zanim będzie mógł nadać adres kolumny.. • RP – Row Precharge Time – określa, ile cykli musi upłynąć po odczytaniu

• Płytki ELIC charakteryzują się tym, że wszystkie warstwy są połączone ze sobą. • Każda warstwa jest połączona przez laserowo wierconymi i miedziowanymi

Obudowa jest wykonana ze stali nierdzewnej, a górna płyta – wyposażona w grzałki elektryczne, mające płynną regulację mocy oraz opcję podtrzymywania ciepła. Niezbędnym

2) Przewody rozprowadzające (instalacja rozprowadzająca) – odcinki instalacji na poziomie piwnic (najniższych kondygnacji) od kurka głównego zasilające poszczególne piony..

o gospodarce nieruchomo- ściami (Dz.U. zm.) starosta wy- konujący zadania z zakresu administracji rządowej może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości

Router (config-line) # password abc135 ustawia hasło linii konsolowej Router (config) line vty 0 4. Router (config-line) # password abc135 ustawia hasło dla wszystkich