• Nie Znaleziono Wyników

Temat: W odpowiedzi na ogłoszenie, czyli redagujemy listmotywacyjny

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: W odpowiedzi na ogłoszenie, czyli redagujemy listmotywacyjny"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, język polski, zajęcia z wychowawcą

Temat: W odpowiedzi na ogłoszenie, czyli redagujemy list motywacyjny

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Odbiera komunikaty pisane, mówione, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych – rozróżnia informacje przekazane werbalnie oraz zawarte w dźwięku i obrazie – język polski (I.1.1),

2) Samodzielnie dociera do informacji – w książkach, prasie, mediach elektronicznych oraz w wypowiedziach ustnych – język polski (I.2.1),

3) Dostrzega zróżnicowanie postaw społecznych, obyczajowych, narodowych, religijnych, etycznych, kulturowych i w ich kontekście kształtuje swoją tożsamość – język polski (II.4.3).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Doskonali zasady sprawnego porozumiewania się,

● Poznaje główne elementy i zasady redagowania listu motywacyjnego,

● Zyskuje pewność siebie,

● Uświadamia sobie potrzebę bycia aktywnym w dążeniu do celu,

● Kształtuje poczucie własnej wartości,

● Rozpoznaje i nazywa swoje mocne i słabe strony,

● Potrafi określić umiejętności przydatne w odpowiedzi na przykładowe ogłoszenie.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Komunikuje się w języku ojczystym,

● Potrafi zredagować list motywacyjny,

● Radzi sobie z krytyką i przyjmuje pochwały.

Środki dydaktyczne:

Zasoby multimedialne: ćwiczenie interaktywne Znajdź mocne strony, karty pracy (Słup ogłoszeniowy oraz List motywacyjny),

● Komputery z głośnikami/tablica interaktywna,

● Projektor multimedialny,

● Kartki A4 dla każdego ucznia.

Metody nauczania:

● Programowana: z użyciem komputera,

● Problemowe: aktywizujące – dyskusja, wchodzenie w rolę,

● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe.

1

(2)

Formy pracy:

● Indywidualna jednolita,

● W parach jednolita,

● Grupowa zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita młodzież. Następnie zapoznaje uczniów z tematem zajęć i prosi wybraną osobę (np. nadpobudliwą ruchowo) o rozdanie każdemu kartek A4.

2. Prowadzący prosi uczniów, aby się podpisali, a następnie narysowali pionową linię przechodzącą przez środek kartki i po lewej stronie wpisali swoje mocne strony, zaś po prawej słabe. Obserwując pracę klasy, nauczyciel reaguje na problemy związane z nazwaniem cech i naprowadza na właściwe określenia.

3. Po wykonaniu zadania indywidualnego prowadzący prosi, aby młodzież zamieniła się kartką z uczniem siedzącym obok i wypisała, jakie mocne i słabe strony ma kolega/koleżanka. Nauczyciel zwraca uwagę, by zachować obiektywizm w ocenie. Na koniec uczniowie znów wymieniają się kartkami i poznają opinie o sobie.

4. Nauczyciel omawia wykonanie zadań i pyta, jakie były problemy. Może to być wskazówką do dalszych ćwiczeń, np. słownikowych, wzbogacających zasób leksykalny dotyczący cech charakteru, osobowości.

5. Prowadzący inicjuje dyskusję, zadając pytania:

● Czego dowiedzieliście się o sobie dzięki temu ćwiczeniu?

● Czy coś was zaskoczyło?

● Czy zgadzacie się ze wszystkimi określeniami wpisanymi przez innych?

Chętni uczniowie dzielą się refleksjami, po czym nauczyciel prosi osobę wykazującą zdolności literackie i umiejętności uogólniania, aby sformułowała wniosek – czego klasa dowiedziała się dzięki ćwiczeniu, co zyskała w ujęciu ogólnym?

6. Klasa zostaje podzielona na pięć grup.

Liderami grup powinni być uczniowie uzdolnieni społecznie: mający zdolności organizacyjne, dobrze komunikujący się, umiejący stosownie i z kulturą reagować na konflikty. W każdym zespole powinny się też znaleźć osoby z deficytem w tym zakresie – wspólna praca pomoże zniwelować te dysproporcje.

Nauczyciel rozdaje każdej grupie karty pracy Słup ogłoszeniowy (pięć wersji, po jednym ogłoszeniu dla każdej grupy) i List motywacyjny, zawierające ogłoszenia i szablon listu. Na ekranie projektora lub tablicy interaktywnej wyświetla instrukcję, jak poprawnie napisać list motywacyjny1.

Uczniowie w grupach rozwiązują karty pracy, a lider inicjuje przedstawianie pomysłów do zapisania i motywuje pozostałe osoby do podawania swoich propozycji, dbając o dobrą atmosferę współpracy i szacunku, nie krytykując, lecz zachęcając do korzystania z zapisanych przez członków grupy cech charakteru i osobowości (jeśli odpowiadają wymaganiom nadawcy ogłoszenia). W tym zadaniu mogą się również wykazać uczniowie uzdolnieni literacko/lingwistycznie, jak również sportowo lub muzycznie.

Zadaniem grup jest: przeczytanie ogłoszenia, wypisanie cech kandydata odpowiadających warunkom zamieszczonym w ogłoszeniu i napisanie na ich podstawie listu motywacyjnego.

1Przykładowa instrukcja znajduje się na stronie internetowej KOWEZiU (http://www.doradztwozawodowe.koweziu.edu.pl/dokumenty-aplikacyjne.html).

2

(3)

Na wykonanie pracy grupy mają około 15 minut.

7. Po wykonaniu zadań osoby utalentowane aktorsko mogą się wcielić w rolę kandydata i odczytać przygotowane listy, a liderzy grup zdać relację ze współpracy. Nauczyciel wraz z uczniami komentuje poprawność zapisu listu motywacyjnego.

Prowadzący zajęcia podsumowuje pracę wszystkich grup, ukazując ich znaczenie oraz komentując zaangażowanie poszczególnych członków, i wskazuje, nad czym jeszcze uczniowie powinni popracować, aby współpraca była efektywna.

8. Następnie nauczyciel proponuje uczniom ćwiczenie interaktywne Znajdź mocne strony.

Jest to test wielokrotnego wyboru, który polega na dopasowaniu cech i umiejętności przydatnych w pracy kapitanowi statku, księgowemu i aktorowi. Zadanie można wykonać na komputerach lub tablicy interaktywnej.

Po jego wykonaniu prowadzący prosi ucznia mającego zdolności wnioskowania o podsumowanie zajęć, czyli określenie, jakie umiejętności młodzież rozwijała, czego się nauczyła i co jej się przyda w przyszłości.

9. Na zakończenie nauczyciel podsumowuje pracę uczniów i zwraca uwagę na znaczenie świadomości swoich mocnych i słabych stron oraz potrzebę samorozwoju.

Uwagi:

Nauczyciel może wybrać inne ogłoszenia (np. zgodne z zainteresowaniami i predyspozycjami uczniów), a uczniom polecić zapoznanie się ze stroną internetową KOWEZiU przed lekcją.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dla każdego zadania pamiętamy jego opis, datę przydziału (traktowaną jako datę rozpoczęcia realizacji zadania) oraz datę zakończenia realizacji3. Daty te są jednakowe dla

Fragment zaproszenia Pytanie Nazwa elementu chcielibyśmy zaprosić Maję Rafalską kto jest zaproszony. adresat na uroczyste otwarcie

Instrukcje do pracy własnej: opis wybranych 2 ilustracji z podręcznika str.37 według logicznego porządku Praca własna: Opis w 3 zdaniach oraz krótkie rozwinięcie 2

na gnojowiskach na pola zdała od zagród i w ten sposób, żeby spływająca woda nie zniosła części wyrugowanych.. z nawozu do zagród, a więć i

Inny sposób redukcji neuronów zakłada taką modyfikację funkcji celu która eliminuje neurony ukryte o najmniejszej zmianie aktywności w procesie uczenia.. Przyjmuje się

2 Szkolny Klub Wolontariatu Chętni uczniowie wg odrębnego

Procesor, CPU (Central Processing Unit) to najważniejsza jednostka każdego komputera, będąca najczęściej pojedynczym mikroprocesorem, połączonym z płytą główną

- każdy twórca ma prawo do autorstwa (może oznaczyć utwór swoim imieniem i nazwiskiem, pseudonimem czy udostępnić utwór anonimowo),.. - twórca ma prawo podjęcia decyzji,