Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, język polski, zakres podstawowy
Temat: Herkules z Bytomia – analiza reportażu
Treści kształcenia:
II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.
1. Wstępne rozpoznanie. Uczeń:
2) określa problematykę utworu.
Cele operacyjne:
Uczeń:
● Rozpoznaje gatunek filmowy,
● Redaguje notatkę,
● Wyraża opinię,
● Rozwija sprawność współdziałania w grupie.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Prezentuje kreatywne nastawienie do analizy świata przedstawionego w reportażu,
● Rozpoznaje problematykę utworu,
● Porównuje własne zdanie z opinią interlokutorów,
● Wyciąga wnioski, podsumowuje własną pracę.
Kompetencje kluczowe:
● Porozumiewanie się w języku ojczystym,
● Umiejętność uczenia się,
● Kompetencje społeczne i obywatelskie,
● Kompetencje informatyczne,
● Świadomość i ekspresja kulturalna.
Środki dydaktyczne:
● Komputery z dostępem do internetu,
● Sprzęt multimedialny: komputer, ewentualnie podłączony do telewizora projektor multimedialny/tablica interaktywna,
● Zasób multimedialny: film „Gdzie leży prawda?”.
Metody nauczania:
● Problemowa aktywizująca: rozmowa kierowana,
● Praktyczne: ćwiczenia redakcyjne, praca z tekstem,
● Eksponująca: film, komentarz do filmu, 1
● Programowana: z użyciem komputera.
Formy pracy:
● Zbiorowa,
● Grupowa zróżnicowana.
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Po przywitaniu z uczniami nauczyciel prosi ich, aby zastanowili się i wymienili jedną, najważniejszą ich zdaniem, właściwość filmu dokumentalnego. Chętni uczestnicy zajęć wypowiadają się na ten temat.
Etap realizacji
Następnie nauczyciel uruchamia projekcję filmu dokumentalnego „Herkules” w reżyserii Lidii Dudy (http://vod.tvp.pl/dokumenty/ludzie/herkules/wideo/herkules/4284834), prosząc uczniów, aby skupili się na tym, jakie tematy zostały poruszone w dokumencie.
Po projekcji chętni uczestnicy zajęć ujawniają swoje przemyślenia i refleksje. Wspólnie określają problematykę filmu.
Podsumowaniem rozmowy jest projekcja zasobu multimedialnego z komentarzem Lidii Dudy do filmu „Herkules”.
Po projekcji uczniowie dzielą się na pięć zespołów. Pierwszy – tworzy tekst zapowiedzi dokumentu Lidii Dudy „Herkules”, drugi – wypisuje mocne strony filmu, trzeci – słabsze.
Czwarta grupa wymienia możliwości i określa szanse głównego bohatera na lepsze życie, piąta – wylicza zagrożenia, które musi pokonać Krzyś. Liderzy przedstawiają wnioski na forum klasy.
Etap końcowy
Nauczyciel dziękuje za zaangażowanie i prosi o podsumowanie pracy. Chętni uczniowie odpowiadają, czego się nauczyli, nauczyciel pomaga wyciągać wnioski.
Zadaniem domowym jest napisanie recenzji reportażu „Herkules” w reżyserii Lidii Dudy.
Dodatkowo:
Chętni uczniowie mogą obejrzeć dokument „Herkules wyrusza w świat” Lidii Dudy, przedstawiający losy o rok starszego, 13-letniego Krzysia, bohatera reportażu „Herkules”.
2