• Nie Znaleziono Wyników

wymienia rodzaje skał wapiennych

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "wymienia rodzaje skał wapiennych"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „WAPIENIE, MARMUR, KREDA”

CHEMIA, IV ETAP EDUKACYJNY

Temat: Wapienie, marmur, kreda.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (1.4.) [uczeń] opisuje rodzaje skał wapiennych (wapień, kreda, marmur); ich właściwości i zastosowania; projektuje wykrycie skał wapiennych wśród innych skał i minerałów, zapisuje równania reakcji.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

podaje wzór chemiczny węglanu wapnia;

zna odmiany węglanu wapnia występujące w

przyrodzie;

wymienia rodzaje skał wapiennych;

opisuje zastosowania skał wapiennych;

wyjaśnia zjawiska krasowe;

projektuje doświadczenie pozwalające na wykrycie

skały wapiennej.

Nabywane umiejętności

(2)

UCZEŃ

potrafi poprawnie zapisać równanie reakcji

opisującej doświadczenie;

prawidłowo odczytuje informacje z układu

okresowego pierwiastków;

sprawnie wyszukuje informacje z prezentacji;

przestrzega zasad bezpieczeństwo podczas

wykonywania doświadczeń chemicznych.

Kompetencje kluczowe

 porozumiewanie się w języku ojczystym;

 myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne;

 umiejętność uczenia się.

Etapy lekcji 1) Wstęp:

Nauczyciel krótko opowiada (nawiązując do poprzedniego tematu → krzemionka - skały osadowe: wapienie, gliny i piaskowce) o skałach osadowych, z których zbudowane są pasma Gór Świętokrzyskich czy Jura Krakowsko – Częstochowska. Podstawowy budulec tych skał to CaCO3. (3 odmiany polimorficzne, z których najbardziej rozpowszechniony jest kalcyt – główny składnik wapieni, marmurów i kredy) - może zaznaczyć, że wśród nich marmur to skała przeobrażona, pozostałe to skały osadowe.

(3)

2) Przebieg zajęć:

Uczniowie oglądają zestaw zdjęć „Minerały wapienne”.

Nauczyciel poleca zwrócić uwagę na zastosowania.

Uczniowie zapisują zastosowanie w/w skał podczas prezentacji zdjęć.

Nauczyciel poleca odszukanie wapnia w układzie okresowym. Uczniowie powinni zauważyć, że może tworzyć on związki o charakterze zasadowym.

Nauczyciel pyta, w jaki sposób można stwierdzić obecność dwutlenku węgla mając do dyspozycji wodę wapienną (popularne doświadczenie znane z gimnazjum, które nauczyciel może szybko powtórzyć → wdmuchiwanie przez słomkę powietrza z płuc do zlewki z wodą wapienną). Woda wapienna początkowo mętnieje, a potem zmętnienie znika.

Nauczyciel wyjaśnia na tym przykładzie zjawiska krasowe – skały wapienne są nieodporne na działanie czynników zewnętrznych i pod wpływem działania długotrwałego CO2 i H2O roztwarzają się - nauczyciel zapisuje równanie reakcji powstawania wodorowęglanu wapnia, a następnie tłumaczy, że ulega on powoli rozkładowi do CaCO3, w wyniku czego powstają nacieki (stalaktyty i stalagmity), podobnie jak kamień kotłowy w czajniku podczas gotowania twardej wody. W tym momencie może także zapytać uczniów o sposób domowego usunięcia takiego kamienia z czajnika (– chodzi o użycie octu, czyli rozcieńczonego roztworu kwasu octowego)

Nauczyciel wyjaśnia, jak można wykorzystać tę właściwość wody wapiennej i kwasu octowego do identyfikacji skał wapiennych. Dzieli uczniów na 3 zespoły – zależnie od możliwości; do wykonania doświadczeń. Grupa pierwsza dostaje zestaw – kawałki kredy i kwas solny /lub octowy/;

grupa druga – kawałki wapienia i kwas solny /lub octowy/

oraz grupa trzecia – skorupki jajek i kwas solny /lub octowy/.

(4)

Instrukcja przeprowadzenia doświadczenia

1. Opis teoretyczny badanego zjawiska: sposobem na identyfikację skał wapiennych jest reakcja węglanu wapnia zawartego w tych skałach z kwasem solnym lub z kwasem octowym.

2. Sformułowanie problemu badawczego oraz hipotezy:

W jaki sposób można zidentyfikować skałę wapienną?

Hipoteza: Kwas solny /kwas octowy reaguje z węglanem wapnia.

3. Zestaw potrzebnych do doświadczenia narzędzi i materiałów:

grupa pierwsza zestaw – kawałki kredy i kwas solny /lub octowy/, probówki z korkiem lub zlewki, zlewka z wodą wapienną; fartuch, bagietka

grupa druga – kawałki wapienia i kwas solny /lub octowy/, probówki z korkiem lub zlewki, zlewka z wodą wapienną; fartuch, bagietka

grupa trzecia – skorupki jajek i kwas solny /lub octowy/, probówki z korkiem lub zlewki, zlewka z wodą wapienną;

fartuch, bagietka

4. Spis czynności, które należy wykonać kolejno:

osoba wykonująca doświadczenie zakłada fartuch, zależnie od możliwości montowany jest zestaw probówka z korkiem i wężykiem gumowym do zlewki z wodą wapienną lub doświadczenie jest przeprowadzane tylko z zlewce do probówki / zlewki uczeń wkłada zależnie od przydziału grupy – wapień, skorupkę jajka, kredę szkolną; zalewa kwasem solnym /lub octowym/ w przypadku prowadzenia doświadczenia w probówce, po zalaniu kwasem należy szybko probówkę zatkać korkiem i wylot wężyka gumowego zanurzyć w zlewce z wodą wapienną

(5)

5. Uczniowie obserwują przebieg reakcji oraz na kartach pracy zapisują schemat doświadczenia, obserwacje i wnioski .

Wnioski i obserwacje powinny zawierać konkluzję, że węglan wapnia zawarty w skałach wapiennych silnie reaguje z kwasem solnym / kwasem octowym, czemu towarzyszy pienienie i wydzielanie się bezbarwnego gazu, powodującego mętnienie wody wapiennej (przy wersji doświadczenia z probówką z korkiem)

Wyniki doświadczeń są prezentowane na forum klasy - pod kontrolą merytoryczną nauczyciela. (Weryfikacja kart pracy grupowych przez nauczyciela przed skserowaniem przez członków grupy i wklejeniem do zeszytów).

Nauczyciel zapisuje na tablicy odpowiednie równanie cząsteczkowe reakcji chemicznej. Może też w tym momencie wyjaśnić, że jest to reakcja stosowana w rolnictwie do odkwaszania gleb (w nawiązaniu do kolejnych działów podstawy programowej na IV etapie).

Nauczyciel przedstawia prezentację „Rozpoznawanie skał wapiennych”

3) Podsumowanie:

Nauczyciel przypomina zastosowania skał wapiennych poznanych na zajęciach oraz reakcję charakterystyczną dla identyfikacji skał wapiennych.

Środki dydaktyczne

(6)

 skorupki jajka kurzego

 kawałki kredy szkolnej

 kawałki pokruszonego wapienia

 kwas solny HCl lub kwas octowy CH3COOH (np. jako ocet)

 roztwór wody wapiennej w zlewce

 probówki z gumowymi korkami i rurką odprowadzającą ew.

zlewki

 słomka do picia napojów

 fartuch

 bagietka

 komputery z dostępem do Internetu

 karty pracy (jedna na grupę lub dla każdego ucznia – zależnie od decyzji nauczyciela)

 zestaw zdjęć „Minerały wapienne”

 prezentacja „Rozpoznawanie skał wapiennych”

Metody nauczania

 pogadanka

 rozmowa kierowana

 praca z tekstem przewodnim

 doświadczenie / eksperyment chemiczny

Formy pracy

 zbiorowa

 indywidualna

Zadanie dla chętnych

Przedstaw w sposób doświadczalny etapy powstawania zaprawy murarskiej.

1. Rozkład węglanu wapnia pod wpływem temperatury.

2. Gaszenie wapna palonego.

3. Twardnienie zaprawy murarskiej.

(7)

Narysuj schematy, zapisz obserwacje i wnioski z doświadczeń wraz z równaniami chemicznymi.

Załącznik do scenariusza

Zastosowania skał wapiennych do zasobu „Skały wapienne":

Wapień – biały, beżowy, inne zależnie od domieszek; materiał budowlany, produkcja szkła, produkcja cementu, wytwarzanie sody, topnik przy wytopie rud żelaza, nawóz przy odkwaszaniu gleb

Kreda – biała, szara; wyrób kredy do pisania (z domieszką gipsu), nierozpuszczalny pigment do farb, środek ścierny w pastach do zębów, produkcja kitów

Marmur – biały, szary, różowy, zielonkawy; materiał budowlany, architektoniczny, dekoracyjny i rzeźbiarski, surowiec do wytwarzania lastriko grysu marmurowego

Przykładowa karta pracy:

Tytuł doświadczenia: Obserwacje:

Odczynniki i sprzęt

laboratoryjny:

Schemat doświadczenia: Wnioski:

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po zakończeniu zadania uczniowie otrzymują kolejna kartę pracy (ZAŁĄCZNIK 3), na karcie znajduje się 5 podpisanych pętli (lalki, misie, samochody, klocki, zwierzęta),

ile się da. do niego kawałki ą wody. gla na zakończenie.. Karta pracy do e-Doświadczenia Młodego Naukowca opracowana przez: KINGdom Magdalena Król. Klasa III Tydzień 13

osoba, liczba mnoga, czas przeszły, rodzaj męskoosobowy, strona czynna, tryb oznajmujący, czasownik dokonany. zaśpiewalibyście

Aldehydy można podzielić na

[r]

Wnioski: Tlenek wapnia reaguje z wodą. W wyniku reakcji powstaje wodorotlenek wapnia, zwany potocznie wapnem gaszonym. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela zastanawiają się,

Odmień przez przypadki rzeczowniki przyjaciel i imię, zarówno w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej.. Oddziel tematy

5. Znaczenie biogospodarki w rozwoju społeczno-gospodarczym wybranego obszaru.. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej na obszarach wiejskich na przykładzie gminy …. UAM dr