• Nie Znaleziono Wyników

Swingujący król tańca – nauka podstawowych kroków walca angielskiego

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Swingujący król tańca – nauka podstawowych kroków walca angielskiego"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Swingujący król tańca – nauka podstawowych kroków walca angielskiego

Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

6. Taniec. Uczeń opracowuje i wykonuje indywidualnie, w parze lub zespole dowolny układ tańca

Adresat

: uczniowie klasy III

Czas trwania

: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 wie, do jakiej grupy tańców zaliczamy walc angielski i kiedy powstał

 zna sytuacje, w których możemy zatańczyć walca angielskiego

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 wykonuje krok zmienny damski i męski

 wykonuje obrót w prawo damski i męski

 wykonuje odwrotny krok zmienny damski i męski

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 ceni współpracę w parze i w grupie

 przyjmuje odpowiedzialność za decyzje podejmowane w parze

Metody nauczania

naśladowcza ścisła

Formy i miejsce zajęć

(2)

Formy: frontalna, grupowa, indywidualna

Miejsce zajęć: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć.

Ze względu na wykorzystanie materiałów multimedialnych wskazane jest, aby w miejscu zajęć można było odtworzyć film.

Przybory i przyrządy

Rzutnik multimedialny, komputer.

Zasoby multimedialne

Wybrane zasoby multimedialne to:

1. zestaw ilustracji: „Pięć pytań o walc angielski”

2. zestaw ilustracji „Swingujący król tańca – uczymy się kroków”

3. film „Układ tańca – Walc angielski”

Materiały pomocnicze:

1. utwór muzyczny – Walc angielski

2. karty pracy z nazwami kroków walca dla uczniów Opis przebiegu lekcji

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –

metodyczne Część

wstępna 5 – 10 minut

1. Czynności organizacyjne:

Przywitanie, sprawdzenie przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji.

MINIKONKURS „5 pytań o walca angielskiego”

Dwie grupy siadają naprzeciwko siebie. Do każdego pytania drużyna musi wytypować jedną osobę (osoby nie mogą się powtarzać). Punkt zdobywa drużyna, która jako pierwsza poda właściwą odpowiedź.

Pyt. 1 – Do jakiej grupy tańców zaliczamy walca angielskiego?

Pyt. 2 – W jakiej sytuacji (gdzie, podczas jakiej uroczystości) możemy zatańczyć walca angielskiego?

Pyt. 3 – Jaki program taneczny, w którym tańczono walca, był emitowany w telewizji?

Pyt. 4 – W którym wieku powstał walc angielski?

Pyt. 5 – Na ile rozliczamy walca angielskiego (jakie jest metrum walca angielskiego)?

Ustawienie w dwuszeregu.

Zasób multimedialny Minikonkurs dotyczy wiedzy przekazanej uczniom wcześniej.

Nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny (jeżeli grupa ćwiczebna jest

mieszana stara się, aby w każdej grupie była podobna liczba dziewcząt i chłopców).

Drużyna, która wygra

(3)

Rozgrzewka

Marsz, marsz z unoszeniem ramion w bok, marsz z unoszeniem ramion asymetrycznie: PR – w bok, LR w przód, PR – w bok, LR – w górę, marsz z krążeniem wyprostowanych ramion, step touch, podwójny step touch, step touch po L, V-step, A-step, hill back, hill back po L, marsz w przód, marsz w tył, knee-up.

rywalizację otrzymuje plusy lub oceny.

Grupa w rozsypce.

Muzyka.

Część główna 25 – 30 minut

Ćwiczenie 1 – krok zmienny Krok męski:

1 – PN w przód, 2 – LN w bok, 3 – PN dosuwamy do LN 4 – LN w tył, 5 – PN w bok, 6 – LN dosuwamy do PN.

Uczestnicy powtarzają z nauczycielem krok męski, następnie samodzielnie starają się poprawnie wykonać krok w czterech taktach.

Krok damski:

1 – LN w tył, 2 – PN w bok, 3 – LN dosuwamy do PN 4 – PN w przód, 5 – LN w bok, 6 – PN dosuwamy do LN.

Uczestnicy powtarzają z nauczycielem krok damski, następnie samodzielnie starają się poprawnie wykonać krok w czterech taktach.

Uczniowie stojący w jednym rzędzie wykonują krok męski, a uczniowie stojący w drugim rzędzie wykonują krok damski. Po czterech taktach – zmiana ról

w parach.

Ćwiczenie 2 – obrót w prawo Obrót męski:

1 – PN w przód, 2 – LN w przód ze skrętem w prawo o 90 stopni, 3 – PN dosuwamy do LN

4 – LN w tył, 5 – PN w tył ze skrętem w prawo o 90 stopni, 6 – LN dosuwamy do PN

Uczestnicy powtarzają z nauczycielem obrót męski w prawo, następnie samodzielnie starają się poprawnie wykonać obrót w czterech taktach.

Obrót damski

Zasób multimedialny Nauczyciel wyjaśnia różnicę między krokiem damskim, a męskim i demonstruje je.

Dodatkowo objaśnia, że wszystkie kroki w przód zawsze stawiamy od pięty, kroki w tył od palców, a kroki boczne na podeszwach.

Nauczyciel pomaga osobom, które mają problem z poprawnym wykonaniem ćwiczenia.

Ustawienie w parach w dwóch rzędach.

Nauczyciel ponownie ustawia grupę

w rozsypce i objaśnia, że obrót w prawo jest bardzo podobny do kroku zmiennego.

Demonstruje obrót męski i damski

(4)

1 – LN w tył, 2 – PN w tył ze skrętem w prawo o 90 stopni, 3 – LN dosuwamy do PN

4 – PN w przód, 5 – LN w przód ze skrętem w prawo o 90 stopni, 6 – PN dosuwamy do LN.

Uczestnicy powtarzają z nauczycielem obrót damski w prawo, następnie samodzielnie starają się

poprawnie wykonać krok w czterech taktach.

Uczniowie stojący w jednym rzędzie wykonują obrót męski w prawo, a uczniowie stojący w drugim rzędzie wykonują obrót damski w prawo. Po czterech taktach – zmiana ról w parach.

Ćwiczenie 3 – odwrotny krok zmienny Odwrotny krok męski:

1 – LN w przód, 2 – PN w bok, 3 – LN dosuwamy do PN 4 – PN w tył, 5 – LN w bok, 6 – PN dosuwamy do LN.

Uczestnicy powtarzają z nauczycielem odwrotny krok męski, następnie samodzielnie starają się poprawnie wykonać krok w czterech taktach.

Odwrotny krok damski:

1 – PN w tył, 2 – LN w bok, 3 – PN dosuwamy do LN 4 – LN w przód, 5 – PN w bok, 6 – LN dosuwamy do PN.

Uczestnicy powtarzają z nauczycielem odwrotny krok damski, następnie samodzielnie starają się poprawnie wykonać krok w czterech taktach. Uczniowie stojący w jednym rzędzie wykonują odwrotny krok męski, a uczniowie stojący w drugim rzędzie wykonują

odwrotny krok damski. Po czterech taktach – zmiana ról w parach.

w prawo.

Nauczyciel pomaga osobom, które mają problem z poprawnym wykonaniem ćwiczenia.

Następnie nauczyciel prosi, aby uczniowie dobrali się w pary i stanęli w dwóch rzędach.

Nauczyciel ponownie ustawia grupę

w rozsypce i objaśnia, że w odwrotnym kroku zmiennym partner rozpoczyna lewą nogą w przód, a partnerka prawą nogą w tył.

Demonstruje odwrotny krok męski i damski.

Nauczyciel pomaga osobom, które mają problem z poprawnym wykonaniem ćwiczenia.

Następnie nauczyciel prosi, aby uczniowie dobrali się w pary.

W czasie, gdy uczniowie wykonują ćwiczenie, nauczyciel wiesza (rozkłada)

w różnych miejscach ilustracje

z rozrysowanymi krokami walca

(5)

angielskiego.

Część końcowa 5 –10 minut

Ćwiczenie – rozpoznaj kroki walca

Nauczyciel chodzi wśród uczniów z kopertą, z której uczniowie wyciągają paski z nazwami kroków walca (jedna osoba – jeden pasek). Zadaniem uczniów jest rozpoznanie kroku walca i wybranie właściwej ilustracji.

Osoby, które staną przy właściwej ilustracji otrzymają

„plus”.

Podsumowanie.

Pomoce: kartki dla uczniów z nazwą poznanych kroków walca, ilustracje kroków walca.

Uczniowie mają

minutę, aby ustawić się przy właściwej, ich zdaniem, ilustracji.

W podsumowaniu:

nauczyciel mówi, że z poznanych kroków można już ułożyć układ tańca.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Bez żad- nych profitów, za to z ha- rówką na próbach, okraszo- ną od czasu do esasu jakąś niewielką rolą w przedsta- wlaniu, Doświadczenie poka- zuje, żis ledwie co pl-łta

Czy potrafisz ocenić które podejście daje nam najwięcej

Uczniowie będą oceniani osobno za wskazane ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń, podsumowanie do rozdziału z zeszytu ćwiczeń oraz mapkę (trzy oceny)..

Jedną z nich jest „Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny” , która obchodzimy 25 marca, czyli 9 miesięcy przed Narodzeniem Pańskim.. Rozważamy wówczas

Wypisali bohaterów, określili czas wydarzeń i wynotowali wszystkie etapy podróży Fogga dookoła świata.. Zaznaczyli fragmenty dotyczące wyglądu, usposobienia

Poczucie bezpieczeństwa badanych uczniów jest stosunkowo wysokie, wyższe w odniesieniu do szkoły, niższe na osiedlu czy ulicy i miejscach spędzania wolnego czasu, przy

Poprawna metoda rozwiązania zadania, obliczenia i poprawna odpowiedź 3pkt Poprawna metoda obliczenia (przy błędach rachunkowych) lub błędna odpowiedź 2pkt

Tegoroczna edycja będzie składała się z dwóch niezależnych nurtów: matematycznego z elementami programowania, zatytułowanego Od zera do grafiki komputerowej, oraz