• Nie Znaleziono Wyników

WARSZTATY KSI. 12 marca 2021r. Praca z opiekunem próby

Protected

Academic year: 2022

Share "WARSZTATY KSI. 12 marca 2021r. Praca z opiekunem próby"

Copied!
14

(1)

WARSZTATY KSI

12 marca 2021r.

Uchwała nr 43/XXXVIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 2 października 2016 r.

w sprawie systemu stopni instruktorskich

Praca z opiekunem próby

(2)

Zadania KSI (pkt. 27)

a) stymulowanie rozwoju instruktorów,

b) prowadzenie i monitorowanie prób na stopnie instruktorskie , c) praca z opiekunami prób na stopnie,

d) zbieranie i upowszechnianie materiałów wypracowanych w trakcie realizacji prób na stopnie,

e) potwierdzanie stopni instruktorskich osobom ponownie ubiegającym się o członkostwo w ZHP oraz osobom, które stopnie instruktorskie zdobyły w innych organizacjach harcerskich,

f) współpraca z innymi zespołami instruktorskimi (przede wszystkim

z zespołami kadry kształcącej, namiestnictwami i referatami programowymi), g) systematyczne podnoszenie kwalifikacji swoich członków,

h) wspieranie i nadzorowanie KSI niższego szczebla.

(3)

Praca z opiekunami prób instruktorskich (pkt. 59)

KSI prowadzi pracę z opiekunami prób w szczególności przez:

•upowszechnianie materiałów dotyczących zdobywana stopni instruktorskich,

•organizowanie seminariów, warsztatów i konsultacji dla opiekunów prób.

(4)

Zadania opiekuna próby instruktorskiej ( pkt.67 SSI)

Do zadań opiekuna próby należy dbałość o przygotowanie, realizację i podsumowanie próby, które zagwarantują osiągnięcie poziomu określonego w idei stopnia.

W szczególności zadania opiekuna to:

a) przygotowanie wspólnie z podopiecznym programu próby na stopień, b) stawienie się na komisji otwierającej i zamykającej,

c) bieżąca pomoc w realizacji próby w trakcie jej trwania, d) monitorowanie pracy podopiecznego,

e) dokonanie z podopiecznym analizy realizacji próby, f) sporządzenie opinii sumującej zamknięcie próby,

g) w przypadku próby przewodnikowskiej –organizacja Zobowiązania Instruktorskiego w terminie 3 miesięcy od przyznania stopnia.

(5)

Zapisy w Regulaminach KSI

Opiekunem próby na stopień przewodnika może być instruktor mający zaliczoną służbę instruktorską, który:

a) posiada stopień podharcmistrza lub harcmistrza

b) razem z niniejszą próbą prowadzi łącznie nie więcej niż 5 prób

c) w ciągu minionych 3 lat wziął udział w warsztatach dla opiekunów prób lub w stażu w KSI lub współorganizował warsztaty dla opiekunów prób.

(6)

Opiekunem próby na stopień podharcmistrza może być instruktor mający zaliczoną służbę instruktorską, który:

a) posiada stopień harcmistrza, a w wypadku podharcmistrza, jest instruktorem spełniającym łącznie warunki:

1. uzyskał zgodę KSI

2. ma stopień podharcmistrza od minimum 2 lat 3. ma otwartą próbę harcmistrzowską

4. jako opiekun pozytywnie przeprowadził i zamknął co najmniej jedną próbę przewodnikowską 5. razem z niniejszą próbą prowadzi łącznie nie więcej niż 5 prób

6. w ciągu minionych 3 lat wziął udział w warsztatach dla opiekunów prób lub w stażu w KSI lub współorganizował warsztaty dla opiekunów prób.

(7)

▪ Przy otwarciu i zamknięciu próby jest obecny Opiekun.

▪ Przed zamknięciem próby zobowiązany jest on przesłać minimum 5 dni przed terminem posiedzenia opinię o swoim podopiecznym.

▪ W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komisja może usprawiedliwić nieobecność Opiekuna. Taką prośbę Opiekun przedkłada na piśmie.

▪ Opiekun próby może w Hufcu prowadzić jednocześnie maksymalnie 3 próby instruktorskie w podobnym okresie.

(8)

➢ Opiekunem powinien być instruktor biorący czynny udział w życiu ZHP, posiadający:

- wiedzę na temat obowiązujących w ZHP instrukcji, przepisów, regulaminów, uchwał, - szeroki zakres wiedzy ogólnej,

- znajomość metodyki i technik harcerskich,

- umiejętność przekazywania swojej wiedzy i doświadczeń.

➢ Opiekunem próby może zostać instruktor, wobec którego KSI nie ma zastrzeżeń związanych z:

- dotychczasowym pełnieniem przez niego obowiązków opiekuna, - jego bieżącą postawą instruktorską.

➢ Opiekun próby jest odpowiedzialny za poziom wiedzy, dojrzałości harcerskiej i umiejętności wychowawczych przyszłego instruktora.

➢ Opiekun może prowadzić jednocześnie nie więcej niż 4 próby instruktorskie.

(9)

Program staży w zespole KSI

Adresat:

• Osoby realizujące próbę podharcmistrzowską, w ramach realizacji wymagania: „Przygotował się do roli opiekuna próby na stopnie instruktorskie”.

• Oprócz udziału w warsztatach dla opiekunów prób, staż w zespole KSI jest preferowaną, przez komisję formą realizacji powyższego wymagania.

Czas realizacji:

• Jedno lub dwa spotkania komisji.

• Udział w recenzowaniu dokumentacji dwóch prób na stopnie pwd. oraz uczestnictwo w spotkaniach z kandydatami, których dokumentację się recenzowało.

(10)

Ramowy przebieg / Zadania:

1. Recenzja dokumentacji na otwarcie i zamknięcie próby na stopień pwd. – współpraca z zespołem sprawdzającym, który wysyła uwagi do kandydata na stopień.

2. Analiza i ocena ostatecznej wersji (po poprawkach) dokumentacji próby i przygotowanie się do spotkania z kandydatem, które będzie miało miejsce na posiedzeniu komisji.

3. Aktywny udział w spotkaniu z kandydatem na posiedzeniu komisji.

Potwierdzenie / Ocena

Stażysta dostanie informację zwrotną z podsumowaniem jego udziału w recenzowaniu dokumentacji oraz uczestnictwa w spotkaniach z kandydatami/-tkami na stopnie.

(11)

➢ Warsztaty?

➢ Konsultacje?

➢ Obserwacje?

➢ Staże?

➢ Wizytacje?

Więc …

(12)

Sieć Współpracy Opiekunów Prób:

➢ Nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z innymi w celu pozyskiwania informacji oraz wzajemnego wspierania się.

➢ Proces wymiany informacji, doświadczenia, zasobów i wzajemnego poparcia dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów.

➢ Zasada wzajemności.

➢ Wymiana doświadczeń między uczestnikami.

➢ Analiza dobrych praktyk stosowanych przez uczestników.

➢ Pozyskiwanie metodycznego i merytorycznego wsparcia.

➢ Poszerzanie kompetencji uczestników.

➢ Nawiązywanie kontaktów i współpracy pomiędzy hufcami.

A może…

(13)

Do poczytania:

1. „ Poradnik opiekunów prób” - phm. Magdalena Gierej

2. „Kodeks opiekuna próby instruktorskiej ZHP” - hm. Sylwia Komorowska 3. „Opiekun- a kto to taki?” – hm. Anna Peterko ( miesięcznik Czuwaj)

4. „Naturalność w próbie instruktorskiej”

(14)

Dziękuję za uwagę ☺

hm Lidia Kurzawa-Pabin

• Wybiera się Pani na wycieczkę, jakie dokumenty trzeba przygotować, w oparciu o jakie przepisy prawa. • Uczeń pobił kolegę, jakie procedury/ przepisy prawa Pani

− bada zależność magnetycznych właści- wości zwojnicy od obecności w niej rdzenia z ferromagnetyku oraz liczby zwojów i natężenia prądu płynącego przez zwoje,

pomiędzy poziomami dostępu do Usługi BSA.. wymienionych w Załączniku nr 1 do Decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 22 października 2019 r.,

zależności między drogą, prędkością i czasem w ruchu jednostajnym prostoliniowym, związku przyspieszenia ze zmianą prędkości i czasem, zależności prędkości i

i natężenia prądu płynącego przez zwoje, korzystając z ich opisów i przestrzegając zasad bezpieczeństwa; wskazuje rolę użytych przyrządów oraz czynniki istotne

[r]

Wyrażam zgodę na nieodpłatne rozpowszechnianie i wykorzystanie przez Fundację wizerunku Podopiecznego, w całości i we fragmentach, przedstawionego na zdjęciach

1) stosowanie, ilekroć mowa o Absolucie, formy zespolonej składającej się z rze ­ czownika „God” uzupełnionego końcówką rodzaju żeńskiego „ess” oddzieloną..