• Nie Znaleziono Wyników

Doskonalenie umiejętności prowadzenia rozgrzewki

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Doskonalenie umiejętności prowadzenia rozgrzewki"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

Doskonalenie umiejętności prowadzenia rozgrzewki

Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

2. Trening zdrowotny. Uczeń:

2.4 przeprowadza rozgrzewkę;

Adresat

: Uczniowie I klasy (z możliwością realizacji w klasach II i III)

Czas trwania

: 90 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 zna podstawowe grupy ćwiczeń wykorzystywanych podczas rozgrzewki

 zna rodzaje rozgrzewek i rolę rozgrzewki w aktywności fizycznej

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 planuje i prowadzi rozgrzewkę

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 rozumie konieczność stosowania rozgrzewki w procesie treningu

Metody nauczania:

zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy: indywidualna, grupowa

Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć.

Przybory i przyrządy

Po 1 szt. na ucznia: piłki siatkowe, piłki lekarskie (2 kg), kije do unihokeja i skakanki, rzutnik, laptop.

(2)

Zasoby multimedialne

1. prezentacja multimedialna: „Rozgrzewka w aktywności fizycznej”.

2. quiz: „Rozgrzewka” .

Opis przebiegu zajęć

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –

metodyczne Część

wstępna 25 minut

1. Czynności organizacyjno-porządkowe Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie z tematem lekcji.

Obejrzenie i omówienie prezentacji.

2. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca – „Rybak i rybki”

Zabawa rozpoczyna się od wytypowania przez nauczyciela rybaka. Rybak łapie rybki przez klepnięcie. Kolejne złowione rybki tworzą z rybakiem sieć, która może się przemieszczać w dowolny sposób. Po przerwaniu sieci, rybki, które się oddzieliły dołączają do pozostałych rybek.

Ćwiczenia indywidualne w miejscu

 Stojąc w rozkroku, krążenia biodrami w prawą i lewą stronę (po 3x),

 stojąc w rozkroku, krążenia kolanami do wewnątrz i na zewnątrz, razem w lewą i prawą stronę (po 3x),

 stojąc w rozkroku, skręty tułowia w prawą i lewą stronę (łącznie 6x),

 stojąc w rozkroku, skłon z pogłębieniem kolejno do lewej nogi, do środka i do prawej nogi, powrót do pozycji wyjściowej (3x),

 stojąc w rozkroku, ramiona złączone i uniesione

w górę, krążenia tułowiem w prawą i lewą stronę (6x).

Ćwiczenia indywidualne w marszu

Ustawienie w szeregu.

Uczniowie w dowolnym siadzie. Prezentacja multimedialna.

Ustawienie w rozsypce.

Ustawienie na obwodzie

(3)

 Co trzeci krok klęk jednonóż ze skrętem tułowia w bok, w stronę nogi postawnej (łącznie 4x),

 co trzeci krok uniesienie kolana w górę i dotkniecie go przeciwległym łokciem (łącznie 4 x),

 co czwarty krok przysiad i wyskok w górę (4x),

 krok skrzyżny (przeplatanka) z przenoszeniem rąk w bok (6x),

 wymachy ramion w przód i w tył zakończone klaśnięciem (10x).

Ćwiczenia indywidualne w truchcie, ustawienie dowolne

 naprzemianstronne podskoki

z naprzemianstronną pracą ramion (łącznie 8x),

 „przeplatanka” ze zmianą nogi prowadzącej (łącznie 20 sek.),

 skip „A” naprzemiennie ze skipem „C”, po 5 sek. każdy (powtarzamy 3x),

 krok odstawno – dostawny ze zmianą nogi prowadzącej i jednoczesnym wznosem ramion w górę – wdech i opustem – wydech

(łącznie 20 sek.),

 na sygnał nauczyciela przysiad podparty

z jednoczesnym wyrzutem nóg obunóż w tył do podporu przodem. Zmiana kierunku poruszania się. (6 x).

Ćwiczenia w parach

 W ustawieniu tyłem do siebie, chwyt pod łokcie. Równomierny i dynamiczny przysiad, a następnie wyskok w górę (6x),

 siad klęczny tyłem do siebie, z chwytem za dłonie partnera na wysokości bioder. Przejście z siadu do klęku z wychyleniem tułowia w przód (6x),

 klęk przodem do siebie, ramiona uniesione w bok i złączone. Skręty tułowia w lewą i prawą stronę (10x),

 w ustawieniu jak wyżej boczne skłony tułowia

koła.

Ustawienie w parach, w rozsypce.

(4)

z dotknięciem dłońmi podłoża (6x),

 siad rozkroczny tyłem do siebie w odległości 1 m. Jeden ćwiczący wykonuje skręt tułowia w prawo, a drugi w lewo do momentu klaśnięcia w dłonie (6 x).

Przykładowe ćwiczenia z piłkami

 Stojąc w rozkroku w półprzysiadzie, naprzemienne przenoszenie piłki między nogami, ruchem ósemkowym z ręki do ręki (6x),

 w staniu, podrzut piłki wysoko w górę,

klaśnięcie w dłonie, przysiad, klaśnięcie i chwyt piłki (5x),

 siady ugięte z leżenia tyłem – „brzuszki”

z jednoczesnym krążeniem piłki wokół tułowia (10x),

Przykładowe ćwiczenia ze skakanką

 Przeskoki obunóż (łącznie 20 sek.),

 przeskoki kuczne w przód i w tył przez trzymaną oburącz skakankę złożoną na pół (6x),

 wypady w prawą i lewą stronę z jednoczesnym unoszeniem ramion w górę, ze skakanką złożoną na pół (6x).

Przykładowe ćwiczenia z kijem do unihokeja

 Krążenia nadgarstkiem, dłonią trzymającą kij.

Zmiana dłoni (łącznie 12x),

 siad rozkroczny, kij trzymany oburącz w górze.

Skrętoskłony tułowia, prawa dłoń do lewej stopy i odwrotnie (6x),

 leżenie tyłem z kijem trzymanym za głową, przejście do siadu ugiętego i położenie kija przed stopami – powrót do leżenia tyłem (3x).

Rozgrzewka specjalistyczna – ukierunkowana na rzut piłką lekarską (2 kg)

Ćwiczenia indywidualne

 Stojąc w wykroku, unoszenie piłki lekarskiej

Rozgrzewka z przyborem.

Ustawienie w rozsypce.

Po rozgrzewce ogólnej nauczyciel prowadzi

(5)

w górę, jednym ramieniem od barku do pełnego wyprostu. Zmiana ramion i nogi wykrocznej (10x),

 stojąc w wykroku, uczeń trzyma piłkę oburącz uniesioną nad głową. Następnie wykonuje zgięcie ramion i opuszcza piłkę na kark (10x),

 stojąc w wykroku, uczeń trzyma piłkę oburącz z przodu, na wysokości bioder. Następnie wykonuje wznos prostych ramion z piłką w górę

(6x),

 w ustawieniu jak wyżej zgięcia i wyprosty ramion (6x),

 stojąc w rozkroku, piłka trzymana oburącz nad głową, przysiady na całych stopach (6x).

Ćwiczenia w parach

 W ustawieniu plecami do siebie w rozkroku, podania piłki na zmianę – nad głową i między nogami (10x),

 w ustawieniu twarzą do siebie w odległości 6 m rzuty/pchnięcia piłką lekarską do siebie.

Raz prawą, raz lewą ręką (6x każdy),

 w ustawieniu twarzą do siebie w odległości 6 m rzuty piłką oburącz sprzed klatki piersiowej (6x każdy),

 w ustawieniu twarzą do siebie w odległości 8 m rzuty piłką oburącz zza głowy (6x każdy),

 w rozkroku, twarzą do siebie w odległości 10 m, zamach piłką trzymaną między nogami i wyrzut do partnera (6x każdy).

rozgrzewkę specjalistyczną.

Ustawienie w rozsypce.

Ustawienie w parach.

Część główna 50 minut

Praca w grupach

 Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy, którym zleca przygotowanie własnych wariantów rozgrzewek specjalistycznych (1 – do gier zespołowych, 2 – do gimnastyki, 3 – do lekkoatletyki), trwających 7 minut.

Przeprowadzenie rozgrzewki przez poszczególne grupy.

Podział na 3 grupy.

Każda grupa przygotowuje:

 ćwiczenia indywidualne,

 ćwiczenia w parach,

 ćwiczenia z dowolnym przyborem.

Ustawienie w zależności

(6)

 Uczniowie jednej grupy przeprowadzają rozgrzewkę dla wszystkich ćwiczących. Gdy pierwsza grupa skończy rozgrzewkę, druga grupa rozpoczyna swoją rozgrzewkę.

od rodzaju

proponowanych ćwiczeń.

Część końcowa 15 minut

1. Ćwiczenia relaksacyjno-kompensacyjne W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.

 W leżeniu tyłem wykonanie tzw. „kołyski”

z chwytem za podudzia,

 w leżeniu przodem, naprzemienne wznosy lewej ręki i prawej nogi oraz prawej ręki i lewej nogi,

 w siadzie skrzyżnym, trzymając ręce na kolanach, wdech z jednoczesnym unoszeniem i wydech z opuszczaniem barków i ściągnięciem łopatek,

 w siadzie prostym podpartym, wdech z wypchnięciem miednicy do przodu, a następnie spokojny wydech i powrót do pozycji wyjściowej.

2. Czynności organizacyjne.

Zbiórka, podsumowanie lekcji, pochwały dla uczniów za samodzielność i inwencję podczas własnych rozgrzewek. Przeprowadzenie quizu dotyczącego rodzajów rozgrzewek. Pożegnanie.

Ustawienie w dowolnym siadzie. Wykorzystanie zasobu multimedialnego.

W podsumowaniu nauczyciel podkreśla rolę rozgrzewki

w przygotowaniu do planowanego wysiłku.

Cytaty

Powiązane dokumenty

W okresie poprzedzającym złożenie niniejszego wniosku nie uzyskałem/ uzyskałem inną pomoc niż pomoc de minimis (w przypadku uzyskania pomocy proszę o

1) W przypadku gdy o pomoc de minimis wnioskuje wspólnik spółki cywilnej, jawnej albo partnerskiej albo komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo- akcyjnej

Nabytem(am) (nabyt moj matzonek, z wyt^czeniem mienia przynaleznego do jego maj^tku odr^bnego) od Skarbu Pahstwa, innej pahstwowej osoby prawnej, jednostek

Umowy o zarządzanie przedsiębiorstwami państwowymi resortu transportu w latach dziewięćdziesiątych ub.. cielskim), oraz uprawnień do przyjmo- wania i zatwierdzania sprawozdania

Nabyłem(am) (nabył mój małżonek, z wyłączeniem mienia przynależnego do jego majątku odrębnego) od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek

Nabyłem(am) (nabył mój małżonek, z wyłączeniem mienia przynależnego do jego majątku odrębnego) od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek

w6jta, zastt(J)cy w6jta, sekretarza gminy, skarbnika gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osoby zarz<~:dzajctcej i czlonka organu zarzctdzajctcego gminnct

63 Wpisany Żłobek Anna Krawczyk- Kośmińska Dzienny Punkt Opieki nad Dziećmi Klub