• Nie Znaleziono Wyników

Oddziaływanie ciał naładowanych

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Oddziaływanie ciał naładowanych"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Oddziaływanie ciał naładowanych.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Fizyka, 9.6: demonstruje zjawisko elektryzowania przez tarcie oraz wzajemnego oddziaływania ciał naładowanych;

Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Cel ogólny: Poznanie sposobów elektryzowania ciał przez tarcie i wzajemnego oddziaływania ciał naładowanych

 podaje przykłady oddziaływań elektrostatycznych,

 wie, które ciała elektryzują się dodatnio, a które ujemnie,

 wie, jak wzajemnego oddziaływają ciała naładowane.

1

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 wyjaśnia na czym polega elektryzowanie ciał,

 potrafi przeprowadzić doświadczenie przedstawiające elektryzowanie się ciał,

 wie od czego zależy przyciąganie i odpychanie się ładunków elektrycznych,

 potrafi omówić zasadę działania elektroskopu oraz zastosowanie elektroskopu do badania ciał naelektryzowanych,

 nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,

 potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy lekcji

Przedmi ot naucza

nia

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć Środki

dydakty czne

Metody nauczani

a

Formy pracy

Etap wstępny

Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym;

myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Pogadanka na temat obserwacji i doświadczeń uczniów z życia codziennego dotyczących elektryzowania się różnych ciał.

Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję:

- Co już wiecie o zjawisku elektryzowania się ciał?

- Gdzie spotkaliście się lub spotykacie się na co dzień z tym zjawiskiem?

problemo wa:

aktywizuj ąca dyskusja

zbiorow a, jednolit a

2

(3)

- Czy wiecie, jak można elektryzować ciała?

- Czy wiecie, jak rozwiązać problem niepożądanego elektryzowania się ciał?

Fizyka myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera prezentację z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający prezentacje, odtwarza prezentację przedstawiającą kilka doświadczeń związanych z elektryzowaniem ciał.

Po zakończonej prezentacji nauczyciel moderuje krótką dyskusję na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce.

Zadaje m.in. takie pytanie:

- Dlaczego ciała w normalnym stanie nie są naelektryzowane? Jak rozkładają się ich ładunki?

- Ładunki jakich znaków się przyciągaj, a jakich odpychają?

- Do czego służy elektroskop?

prezentacj a (zasób nr 1)

eksponują ca: pokaz połączony z

przeżycie m

zbiorow a, jednolit a

Fizyka myślenie

matematyczne i

Przeprowadzenie doświadczeń na podstawie załączonej instrukcji. Uczniowie dzielą się na 4

ćwiczenie (zasób nr

praktyczn a:

grupow a,

3

(4)

podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

grupy, każda ma swojego lidera.

Założenia: W każdej grupie w wykonywanie ćwiczenia zaangażowani są wszyscy uczniowie grupy.

Można rotacyjnie przesuwać grupy uczniów między stanowiskami ćwiczeniowymi. Kart pracy należy przygotować tyle, ażeby wystarczyło ich na użycie przez kilka grup na tym samym stanowisku ćwiczeniowym.

Po dokonanej (moderowanej przez nauczyciela) prezentacji wyników prac przez liderów 4 grup, nauczyciel dokonuje z pomocą uczniów podsumowania poznanych wiadomości na temat elektryzowania przedmiotów.

2) ćwiczenia zróżnico wana

Etap

podsumowu jący

Fizyka myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje poznane zjawiska elektryzowania ciał, wykorzystania przyrządu pomiarowego typu elektroskop.

Przypomina o wykonaniu zadania domowego przedstawionego w trakcie prezentacji (ostatni ekran).

podająca:

pogadank a

zbiorow a, jednolit a

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Uczniowie zastanawiają się, co powoduje, że piłka kopnięta zaczyna się poruszać lub zmienia kierunek, zmieniając przy tym prędkość, dlaczego na lekcji WF uczniowie w

W niestacjonarnym ruchu obiektu (ciała stałego) zanurzonego w płynie masa towarzysząca jest to umowna masa płynu,.. wykonująca ruch z tą samą prędkością z jaką porusza

- dynamiczne DRAM (ang. Dynamic RAM), w których pamiętanie jest związane z ładunkiem elektrostatycznym zawartym w pojemności wewnętrznej tranzystora MOS; ze względu na

(12.2) Jak widać z rysunku 12.3, toczenie się koła można uważać za połączenie ruchu wyłącznie postępowego i ruchu wyłącznie obrotowego. Toczenie się koła jako złożenie

b) po parkingu porusza się w linii prostej samochód z szybkością 3km/h, kierowcy zawiązano oczy, w tej samej chwili dwie osoby zaczynają pchać

Na każde ciało zanurzone w cieczy (gazie) działa do góry siła wyporu równa co do wartości ciężarowi cieczy (gazu) wypartej przez to ciało.. Sprawdzamy prawo Archimedesa

- wielkości ładunku zgromadzonego na ciałach, rośnie gdy ładunek się zwiększa - odległości pomiędzy naelektryzowanymi ciałami, maleje gdy odległość

Czas swobodnego spadania ciała z danej wysokości nie zależy od jego masy. Przeczytaj teraz temat