SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II
Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane
dyspozycja Temat
tygodniowy Żywioły i kolory Żywioły
Temat dnia Powietrze Co to jest powietrze?
Zagadnienia z podstawy programowej
1.1a – uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji 1.3c – uczestniczy w rozmowach, także inspirowanych literaturą: zadaje pytania, udziela odpowiedzi
1.3.f – pisze czytelnie i estetycznie, dba o poprawność
gramatyczną, ortograficzną i interpunkcyjną
6.1 obserwuje i prowadzi proste doświadczenia przyrodnicze, analizuje je i wiąże przyczynę ze skutkiem
6.7b – zna znaczenie powietrza i wody dla życia człowieka
7.9 wykonuje łatwe obliczenia pieniężne(cena , ilość,wartość) i radzi sobie w sytuacjach codziennych wymagających takich umiejętności : zna będące w obiegu monety i
banknoty 9.2a – przedstawia pomysły
rozwiązań technicznych: planuje kolejne czynności, dobiera odpowiednie materiały
9.2c- posiada umiejętność montażu modeli papierowych i z tworzyw sztucznych korzystając z prostych i instrukcji
7.8 rozwiązuje proste zadania tekstowe
Cele operacyjne Uczeń:
-Zna właściwości powietrza - rozumie znaczenie powietrza dla życia ludzi, roślin i zwierząt, - rozumie, że czystość powietrza zależy od ludzi,
- pisze czytelnie
-wykonuje proste doświadczenia, - wykonuje obliczania pieniężne - potrafi wykonać wiatraczek
Uczeń:
-Zna właściwości powietrza - rozumie znaczenie powietrza dla życia ludzi, roślin i zwierząt, - rozumie, że czystość powietrza zależy od ludzi,
- zna części mowy: rzeczownik, czasownik, przymiotnik
-wykonuje proste doświadczenia, - rozwiązuje zadnia tekstowe - potrafi wykonać wiatraczek Pomoce
dydaktyczne Wiersz M. Lorek „Pobawić się powietrzem”,wiersz Krystyny
Artyniewicz
Wiersz M. Lorek „Pobawić się powietrzem”,wiersz Krystyny
Artyniewicz
„Wiatraki”, papier kolorowy,
„Wiatraki”, papier kolorowy, patyczek,baloniki, jabłko, słoik,świeczka, ołówek, wstążka, piłeczka pingpongowa, karty pracy
patyczek,baloniki, jabłko, słoik,świeczka, ołówek, wstążka, piłeczka pingpongowa, karty pracy Przebieg zajęć Temat: Co to takiego powietrze?
Karty pracy
e. polonistyczna
Wysłuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela
Maria Lorek
„Pobawić się z powietrzem”( zał.1) Rozmowa z dziećmi na temat
przeczytanego wiersza.
N. zadaje pytania na temat właściwości powietrza, a dzieci wypowiadają się wg własnych
pomysłów:
- Co to jest powietrze?
- Czy można je zobaczyć? - Czy można je dotknąć?
- W jakim jest kolorze?
- Skąd wiecie, że ono jest?
Zajęcia techniczne Wprowadzenie w temat zajęć
Temat: Powietrze- przyjaciel czy wróg?
Ćwiczenia w kształtnym pisaniu.
Wykonanie wiatraczka według instrukcji z podręcznika ( str. 67)
Temat: Czy można zobaczyć powietrze?
Temat: Obliczenia pieniężne.
Karty pracy
Wykonywanie prostych obliczeń pieniężnych.
wierszem Krystyny Artyniewicz
„Wiatraki” ( zał.2)
Wykonanie wiatraczka . e. przyrodnicza
Badanie właściwości powietrza ( doświadczenia- zał. 3)
e. matematyczna
Zabawy w kupowanie- wykonywanie prostych obliczeń pieniężnych z wykorzystaniem monet i banknotów
Karty pracy
Uzupełnianie zdań odpowiednimi zakończeniem.
Uzupełnianie tabeli częściami mowy:
rzeczownikami, czasownikami, przymiotnikami.
Temat: Czy można zobaczyć powietrze?
Temat: Robimy zakupy- obliczenia pieniężne.
Karty pracy
Rozwiązywanie zadań tekstowych – obliczenia pieniężne.