• Nie Znaleziono Wyników

PAULINA ORŁOWSKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "PAULINA ORŁOWSKA"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania biologii dla szkoły podstawowej

PAULINA

ORŁOWSKA

MÓJ WŁASNY

ŁAŃCUSZEK DNA

(2)

Redakcja merytoryczna – Elżbieta Miterka Recenzja merytoryczna – dr Alina Stankiewicz

dr Anna Pietryczuk

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Urszula Borowska

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat zajęć

Mój własny łańcuszek DNA

Cele ogólne

1. Znajomość procesów biologicznych.

2. Interpretacja informacji, formułowanie wniosków w oparciu o wyniki samodzielnie wykonanego doświadczenia.

3. Doskonalenie umiejętności wypowiedzi ustnej na określony temat.

4. Przeprowadzenie doświadczenia.

5. Kształcenie umiejętności stawiania problemów badawczych oraz hipotez.

Cele szczegółowe

Uczeń:

1. wyjaśnia, czym jest DNA,

2. omawia lokalizację DNA w komórce roślinnej i zwierzęcej, 3. opisuje budowę DNA,

4. uczy się wyizolowania DNA z własnej śliny.

Metody i materiały:

1. Metoda słowna – pogadanka.

2. Metoda praktyczna – ćwiczenia praktyczne laboratoryjne.

Materiały:

„

„ Plastikowy kubeczek z wodą,

„

„ Sól kuchenna, 3. Zlewki, probówki.

4. Płyn do mycia naczyń (kilka kropel).

5. Plastikowy patyczek lub łyżeczka.

6. Alkohol – spirytus zmrożony.

7. Karta pracy.

8. http: //www.scholaris.pl/frontend, 4,77518.html, http: //www.scholaris.pl/

zasob/53187?bid=0&iid=&query=%22dna%22&api,

„

„ można skorzystać z gotowego zestawu:

biocen.edu.pl/wp-content/uploads/2018/08/naszyjnik-z-dna-scenariusz-volvox.pdf

„

„ przed wykonaniem doświadczenia nie należy przez 3, 4 godziny jeść, pić, żuć gumy.

Przebieg zajęć

Faza wstępna

1. Powitanie uczniów i omówienie budowy DNA.

2. Przedstawienie celu zajęć: izolacja własnego DNA.

(4)

4

3. Przypomnienie zasad obowiązujących podczas wykonywania doświadczenia, zasad BHP, rozdanie kart pracy i pomocy dydaktycznych.

4. Przedstawienie uczniom zasad pracy w parach.

Faza realizacji

1. Uczniowie w parach z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych wykonują doświadczenie i wypełniają karty pracy.

2. Wyjaśnienie doświadczenia: Detergent powoduje dezintegrację błon komórkowych, zmrożony alkohol powoduje wytrącanie DNA z roztworu wodnego, w którym się wcześniej znajdowało, a sól, że zlepiać się one będą w chmurki i kłębki, przemieszczające się do góry.

3. Wyjaśnienie czynności: Alkohol schładzamy w zamrażalniku, w szklance mieszamy ze sobą łyżeczkę płynu do mycia naczyń i trzy łyżeczki wody, w drugim naczyniu rozpuszczamy sól w wodzie. Tak powstałym roztworem intensywnie płuczemy sobie przez około 30 sekund usta, a potem wypluwamy do szklanki z detergentem.

4. Wykonanie doświadczenia.

Faza podsumowująca

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. Można narysować zaobserwowany wynik, a także do malutkich zamkniętych pojemników pobrać DNA i zabrać do domu.

Komentarz metodyczny

Należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas wykonywania

doświadczenia, zapoznać dzieci z zasadami BHP. Lekcja pozwala na aktywność dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych pod nadzorem nauczyciela lub innej osoby dorosłej. Możliwa jest też modyfikacja zajęć i izolacja DNA np. z cebuli. Ważne jest odpowiednie ubranie ochronne. Ze względu na niemożność jedzenia ani picia przed doświadczeniem, zaleca się, aby dziecko z cukrzycą zrobiło doświadczenie w parze z kolegą. W zależności od potrzeb należy wziąć pod uwagę odpowiednie warunki dla ucznia ze SPE (oświetlenie, ustawienie ławek), przygotować większy druk.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Oto krótkie wyjaśnienie, w jaki sposób czytanie książek może zmienić Twój mózg - i Twoje ciało - na

kompleksu HGB-haptoglobina zawsze przekracza tempo syntezy haptoglobiny, wskutek czego zmniejsza się poziom haptoglobiny. Niski poziom haptoglobiny jest cechą hemolizy. Po wysyceniu

Rolę MP w powstawaniu zakrzepu na blaszce miażdżycowej in vivo postulują autorzy badania, w którym wykazano istotnie wyższe stężenie PMP (CD146+) i mikrocząsteczek z

W wynikach dotychczasowych badań doświad- czalnych wskazuje się, że w warunkach świeżego niedokrwienia lub niedotlenienia mózgu inicjo- wanie rozpadu błon komórkowych w hodowlach

U chorych z PNH stwierdza się w krążeniu MP, które pochodzą z płytek krwi, granulocytów i ko- mórek śródbłonka, ale zdolność odszczepiania MP z erytrocytów jest uszkodzona

al.(1890,1922, waga skręceń,dokładność 5.10 ‐9 ), R. H. Dicke et. al. (1964,  wahadło torsyjne, dokładność 10 ‐11

Wyniki tych pomiarów prowadz¹ do wniosku, ¿e ZPC powoduj¹ obni¿enie wartoœci œredniej wytrzyma³oœci ziaren na rozci¹ganie oraz wzrost modu³u Weibulla.. Wiêkszy wp³yw na

Dzięki połączeniu pompy hamulcowej z hydraulicznymi rozpieraczami szczęk (przewodami hamulcowymi) ruch tłoka w pompie hamulcowej powoduje.. przetłoczenie płynu hamulcowego