• Nie Znaleziono Wyników

PAULINA ORŁOWSKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "PAULINA ORŁOWSKA"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania biologii dla szkoły podstawowej

PAULINA

ORŁOWSKA

TRAWIENIE CHEMICZNE.

WPŁYW AMYLAZY ŚLINOWEJ

NA TRAWIENIE SKROBI

(2)

Redakcja merytoryczna – Elżbieta Miterka Recenzja merytoryczna – dr Alina Stankiewicz

dr Anna Pietryczuk

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Urszula Borowska

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat zajęć

Trawienie chemiczne. Wpływ amylazy ślinowej na trawienie skrobi

Cele ogólne

1. Znajomość procesów biologicznych,

2. Interpretacja informacji, formułowanie wniosków w oparciu o wyniki samodzielnie wykonanego doświadczenia,

3. Doskonalenie umiejętności wypowiedzi ustnej na określony temat,

4. Przeprowadzenie doświadczenia badającego wpływ ilości amylazy ślinowej na rozkład skrobi.

Cele szczegółowe

Uczeń:

1. przedstawia miejsca trawienia białek, tłuszczów i cukrów; określa produkty tych procesów oraz podaje miejsce ich wchłaniania; planuje i przeprowadza doświadczenie badające wpływ substancji zawartych w ślinie na trawienie skrobi, 2. wyjaśnia rolę błonnika w funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz uzasadnia

konieczność systematycznego spożywania owoców i warzyw.

Metody i materiały

Podająca: pogadanka,

Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana, Praktyczne: pokaz, obserwacja,

Praca w parach – doświadczenie,

Kleik skrobiowy, płyn Lugola, probówki, stojak, zakraplacz, rękawiczki jednorazowe, zlewki, karta pracy.

Nauczyciel obserwując klasę, stosuje przerwy i dostosowuje je do możliwości dzieci. http: //scholaris.pl/zasob/104408?eid [] =GIM&sid []

=BIOL4&bid=0&iid=&query=trawienie&api.

Przebieg zajęć

Faza wstępna

1. Powitanie uczniów i dyskusja kierowana – „Czym jest amylaza? ”, „Jakie warunki są optymalne dla działania amylazy ślinowej? Dlaczego? ”.

Do dłuższego zastanowienia się w parach pytania: „Dlaczego po dłuższym przetrzymywaniu kawałka chleba w ustach odczuwamy słodki smak? ”.

2. Przedstawienie celu zajęć: Dziś dowiemy się, jak ilość amylazy ślinowej wpływa na rozkład skrobi.

(Nauczyciel zapisuje cel na tablicy).

3. Nauczyciel wyświetla na ekranie wzór skrobi, omawia zależność budowy od funkcji i występowania.

(4)

4

Informuje, że aktywność amylazy powoduje rozbicie jej cząstki. Naturalna skrobia jest w istocie mieszaniną dwóch związków – amylozy i amylopektyny.

Faza realizacji

Nauczyciel pokazuje dzieciom, jak wykonać doświadczenie pozwalające zbadać wpływ ilości amylazy na rozkład skrobi, przedstawia przy tym próbę kontrolną, próbę badawczą, razem z uczniami formułuje problem badawczy.

Przygotowujemy stanowiska pracy. Uczniowie w 2-osobowych grupach wykonują doświadczenie i prowadzą dyskusję.

Do czterech probówek wlewają kleik skrobiowy i kilka kropel płynu Lugola. Do trzech probówek dodajemy różne ilości śliny, obserwując zmianę zabarwienia. Uczniowie według karty pracy wykonują czynności, zapisując wyniki obserwacji.

Odpowiadają na pytanie: „Jak ilość amylazy wpłynie na tempo rozkładu skrobi? ”.

Nauczyciel omawia wyniki doświadczenia.

Faza podsumowująca

Nauczyciel wraca do pytania postawionego na początku zajęć: „Dlaczego po dłuższym przetrzymywaniu kawałka chleba w ustach odczuwamy słodki smak? ”.

Odpowiadamy wspólnie.

Komentarz metodyczny

Chociaż występująca w doświadczeniu jodyna nie jest silną trucizną, należy zachować środki ostrożności, jak zawsze przy pracy z chemikaliami. Jodyna może powodować silną reakcję uczuleniową u osób uczulonych na jod. Należy także uważać, ponieważ nierozcieńczony roztwór jodu pozostawia na skórze trudne do usunięcia plamy. Można urozmaicić doświadczenie o wpływ zmiany pH czy temperatury na aktywność amylazy ślinowej.

W zależności od potrzeb należy wziąć pod uwagę odpowiednie warunki dla ucznia ze SPE (oświetlenie, ustawienie ławek), przygotować większy druk.

Korelacja z innymi przedmiotami: chemia – zajęcia laboratoryjne, rozkład związków organicznych, związki chemiczne w żywieniu.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Słowa kluczowe Lublin, okres powojenny, aresztowanie, Armia Krajowa, NKWD, matka, ojciec, ulica Chopina 18.. Powrót do Lublina po przetrzymywaniu w ziemiance

3 Wydaje się, że sytuacja taka jest w badaniach nad losem turcyzmów i turkizmów w językach słowiańskich znacznie częstsza, niż wcześniej sądzono. Na szczęście w

Jednak szczególnie w okresie komunizmu, władza państwowa starała się określić swoje relacje z Kościołem, przede wszystkim zapobiegając umacnianiu się władzy religijnej.. W tym

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli"1. współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Pięciokąt, który ma dokładnie dwa kąty ostre i jeden wklęsły Pięciokąt, który ma parę boków równoległych i trzy kąty ostre Pięciokąt, który ma parę boków prostopadłych

Aby wyjąć ciasto z koszyka do garowania, przykryć ciasto papierem do pieczenia i – przytrzymując jedną ręką – odwrócić koszyk do garowania i ułożyć ciasto wraz z papierem

UKRAINA, BIAŁORUŚ zdigitalizowane i udostępnione w 2013 roku w ramach projektu (790 fotografii w bazie danych, 610 udostępnionych).. • pozostałe

Jednak rozróżnienie, które aspekty relacji w parach homoseksualnych zwią- zane są z przywiązaniem, a które z odrzuceniem przeżytym w innych relacjach, czy ze stygmatyzacją, nie