• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Czy kot Behemot jest mityczną bestią?Pytania o naturę zła w powieści MichaiłaBułhakowa „Mistrz i Małgorzata”

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Czy kot Behemot jest mityczną bestią?Pytania o naturę zła w powieści MichaiłaBułhakowa „Mistrz i Małgorzata”"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, język polski, zakres podstawowy

Temat: Czy kot Behemot jest mityczną bestią?

Pytania o naturę zła w powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”

Treści kształcenia:

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

1. Czytanie i słuchanie. Uczeń:

1) odczytuje sens całego utworu (a w nim znaczenia wyrazów, związków frazeologicznych, zdań, grup i zdań uporządkowanych w akapicie, odróżnia znaczenie realne i etymologiczne) oraz wydzielonych przez siebie fragmentów; potrafi objaśnić ich sens oraz funkcję na tle całości.

Dodatkowe:

Język polski

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

2. Samokształcenie i docieranie do informacji. Uczeń:

1) szuka literatury przydatnej do opracowania różnych zagadnień; selekcjonuje ją według wskazanych kryteriów.

2) korzysta ze słowników i leksykonów, w tym słowników etymologicznych i symboli.

3. Świadomość językowa. Uczeń:

6) rozpoznaje w czytanych tekstach oraz wypowiedziach mówionych stylizację, rozróżnia jej rodzaje (archaizację, dialektyzację, kolokwializację) i określa funkcje.

II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.

1. Wstępne rozpoznanie. Uczeń:

1) prezentuje własne przeżycia wynikające z kontaktu z dziełem sztuki.

2) określa problematykę utworu.

2. Analiza. Uczeń:

3) rozpoznaje aluzje literackie i symbole kulturowe (np. biblijne, romantyczne) oraz ich funkcję ideową i kompozycyjną, a także znaki tradycji, np. antycznej, judaistycznej, chrześcijańskiej, staropolskiej.

4) rozpoznaje w utworze sposoby kreowania świata przedstawionego i bohatera (narracja, dialogi).

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Mówienie i pisanie. Uczeń:

1) tworzy dłuższy tekst pisany lub mówiony (rozprawka, recenzja, referat, interpretacja utworu literackiego lub fragmentu) zgodnie z podstawowymi regułami jego organizacji, przestrzegając zasad spójności znaczeniowej i logicznej.

1

(2)

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Rozpoznaje problematykę utworu,

● Tworzy charakterystykę ustną i pisemną postaci literackiej (kot Behemot),

● Charakteryzuje postać mówiącą w utworze (narratora),

● Rozpoznaje sposoby kreowania bohatera,

● Znajduje nawiązania do tradycyjnych wątków literackich i kulturowych,

● Dostrzega zagadnienia filozoficzne – czym jest zło,

● Porównuje utwory literackie, ich fragmenty (różne wersje legendy o Fauście, fragment

„Mistrza i Małgorzaty”),

● Korzysta ze słowników: wyrazów obcych, słownika terminów literackich, „Słownika mitów i tradycji kultury” oraz „Słownika symboli” Władysława Kopalińskiego.

Nabywane umiejętności:

● Tworzenia charakterystyki postaci w szerszym kontekście kulturowym,

● Korzystania z różnych źródeł informacji (komunikat audiowizualny, tekst literacki, tekst krytycznoliteracki, słowniki),

● Analizy tekstu literackiego i jego interpretacji,

● Pracy w zespole,

● Tworzenia własnych tekstów (charakterystyka, esej, recenzja, opowiadanie).

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Świadomość i ekspresja kulturalna,

● Umiejętność uczenia się.

Środki dydaktyczne:

● Sprzęt multimedialny: komputer multimedialny lub/i projektor,

● Zasoby multimedialne: filmy „Behemot i Małgorzata”, „Behemot i tramwaj”, „Behemot w Variete”,

● Egzemplarze powieści w wydaniu Biblioteki Narodowej, ze wstępem Andrzeja Drawicza, BN Nr 229, seria II,

● Karty pracy (załącznik do scenariusza),

● Słowniki: „Słownik mitów i tradycji kultury” (hasło: „Behemot”)1 oraz „Słownik symboli”

Władysława Kopalińskiego (hasło: „kot”)2,

● Dowolny słownik terminów literackich („groteska”, „stylizacja”, „parodia”, „narracja”,

„ironia romantyczna”) i słownik wyrazów obcych.

Metody nauczania:

● Problemowe: praca z komunikatem audiowizualnym oraz z tekstem krytycznoliterackim, rozmowa interpretacyjna, dyskusja,

● Eksponująca: film.

1 Władysław Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, PIW, Warszawa 1985, s. 85.

2 Władysław Kopaliński, Słownik symboli, Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa 2012.

2

(3)

Formy pracy:

● Indywidualna jednolita,

● Zbiorowa.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i wprowadza ich w problematykę zajęć: zapowiada rozważania filozoficzne dotyczące natury zła w powieści Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Zaznacza, że głównym przedmiotem analizy będzie postać drugoplanowa – kot Behemot – członek świty Wolanda.

Proponuje, aby uczniowie obejrzeli filmy z zasobów multimedialnych zawierające aktorską interpretację wybranych fragmentów powieści. Poleca im wykonanie notatek dotyczących kociego bohatera: jak wygląda, jak się zachowuje, co mówi, jakie są jego relacje z ludźmi (Małgorzatą) oraz z Wolandem i innymi członkami grupy.

Etap realizacji

Po obejrzeniu filmów uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Przystępują do działań w grupach: rozwiązują zadania zawarte w kartach pracy. Podczas ich wypełniania wykorzystują wiadomości z obejrzanego materiału, jak również fragmenty wstępu krytycznego Andrzeja Drawicza3 oraz słowniki. Poszczególne grupy pracują nad następującymi zagadnieniami (odpowiedzi do zadań z kart pracy znajdują się w załączniku do scenariusza):

1. Kim jest kot Behemot i jakie jest źródło jego imienia?

2. Jaki wpływ na konstrukcję postaci kota Behemota mają mity i tradycja?

3. Jakim językiem posługuje się bohater, a jakim narrator, gdy się o nim wypowiada?

4. Jakie są relacje Behemota z Wolandem i pozostałymi członkami ekipy, a jakie z ludźmi?

Po wykonaniu zadań grupy przedstawiają swoje rozwiązania; inni uczniowie komentują je i uzupełniają. Po chwili nauczyciel inicjuje dyskusję na temat koncepcji zła w powieści.

Punktem wyjścia do niej jest cytat z „Fausta” Goethego:

„… Więc kimże w końcu jesteś?

– Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”.

3 Artur Drawicz, Wstęp [w:] Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata, BN, Warszawa 1990, s. V–LXXXIV.

Tu: Mistrz i Małgorzata a mity i tradycje, Diabeł – nie-diabeł, Narrator, Tradycja romantyczna.

3

(4)

Podczas swoich rozważań uczniowie wykorzystują wiadomości nabyte podczas pracy w grupach. Powinni wysnuć wnioski, że Bułhakow, nawiązując do tradycji („Księgi Hioba”,

„Nowego Testamentu”, romantyzmu, „Fausta” Goethego oraz Gounoda itp.), tworzy własną koncepcję zła: jego przedstawiciele (w tym kot – odwieczny symbol szatana) zaprowadzają porządek moralny w świecie, w którym został on zaburzony przez ludzi. Powieściowy Behemot jest jednocześnie mocno zakorzenioną postacią w rosyjskiej kulturze – ludowych drzeworytach. Jego język stanowi mieszaninę stylów, ich parodię – od naukowego po potoczny. Uczniowie powinni ponadto dostrzec w konstrukcji tej postaci elementy groteski.

Etap końcowy

Nauczyciel poleca uczniom, aby swoje notatki i przemyślenia wykorzystali do napisania pracy będącej odpowiedzią na pytanie zawarte w temacie (charakterystyka lub esej).

Dodatkowo:

Chętni mogą napisać recenzję dowolnej adaptacji „Mistrza i Małgorzaty” lub opowiadanie z dialogiem, którego tematem będzie kot.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Oceny kontroli korelują z makiawelizmem osoby oceniającej i partnera dla obu płci, lecz zależność ta jest silniejsza w grupie mężczyzn (R = 0,418 w przypadku osoby oceniającej i R

Zgodnie z tą teorią w sytuacji, w której jednostka ocenia uzyskane przez sie- bie wynagrodzenie jako relatywnie równe wynagrodzeniu innych pracowników, uważa, że

Wykorzystajcie notatki sporządzone podczas oglądania filmu, odpowiednie fragmen- ty tekstu powieści oraz rozdział ze wstępu do „Mistrza i Małgorzaty”

Wykorzystajcie notatki sporządzone podczas oglądania filmu, odpowiednie fragmen- ty tekstu powieści oraz rozdział ze wstępu do „Mistrza i Małgorzaty” zatytułowany.. „Diabeł

Wykorzystajcie notatki sporządzone podczas projekcji filmu oraz wiadomości zawarte w rozdziale ze wstępu do powieści, zatytułowanym „Mistrz i Małgorzata”.. a mity i

W Variétés kłania się, otwiera drzwi (lokaj), pomaga Fagotowi. „– Spodnie nie dotyczą kota, messer – niezmiernie godnie odpowiedział kocur, – Może polecisz

Teoretycznym celem analizy jest stwierdzenie, jakimi cechami charakteryzują się tego typu pytania i jakie miejsce zajmują w ogólnej klasyfikacji pytań. Praktycznym

Zanim rozwiążemy jakiś problem, musimy się zastanowić jakie dane posiadamy oraz co chcemy uzyskać (efekt).. Dopiero potem zastanawiamy się, jakimi środkami