• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE I GIMNAZJUM ZREALIZOWANEJ Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERÓW

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE I GIMNAZJUM ZREALIZOWANEJ Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERÓW"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

- 1 -

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE I GIMNAZJUM ZREALIZOWANEJ Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERÓW

Opracowany scenariusz dotyczy tematu „Zaćmienie Słońca i Księżyca”.

Lekcja przeprowadzona jest w pracowni komputerowej.

Temat: Zaćmienie Słońca i Księżyca

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

 Uczeń wie, co to jest zaćmienie Słońca i zaćmienie Księżyca.

 Uczeń wie, jakie musi być położenie Słońca, Ziemi i Księżyca aby wystąpiło zaćmienie Słońca, oraz jakie musi być położenie tych ciał, aby wystąpiło zaćmienie Księżyca.

 Uczeń wie, że zaćmienie może być całkowite lub częściowe.

b. Umiejętności

 Uczeń umie przedstawić graficznie schemat zaćmienia Słońca i zaćmienia Księżyca, wykorzystuje w tym celu komputer.

 Uczeń utrwala umiejętność obsługi komputera.

2. Metoda i forma pracy

Formy pracy:

system klasowo-lekcyjny;

praca w zespołach dwuosobowych;

lekcja w pracowni komputerowej.

Metody pracy:

pogadanka,

prezentacja multimedialna, opis,

ćwiczenia.

3. Środki dydaktyczne

 rzutnik multimedialny, notebook, dyskietka z prezentacją;

 komputery;

 kartki przedstawiające schematy zaćmienia Słońca i zaćmienia Księżyca.

 dyskietka

 karta ewaluacyjna

4. Przebieg lekcji

1. Czynności organizacyjne

2. Przypomnienie wiadomości o prostoliniowym rozchodzeniu się światła - Podaj przykłady świadczące o tym, że światło rozchodzi się po liniach prostych.

1

(2)

- 2 -

- W słonecznych dzień widzisz cienie przedmiotów, jak wyjaśnisz to zjawisko?

- Jaka jest różnica między cieniami a półcieniami?

- Narysuj schemat powstawania obu tych zjawisk.

3. Wprowadzenie do tematu lekcji.

- jak wytłumaczysz zjawisko zaćmienia słońca i zacknienie Księżyca znając mechanizm powstawania cienia i półcienia?

- Kiedy było ostatnie zaćmienie Słońca lub Księżyca widoczne na terenie Polski?

4. Przedstawienie krótkiego rysu historycznego dotyczące występowania tych zjawisk w przeszłości.

5. Prezentacja, na czym polega zaćmienie Słońca lub zaćmienie Księżyca.

Wyjaśnienie różnicy między zaćmieniem całkowitym a zaćmieniem częściowym.

6. Zapisanie tematu lekcji i sporządzenie krótkiej notatki dotyczącej zaćmienia Słońca i zaćmienia Księżyca.

7. Włączenie komputerów i uruchomienie edytora tekstu Microsoft Word.

8. Rozdanie uczniom kartek przedstawiających schematy zaćmienia Słońca i zaćmienia Księżyca

9. Wykonanie przez uczniów schematu zaćmienia Słońca oraz zaćmienia Księżyca.

Uczniowie do wykonania zadania wykorzystują autokształty oraz wypełnienia kolorami.

10. Nauczyciel wyjaśnia kolejne kroki oraz pomaga uczniom, którzy mają problemy z wykonaniem rysunku.

11. Uczniowie drukują swoje prace.

12. Ocena prac uczniów przez nauczyciela.

13. Podsumowanie

- Uczniowie odpowiadają na pytania przygotowane na dyskietce i sprawdzają poprawność rozwiązań z kartą odpowiedzi.

- Sprawdź swoje wiadomości:

1. Podczas zaćmienia Księżyca znajduje się on w:

a. Nowiu b. Pełni

c. Pierwszej kwadrze d. Ostatniej kwadrze

2. W czasie zaćmienia Księżyca Słońce, Ziemia i Księżyc są ustawione w kolejności:

a. Słońce, Ziemia, Księżyc b. Słońce, Księżyc, Ziemia c. Księżyc, Słońce, Ziemia d. Dowolnej

3. Podczas zaćmienia Słońca, Księżyc znajduje się w:

2

(3)

- 3 -

a. Nowiu

b. Pierwszej kwadrze c. Pełni

d. Ostatniej kwadrze

4. Podczas zaćmienia Słońca, Ziemia , Księżyc i Słońce są ustawione w kolejności:

a. Księżyc, Ziemia, Słońce b. Słońce, Księżyc, Ziemia c. Księżyc, Słońce, Ziemia d. Dowolnej

Odpowiedzi:

1 – B 2 – A 3 – A 4 - B

- Nauczyciel podsumowuje prace w zespołach i udziela wskazówek, które partie materiału wymagają uzupełnienia, uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną.

Karta ewaluacji dla ucznia:

W kontur walizki wpisz, co ci się najbardziej podobało na zajęciach, czego się nauczyłeś, co chcesz zabrać ze sobą.

Do symbolicznego „kosza na śmieci” wrzuć (zapisz) to, co ci się nie podobało lub najmniej podobało, co nie będzie ci przydatne.

3

(4)

- 4 -

Zakończenie zajęć, wyłączenie komputerów.

5. Załączniki

Schemat zaćmienia Słońca i Księżyca

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dokończ rysowanie promieni wychodzących z zaznaczonych punktów na Słońcu tak, aby wyznaczyć cień rzucany przez Ziemię.. Zaznacz obszary cienia

Narysuj promienie wychodzące z zaznaczonych punktów na Słońcu tak, aby wyznaczyć cień rzucany przez Ziemię.. Zaznacz obszary cienia

Należy uznać za poprawne wszystkie wyniki, które są konsekwencją przyjętych przez zdającego poprawnych zaokrągleń... czerwona

W równaniach reakcji, w których ustala się stan równowagi, brak „ ⇄” nie powoduje utraty punktów.. Elementy odpowiedzi umieszczone w nawiasach nie

Należy uznać za poprawne wszyst- kie wyniki, które są konsekwencją przyjętych przez zdającego po- prawnych zaokrągleń1. 1

katoda – stal lub gwóźdź stalowy. - Za napisanie wzoru trans-alkenu: Uznaje się każdy poprawny wzór, który przedstawia izomer trans. Jeśli zdający zapisze równanie reakcji

8 kpk stanowi, iż sąd roz- strzyga samodzielnie zagadnienia fak- tyczne i prawne oraz nie jest związany rozstrzygnięciem innego sądu lub orga- nu..

Naprzód, księżyc obiegając dokoła ziemi po drodze eliptycznej, raz jest bliżej ziemi, drugi raz dalej; jeśli zaćmienie zdarza się przy bliższem położeniu