Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Jesteśmy bezpieczni na drodze.
Cele ogólne:
- poznawanie zasad ruchu drogowego pieszych, - poznanie podstawowych znaków drogowych,
- ksztaltowanie prawidłowych nawyków podczas poruszania się w przestrzeni publicznej.
Cele szczegółowe:
- uczeń rozumie znaczenie barw sygnalizatora i właściwie na nie reaguje, - uczeń rozpoznaje, nazywa, rozumie podstawowe znaki drogowe, - uczeń potrafi zastosować poznane zasady przechodzenia przez jezdnię.
Metody:
- słowna: rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci,
- praktyczna: rozwiązywanie zagadek, wykonanie pracy plastycznej, oglądanie modeli znaków drogowych, świateł sygnalizacyjnych.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- plansze, znaki drogowe w formie puzzli, sygnały świetlne, książka - Jestem bezpieczny- wydawnictwo SBM, tekst piosenki - Uliczni detektywi - zespołu Śpiewające brzdące, https://www.youtube.com/watch?v=0b_etPrjc0Q
kolorowy karton, patyczki do lodów, plastikowe nakrętki, plastelina.
Tok zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu: rozmowa nauczyciela z dziećmi o ich drodze do szkoły i ze szkoły - zwrócenie uwagi na znaki drogowe jakie spotykają, jak poruszają się po drodze.
2. Rozwiązywanie zagadek.
a) Stoją przy drodze na jednej nodze wszystkim kierowcom ku przestrodze. Obrazki na nich rozmaite. Czyta kierowca zamiast liter.
b) W białej czapce na ulicy ważną jest osobą. Wszyscy słuchać go muszą, gdy jeździsz drogą.
c) Zgadniesz co to jest, gdy pomyślisz szczerze. Tak nazywa się część jezdni lub w ZOO zwierzę.
d) Żółtym okiem daje znak „uwaga”, gdy czerwone świeci „stop” nie idź naprzeciw! Zapali zielone „Idź na druga stronę”.
e) Są tam czarno – białe pasy, przejście pieszym wyznaczają. Samochody, motocykle. po niej się poruszają.
f) Jest przy każdej jezdni po to, by chodzić po nim piechotą.
3. Omówienie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego dla pieszych poprzez zadawanie pytań i rozmowę z uczniami. Wykorzystanie ilustracji z książki - Jestem bezpieczny.
- Gdzie przechodzimy przez jezdnię?
- Którą stroną jezdni idziemy sami i z grupą?
- Która stroną drogi jeździmy na rowerze?
- W jaki sposób przechodzimy przez jezdnię , gdy jest sygnalizacja świetlna?
- Jak zachowamy się, gdy chcemy przejść przez ulicę, gdzie nie ma pasów dla pieszych?
- Czy wszystkie dzieci mogą swobodnie poruszać się po drodze?
- Czy możemy chodzić się po ścieżce dla rowerów?
4. Sprawdzenie znajomości znaków drogowych: ostrzegawczych, nakazu, zakazu - prezentacja na tablicach.
5. Dzieci układają puzzle ze znaków drogowych i przyklejają na kartki z bloku.
6. Zabawa ruchowa - Sygnalizator- dzieci otrzymują krążki w czarnym kolorze symbolizujące kierownicę. Jedno z dzieci dostanie krążki w kolorze: czerwonym, żółtym, zielonym - ono będzie sygnalizatorem. Na jego znak pozostałe dzieci będą reagowały jadąc lub zatrzymując się.
Wczasie jazdy naśladują dźwięki pojazdów.
7. Prezentacja piosenki: Uliczni detektywi - wspólne śpiewanie z zespołem, nauka słów i melodii.
8. Praca plastyczna: Sygnalizator świetlny - praca indywidualna. Dzieci odrysowują z formy kształt sygnalizatora na kolorowy karton, doklejają koła w kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym. Całość przymocowują do patyczka do lodów. W środek plastikowej nakrętki umieszczają plastelinę i wkładają sygnalizator.
9. Wystawa prac dzieci w świetlicy.