• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa ICzęść wspólnaKlasa IIKształtowane dyspozycjaTemat tygodniowyWiosenne przebudzenie. Wszystko budzi się do życiaTemat dnia

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa ICzęść wspólnaKlasa IIKształtowane dyspozycjaTemat tygodniowyWiosenne przebudzenie. Wszystko budzi się do życiaTemat dnia"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane

dyspozycja Temat

tygodniowy Wiosenne przebudzenie. Wszystko budzi się do życia

Temat dnia

Czym różni się teatr od filmu? Czym różni się teatr od filmu?

Zagadnienia z podstawy programowej

1.3d-dba o kulturę wypowiadania się;

poprawnie artykułuje głoski, akcentuje wyrazy,

stosuje pauzy i właściwą intonację w zdaniu oznajmującym, pytającym i rozkazującym; stosuje formuły grzecznościowe,

7.15-podaje i zapisuje daty; zna kolejność dni tygodnia i miesięcy; porządkuje chronologicznie daty; wykonuje obliczenia kalendarzowe w sytuacjach życiowych;

odczytuje wskazania zegarów w systemach: 12- i 24-godzinnym, wyświetlających cyfry

i ze wskazówkami; posługuje się pojęciami: godzina, pół godziny, kwadrans, minuta;

wykonuje proste obliczenia zegarowe;

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

1.1b-rozumie sens kodowania oraz dekodowania informacji; odczytuje uproszczone

rysunki, piktogramy, znaki informacyjne, zna wszystkie litery alfabetu; czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci i wyciąga z nich wnioski,

1.2a-przejawia wrażliwość estetyczną, rozszerza zasób słownictwa poprzez kontakt

z dziełami literackimi,

1.3a-w formie ustnej i pisemnej:

kilkuzdaniową wypowiedź, krótkie opowiadanie,

krótki opis, list prywatny, życzenia, zaproszenie,

1.4b-rozumie umowne znaczenie rekwizytu i umie posłużyć się nim w odgrywanej

scence.

3.2b-tworzy proste ilustracje dźwiękowe do tekstów i obrazów oraz improwizacje ruchowe do muzyki,

7.14-odczytuje i zapisuje liczby w systemie rzymskim od I do XII;

(2)

1.3b-dobiera właściwe formy

komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych,

1.3c-uczestniczy w rozmowach, także inspirowanych literaturą: zadaje pytania, udziela

odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych, 3.1a-zna i stosuje następujące rodzaje aktywności muzycznej:

– śpiewa proste melodie, piosenki z repertuaru dziecięcego; wykonuje śpiewanki

i rymowanki; śpiewa w zespole piosenki ze słuchu (nie mniej niż 10 utworów w roku szkolnym); śpiewa z pamięci hymn narodowy,

– odtwarza proste rytmy głosem,

– odtwarza i gra na instrumentach perkusyjnych proste rytmy i wzory rytmiczne,

– odtwarza i gra na instrumentach melodycznych proste melodie i akompaniamenty,

– realizuje sylabami rytmicznymi, gestem oraz ruchem proste rytmy i wzory

(3)

rytmiczne; reaguje ruchem na puls rytmiczny i jego zmiany, zmiany tempa, metrum i dynamiki (maszeruje, biega, podskakuje); realizuje proste schematy rytmiczne (tataizacją, ruchem całego ciała),

– wyraża ruchem nastrój i charakter muzyki; tańczy podstawowe kroki i figury

krakowiaka, polki oraz innego, prostego tańca ludowego,

5.9-wie, jak ważna jest praca w życiu człowieka; wie, jaki zawód wykonują jego najbliżsi

i znajomi; wie, czym zajmuje się np.

kolejarz, aptekarz, policjant, weterynarz;

Cele operacyjne

-Uczeń rozumie jak ważna w pracy aktora jest odpowiednia dykcja i pamięć;

-Uczeń potrafi wymienić i zapisać dni tygodnia w odpowiedniej kolejności;

-Uczeń wypowiada się na temat utworu;

-Uczeń podaje skojarzenia związane z teatrem i kinem;

-Uczeń dostrzega różnice pomiędzy kinem a teatrem;

-Uczeń wie jak zachować się w miejscach publicznych tj. teatr, kino;

-Uczeń potrafi wykonać proste utwory, właściwie je interpretując;

-Uczeń rozumie pojęcie pantomimy i potrafi przy jej użyciu wyrazić swoje emocje i uczucia;

-Uczeń odczytuje informacje zawarte na bilecie;

(4)

-Uczeń odczytuje i zapisuje liczby w systemie rzymskim;

Pomoce dydaktyczne Przebieg zajęć

●Ćwiczenie pamięci i dykcji – ważnych cech aktora.

Temat: Tydzień dzieci miał siedmioro.

Temat: Taki nastrój w teatrze, że zachwycam się, gdy patrzę.

●Wysłuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela pt.: Po co jest teatr? J.

Kulmowej.

●Podanie pojęć które kojarzą się z teatrem (aktor, kurtyna, widownia, scena).

●Wskazanie innych miejsc, gdzie znajduje się widownia ( kino ).

●Wyjaśnienie różnic pomiędzy kinem a teatrem.

Temat: Savoir vivre w teatrze i w kinie.

●Tworzenie regulaminu zachowywania się w wyznaczonych miejscach

publicznych.

●Pantomima „Pokaż ,co umiesz”

( wyrażanie uczuć za pomocą gestów i mimiki).

Temat: Cyfry rzymskie w życiu codziennym.

●Każde dziecko otrzymuje bilet do kina.

Odczytuje informacje na nim zawarte.

Sprawdza, gdzie znajduje się jego miejsce. Porównuje rzędy, w których siedzi najwięcej, najmniej osób, który rząd znajduje się najbliżej ekranu / sceny.

(5)

●Uczniowie wykonują kartę pracy, na której znajdują się zadania dotyczące dni tygodnia.

Cytaty

Powiązane dokumenty

- zna słowa, które pasują do siebie ze względu na zgodność brzmienia, - poznaje rymy,.. - globalnie

matematyczne korzystając z liczmanów (kontury zwierząt afrykańskich). Układają matematyczne pytania do planszy o zwierzętach afrykańskich. Na pierwszą część

odtwarza i gra na instrumentach perkusyjnych proste rytmy i wzory rytmiczne; realizuje sylabami rytmicznymi, gestem oraz ruchem proste rytmy oraz wzory rytmiczne;.. wyraża

– realizuje sylabami rytmicznymi, gestem oraz ruchem proste rytmy i wzory rytmiczne; reaguje ruchem na puls rytmiczny i jego zmiany, zmiany tempa, metrum i dynamiki

Dzieci mają zawiązane oczy, tak aby nie widzieli, co się dzieje wokół nich. Pozostali uczniowie ustawiają się dookoła

Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli z poprzedniej lekcji zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.. Nauczyciel zapisuje te zasady na paskach papieru raz szarego

spróbowali określić własności figur, propozycje uczniów nauczyciel zapisuje w środku każdej figury, po wyczerpaniu pomysłów nauczyciel wybiera chętnego ucznia, który

Po wykonaniu zadania nauczyciel rozdaje kolejne karty pracy („Razem i osobno - karta pracy nr 16)zadaniem uczniów jest pisanie litery m, M w dużej i małej liniaturze..