SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Duże miasta Europy
TREŚCI KSZTAŁCENIA
9.7. uczeń przedstawia główne cechy położenia, wielkości, układu przestrzennego oraz znaczenie Paryża lub Londynu jako światowej metropolii; uczeń przedstawia położenie Londynu i Paryża i omawia ich rozwój przestrzenny; wykazuje rolę gospodarczą oraz kulturową Londynu i Paryża jako metropolii światowych.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
posługiwanie się mapą;
odczytuje wykresy;
znajomość państw europejskie i ich stolic.
1
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
lokalizuje obiekty na różnych mapach;
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji;
analizuje dane liczbowe;
samodzielnie uczy się;
rozpoznaje zabytki stolic europejskich;
prezentuje przygotowane informacje o wybranych obiektach;
współpracuje w grupie.
Etapy lekcji
Przedmi ot naucza
nia
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktycz ne
Metody nauczani
a
Formy pracy
Etap wstęp ny
geograf a
porozumiewanie się w języku ojczystym
Podanie tematu i celów lekcji. podręczniki , atlasy geografczn e, mapa polityczna Europy,
„Świat w liczbach”.
pogadank a,
pokaz
2
Etap realiza cji
geograf a
porozumiewanie się w języku ojczystym, Umiejętność uczenia się, czytanie map różnej treści, umiejętność posługiwania się słownictwem i terminologią, umiejętność odczytywania i
wykorzystywania oraz sporządzania
dokumentacji geografcznej (wykresy), wykazywanie pozytywnych i negatywnych cech życia w wielkim mieście w przekroju ro
Przypomnienie terminu urbanizacja i wskaźnik urbanizacji.
Dokonanie analizy wykresów poziomu urbanizacji w państwach Europy na tle innych kontynentów.
Przypomnienie pojęcia aglomeracja i podanie przykładów z Europy.
Cechy metropolii na przykładach miast, rozpoznawanie zabytków stolic Europy.
podręczniki , atlasy geografczn e, mapa polityczna Europy,
„Świat w liczbach”.
pokaz, czytanie map, czytanie wykresów
pokaz, ,,burza mózgów’’, praca grupowa, wykład, pogadank a,
objaśnieni e
aktywizują ce,
ćwiczenia z mapą
Etap podsu mowuj ący
geograf
a Podaje i wyjaśnia pracę domową.
Pozytywne i negatywne cechy życia w wielkim mieście.
Dla chętnych ZADANIE - Informacje o oglądanych zabytkach.
zbiorowa/i ndywidual na.
3