• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody „Wprowadzenie dziecka w świat pisma” I. Majchrzak – Litery i ja

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody „Wprowadzenie dziecka w świat pisma” I. Majchrzak – Litery i ja"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody

„Wprowadzenie dziecka w świat pisma” I. Majchrzak – Litery i ja

1. Cele

Dziecko:

- zna obraz graficzny własnego imienia i niektórych wyrazów z własnego otoczenia;

- wie, które litery są „jego”;

- zdaje sobie sprawę z istnienia alfabetu i jego znaczenia (rozpoznaje niektóre litery);

- ma poczucie wyjątkowości, indywidualności;

- rozumie, że dopiero po wymianie liter z innymi dziećmi, będzie miało dostęp do pełnego alfabetu;

- doskonali współpracę w grupie;

2. Metody i formy pracy

globalnego rozpoznawania wyrazów, pokaz, rozmowa;

praca indywidualna, w parach, zabawa grupowa;

3. Środki dydaktyczne

wizytówki z imionami, paski z alfabetem + 1 pasek 2 metrowy, nazwy przedmiotów z sali, płyta z muzyką relaksacyjną, koperty z literami, kartki z bloku technicznego;

4. Przebieg zajęć

1. Każdemu dziecku wykonuję w jego obecności wizytówkę z jego imieniem, wspólnie z dzieckiem dokonuję porównania jego imienia z imieniem np.: n –lki (ilość liter, jakie liter, podobieństwo, różnice); umieszczamy również wizytówki na krzesełkach;

2. Zabawy z imionami:

- rozsypanka – trzeba znaleźć swoją wizytówkę wśród innych rozsypanych na dywanie;

- zabawa w kole – rozdaję wizytówki na chybił trafił. Jedno dziecko pozostawiam bez kartki i szuka ono swego imienia. Zabiera swoją kartkę koledze, który teraz musi znaleźć swoją i tak do końca.

- Składanie imienia – wręczam dzieciom koperty, w których znajdują się napisane na małych oddzielnych karteczkach litery, składające się na imię każdego z nich. Zadaniem dziecka jest złożenie swojego imienia, najpierw zgodnie ze wzorem na kopercie, potem z pamięci.

3. Prezentacja alfabetu( na podstawie 2m taśmy z alfabetem na ścianie):

- dzieci na swoich wizytówkach za pomocą kropeczek zaznaczają obecność prezentowanych przeze mnie liter;

- prezentacja liter – omówienie budowy, porównanie, szukanie w imionach, odnajdywanie „króla litery....” (imię zaczyna się na prezentowaną literę) – przerwa: zabawa muzyczno – ruchowa: „Moje imię”

4. Targ liter (elementy zabawy):

- uświadamiam dzieciom, że znikomą liczbę słów możemy napisać przy użyciu tylko liter z własnego imienia;

- każde dziecko dostaje pasek z zapisanym alfabetem – zaznacza na nim kropeczkami „swoje” litery z imienia;

(2)

- stara się wymyślić jak najwięcej zdrobnień swojego imienia – zaznacza

„zdobyte” litery w alfabecie;

- kolejnym etapem może być wymiana liter między dziećmi - zdobywanie innych liter ( Łukasz daje Marcie Ł, a Marta jemu R itp.) i zaznaczanie ich na swoim alfabecie; (aż do całego alfabetu – proces długotrwały)

5. Nazywanie świata: (przyporządkowanie odpowiednich nazw przedmiotów, które się wokół nas znajdują – litery pisane)

- Świat został zaczarowany i wszystkie rzeczy się pochowały. Musimy je odnaleźć i odkryć za pomocą napisanego słowa, które będzie dla nas jedyną wskazówką, o jaką rzecz chodzi. Gdy na stole położymy kartkę z wyrazem stół, to stół uznajemy za znaleziony i odkryty. (odczarowywanie odbywa się w ciszy, można porozumiewać się z kolegą lub panią)

- Robię deszcz kartek, każde dziecko wybiera po dwie i odnajduje przedmioty, nazywa je;

- Po wykonaniu zadań wszyscy razem sprawdzamy poprawność; (nie krytykuję dzieci!)

6. Relaksacja przy muzyce – po wysłuchaniu rozmowa o odczuciach, wrażeniach;

5. Bibliografia

* Majchrzak I., Wprowadzenie dziecka w świat pisma, Warszawa 1995, WSiP;

* opracowanie własne zgodne z koncepcją I. Majchrzak;

6. Uwagi

Struktura zajęć jest uporządkowana: zajęcia składają się z sytuacji edukacyjnych, które mają za zadanie wprowadzić dzieci w tematykę, zainicjować pewne formy aktywności a także pomóc nabyć pewnych określonych umiejętności . Z metody Majchrzak wybrałam elementy, które wydały mi się najbardziej adekwatne do sytuacji i spełniające swoje zadanie. Każda z zaproponowanych sytuacji edukacyjnych w sposób raczej zabawowy realizuje założone cele.

Właściwie tylko podczas prezentacji alfabetu dzieci mogą mieć wrażenie, że czegoś się uczą – siedzą przy stolikach, muszą wykazać się dużą koncentracją i zrozumieniem, tego, co dzieje się w danym momencie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

nych poznańskich, gdzie występuje jako Hesken Mikołaj z Kościana, dekretów doktor, uczony prawnik i teolog, od roku 1454 kanonik poznański, także średzki, i pleban w

Były nimi wzrost znaczenia i świadomości możnych i szlachty, recepcja za- chodniej kultury rycerskiej, rozwój miast oraz kształtowanie się świadomości narodowej, objawiające

Imię świętej pełniące w tych przysłowiach funkcję określenia temporalnego pojawia się tu zarówno w formach podstawowych, na przy- kład: Święta Hanna to już jesienna

Jestem świadoma/my odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. zm.) samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę,

Drawicz twierdzi, że w wierzeniach, mitach i legendach diabeł może być wyrazem przekonania o odwiecznej dwoistości świata albo ukaranym zdrajcą Boga; może być tajnym

- wodzenie palcem po wzorze litery na tablicy wraz ze śpiewaniem piosenki – udział bierze dwoje dzieci, reszta stoi wokół tablicy, na której znajduje się wzór i

dr Beata Rola Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019.. Ośrodek Rozwoju Edukacji

Dla każdego klienta podświetlić na zielono pola nazwiska i imienia gdzie liczba ich wykonania jest większa od liczby granicznej danej parametrem.