• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem Metody Dobrego Startu – Opracowanie piosenki „Balon” oraz wzoru graficznego litery B, b

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć z wykorzystaniem Metody Dobrego Startu – Opracowanie piosenki „Balon” oraz wzoru graficznego litery B, b"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem Metody Dobrego Startu – Opracowanie piosenki „Balon” oraz wzoru graficznego litery B, b

1. Cele zajęć

Dziecko potrafi:

- odtworzyć tekst i melodię prezentowanej piosenki;

- kreślić literę B, b używając różnorodnych technik i zmysłów zgodnie z obowiązującym schematem jej pisania;

- dokonać samokontroli niektórych elementów swojej pracy;

- dokonać autokorekty;

2. Metody i formy pracy

Metoda Dobrego Startu – stymulowanie rozwoju psychomotorycznego i rehabilitacji psychomotorycznej; ćwiczenia ruchowe, ruchowo-słuchowe, ruchowo-słuchowo-wzrokowe;

3. Środki dydaktyczne

plansza ze znakiem graficznym litery B i b dla każdego dziecka, kaseta z nagraniem piosenki, taca z kaszą manną dla każdego dziecka, kartki z bloku, kartki w linie, kolorowa kreda, ołówki, kredki świecowe, instrumenty muzyczne, nuty utworu pt. Taniec komara;

4. Przebieg:

I. Zajęcia wprowadzające:

1. Marsz przy akompaniamencie pianina, w rytm utworu Taniec komara – różne wartości rytmiczne.

2. Powitanie: podajemy sobie prawą rękę pod lewym kolanem;

3. Słuchanie piosenki: Balon (odtwarzana z taśmy magnetofonowej)

4. Rozmowa z dziećmi, zadawanie im pytań: Czy mieliście kiedyś balonik?, Kiedy to było?, Jakiego był koloru? Co się z nim stało?

5. Nauka tekstu i melodii piosenki;

6. Rozmowa na temat piosenki: omówienie treści.

7. Ćwiczenia słuchu fonematycznego – wyodrębnienie z tekstu piosenki:

- zdania: Co zrobił bohater piosenki? Odpowiedzcie słowami piosenki.

- wyrazów: Do kogo balon upodabniał się w miarę pompowania?

- głosek: Jakim dźwiękiem (głoską) zaczyna się wyraz balon, braciszek, był, bardzo?

Wyszukajcie w poszczególnych słowach piosenki głoski „b”.

8. Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne:

- kilkanaście wdechów i wydechów: raz przez usta, raz przez nos. Ręce ułożone na talii tak, aby kciuk dotykał tylnej partii żeber, a pozostałe palce uciskały przeponę;

- wymawianie w szybkim tempie głoski „b”, naśladując gaworzenie niemowlęcia:

bbbbbbbb... bbbbbb... ( nie bybyby) - fonowanie spółgłoski z samogłoskami:

ba, be, by, bo, bu, bą, bę, a następnie: bapa, bopo, bepe, bypy;

- wypowiadanie zdań tekstu piosenki na jednym wydechu;

(2)

II. Opracowanie litery:

1. Demonstracja litery i ćwiczenia:

- pokaz i omówienie litery (liczba, ułożenie w przestrzeni elementów występujących we wzorze);

- demonstracja ćwiczenia (nauczycielka śpiewa piosenkę i kreśli literę).

2. Uczenie się polisensoryczne:

- wodzenie palcem po wzorze litery na tablicy wraz ze śpiewaniem piosenki – udział bierze dwoje dzieci, reszta stoi wokół tablicy, na której znajduje się wzór i obserwuje ćwiczenie;

- każde dziecko wykonuje ćwiczenie samodzielnie na własnym wzorze (nauczycielka może pomóc prowadząc rękę dziecka);

3. Odtwarzanie wzoru litery różnymi technikami ze śpiewem:

- w powietrzu ręką (patrząc na literę, następnie z pamięci);

- na powierzchni stołu lub podłogi – palcem, nogą, z pamięci;

- na tacy z kaszą manną – palcem;

- na arkuszu papieru – kolorową kredą;

- na kartce z bloku rysunkowego – kredką woskową, mazakiem;

- w liniaturze zeszytu – mazakiem, ołówkiem, długopisem;

III. Zajęcia końcowe:

- omówienie wykonanych prac (wspólnie z dziećmi), wyszukiwanie błędów i poprawnych wykonań;

- ilustracja treści piosenki za pomocą ruchu lub instrumentów (próby samodzielnego odtwarzania ruchem rytmu piosenki – klaskanie, tańczenie, kreślenie wzoru, tupanie, gra na instrumentach i inne sposoby).

5. Bibliografia

Bogdanowicz M., Tomaszewska M., Piosenki na literki, Gdynia 1993, Zakład Poligraficzny

„Elfax”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wnioski: W zlewce zaszło zjawisko dyfuzji, czyli samorzutnego mieszania się jednej substancji do.. Zmieszaj obie substancje.. Obserwacje: Ciecze mieszają się

Podstawa programowa: Punkt (9.13) [uczeń] bada zachowanie się białka pod wpływem ogrzewania, stężonego etanolu, kwasów i zasad, soli metali ciężkich

Nauczyciel tłumaczy przy pomocy tablicy szkolnej, jaki jest mechanizm powstawania wiązania jonowego między atomami. Uczniowie zapisują notatki

Uczą się odczytywania liczby atomowej z układu okresowego pierwiastków, obliczania liczby masowej i atomowej oraz poznają, jaka jest maksymalna liczba

Uczniowie dzielą się na trzy grupy i przystępują do ćwiczeń w laboratorium. Po wykonaniu ich rysują schemat doświadczenia, zapisują obserwacje, formułują

Każdemu dziecku wykonuję w jego obecności wizytówkę z jego imieniem, wspólnie z dzieckiem dokonuję porównania jego imienia z imieniem np.: n –lki (ilość liter, jakie

Też

Nauczyciel odczytuje treść zagadki umieszczonej na tablicy interaktywnej - ćwiczenia interaktywne Activities / Word biz i Activities/ Word guess – uczeń układa odpowiedź