SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Tajemnice zwierciadeł.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 7.3: wyjaśnia powstawanie obrazu pozornego w zwierciadle płaskim, wykorzystując prawa odbicia; opisuje zjawisko rozproszenia światła przy odbiciu od powierzchni chropowatej;
Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Cel ogólny: Poznanie i zrozumienie powstawania obrazu pozornego w zwierciadle płaskim, poznanie i zrozumienie zjawiska rozproszenia światła przy odbiciu od powierzchni chropowatej,
wie na czym polega zjawisko prostoliniowego rozchodzenia się światła,
wie co to jest promień świetlny,
wie, że światło rozchodzi się prostoliniowo,
wie, na czym polega zjawisko odbicia,
wie, co to jest zwierciadło płaskie,
wie, że podczas odbicia światła ulega zmianie jego kierunek rozchodzenia się,
wskaże kąt padania i kąt odbicia światła,
mierzy i porówna w/w kąty,
ustali treść prawa odbicia światła,
wie, że światło ulega rozproszeniu od powierzchni chropowatej.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi - wskazać na rysunku kąt padania oraz kąt odbicia,
rozróżnić rodzaj zwierciadła,
potrafi przedstawić za pomocą rysunków jak powstają obrazy w zwierciadłach,
potrafi wskazać: powierzchnię zwierciadlaną, powierzchnię chropowatą,
potrafi zademonstrować zjawisko odbicia oraz rozproszenia światła,
potrafi starannie wykonywać rysunki,
potrafi współpracować i komunikować się w grupie, nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji
Przedmi ot naucza
nia
Kompetencje kluczowe
Przebieg zajęć Środki
dydaktyc zne
Metody nauczani
a
Formy pracy
Etap wstępn
Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym;
Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka problemo wa:
zbiorow a,
y myślenie
matematyczne i podstawowe
kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
pytań, moderuje krótką dyskusję:
- Gdzie spotkaliście się ze zjawiskiem odbicia przedmiotów w zwierciadle płaskim?
- Jak to się dzieje, że widzimy obraz przedmiotu w lustrze, choć za lustrem nie ma żadnej przestrzeni?
- Gdzie ludzie wykorzystują zwierciadła płaskie?
- dlaczego nie możemy się przejrzeć „w ścianie” a tylko w lustrze?
aktywizuj ąca dyskusja
jednolit a
Etap realiza cji
Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym;
myślenie
matematyczne i podstawowe
kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Przypomnienie wiadomości
- Co wiecie o kształcie drogi rozchodzenia się światła?
- Co to jest promień świetlny?
Kąt padania strumienia światła jest zawsze równy kątowi odbicia – dla powierzchni płaskich.
Rozpraszanie światła następuje na powierzchniach chropowatych. Strumienie światła odbijane są we wszystkie strony co powoduje jego rozproszenie.
notatki z poprzedni ch zajęć, nowa wiedza
podająca:
wykład informacyj ny
zbiorow a, jednolit a
Fizyka myślenie
matematyczne i podstawowe
kompetencje naukowo-
Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający zdjęcia, odtwarza Galerię zdjęć.
galeria zdjęć (zasób nr
eksponują ca: pokaz połączony z
zbiorow a, jednolit
techniczne;
umiejętność uczenia się
W trakcie pokazu Zdjęć nauczyciel objaśnia zdjęcia oraz ich treść, a także zadaje uczniom pytania ujęte w opisie niektórych zdjęć Galerii.
Po zakończonym pokazie zdjęć nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do nazwania oraz jakościowego wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce.
1) przeżycie
m
a
Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym;
umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna
Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie załączonej instrukcji.
Założenia: Przeprowadza się główne doświadczenie w grupie klasowej z rotacyjną wymianą uczniów w trakcie wykonywania kolejnych czynności lub ich powtarzania (opisane w Karcie Pracy).
ćwiczenie praktyczn e (zasób nr 2)
praktyczn a:
ćwiczenia
grupow a, zróżnico wana
Etap podsu mowuj ący
Fizyka myślenie
matematyczne i podstawowe
kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Podsumowanie lekcji. Omówienie wyników uzyskanych w doświadczeniach, podsumowanie wiadomości o odbijaniu się światła od zwierciadła płaskiego oraz jego rozpraszaniu na powierzchniach chropowatych.
podająca:
pogadank a
zbiorow a, jednolit a