• Nie Znaleziono Wyników

TEMAT: BITWA POD GRUNWALDEM

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "TEMAT: BITWA POD GRUNWALDEM"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji

TEMAT: BITWA POD GRUNWALDEM

Cele lekcji:

Po lekcji uczeń powinien:

• znać historię konfliktu polsko-krzyżackiego (przyczyny, przebieg, skutki);

• znać przebieg wielkiej wojny z zakonem krzyżackim i bitwy pod Grunwaldem.

• potrafić wymienić najważniejszych uczestników bitwy pod Grunwaldem.

Metody i formy pracy:

• dyskusja, rozmowa moderowana,

• praca z mapą wyświetloną na tablicy multimedialnej,

• praca z podręcznikiem,

• ćwiczenie w grupach,

• materiał ikonograficzny wyświetlany na tablicy multimedialnej (chorągwie polsko-litewskie i krzyżackie oraz obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem).

Czas:

godzina lekcyjna (45 minut) Klasa:

IV-V SP

Przebieg lekcji:

1. Wprowadzenie

Nauczyciel podaje temat lekcji i mówi uczniom, czym będą się zajmowali. Wprowadzenie nawiązuje do wcześniejszych lekcji o historii Polski w średniowieczu (rozbicie dzielnicowe, najazdy Prusów, Jaćwingów i Litwinów na Polskę, sprowadzenie do Polski Krzyżaków, chrystianizacja Litwy).

2. Dyskusja

Nauczyciel rozpoczyna dyskusję od sprawdzenia stanu wiedzy uczniów o zakonie krzyżackim, celach dla których powstał i jego relacjach z Polską i Litwą. Pyta czy uczniowie czytali książkę Henryka Sienkiewicza Krzyżacy lub oglądali film, nakręcony na jej podstawie, lub kojarzą temat z innych źródeł, np. rekonstrukcji historycznych na polach Grunwaldu. Porusza temat wojen Polski z Krzyżakami (wspomina bitwę pod Płowcami), unię polsko-litewską i bitwę pod Grunwaldem.

Następnie kieruje dyskusję na temat możliwych sposobów rozwiązania konfliktu:

• podporządkować się żądaniom Krzyżaków czy stawić opór?

• szukać pokojowego rozwiązania (nauczyciel wspomina o procesach sądowych i ich efektach) czy zbrojnego (wspomina o potencjale militarnym Polski, Litwy i Krzyżaków na początku XV wieku; w tym celu korzysta z mapy na tablicy multimedialnej).

(2)

Podczas dalszej dyskusji nauczyciel:

• przedstawia strony uczestniczące w bitwie pod Grunwaldem, krótko przybliża sylwetki najważniejszych dowódców, wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcia (król Władysław Jagiełło, wielki książę Witold, wielki mistrz Ulrich von Jungingen);

• zwraca uwagę na wielonarodowość walczących stron (po stronie polskiej walczyli również Litwini, Rusini, Tatarzy i najemnicy z Czech, po stronie krzyżackiej tzw. goście zakonu z Europy Zachodniej, ale również Polacy zamieszkujący ziemie zakonne oraz sprzymierzone z nim

księstwa śląskie i pomorskie);

• posiłkując się reprodukcją obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem (wyświetloną na tablicy multimedialnej) wspomina o średniowiecznym uzbrojeniu i sposobie walki.

3. Ćwiczenie w grupach

Na podstawie zdobytej wiedzy, uczniowie muszą podzielić chorągwie dwie grupy: polsko- - litewską i krzyżacką. Mogą wspomagać się podręcznikiem szkolnym.

4. Podsumowanie lekcji

Na zakończenie nauczyciel podsumowuje najważniejsze informacje. Wspomina też o kolejnych wojnach, toczonych z zakonem krzyżackim. Zadaje uczniom pytanie, co najbardziej zapamiętali z lekcji i dlaczego.

Nauczyciel dziękuje uczniom za lekcję.

(3)

Załącznik nr 1. Mapa i plansza

Polska i Litwa w okresie panowania Władysława Jagiełły.

Jan Matejko Bitwa pod Grunwaldem.

(4)

Załącznik 2. Materiały do ćwiczeń w grupach

CHORĄGWIE POLSKIE I LITEWSKIE

WIELKA CHORĄGIEW ZIEMI KRAKOWSKIEJ

rycerze z Krakowa i Małopolski

CHORĄGIEW PODOLSKA rycerze z Podola

CHORĄGIEW KSIĘCIA JANUSZA rycerze z Mazowsza

CHORĄGIEW WILEŃSKA rycerze z Wileńszczyzny

CHORĄGIEW TATARSKA Tatarzy z Litwy

(5)

CHORĄGWIE KRZYŻACKIE

CHORĄGIEW WIELKIEGO MISTRZA rycerze z Malborka i Prus

CHORĄGIEW MIASTA KRÓLEWIEC rycerze z Królewca

CHORĄGIEW ZACIĘŻNA Z WESTFALII

rycerze z Westfalii

CHORĄGIEW KSIĘCIA KAZIMIERZA V rycerze ze Szczecina i Pomorza

CHORĄGIEW KSIĘCIA KONRADA BIAŁEGO rycerze z Oleśnicy, Wrocławia i Śląska

Cytaty

Powiązane dokumenty

Ostatnie więc szeregi z podniesionemi prawie pionowo kopiami, które na obrazie się widzą, zdają się czekać tylko hasła do natarcia i tern się tłómaczy ten cały las

Warstwę onomastyczną utworu tworzą nie tylko nazwy osobowe, ale także toponimy (nazwy geograficzne), urbanonimy (nazwy odnoszące się do stałych elementów krajobrazu miejskiego),

Od końca XV wieku (rok 1493) wykształcił się w Polsce sejm walny, czyli zjazd posłów - przedstawicieli szlachty wyłonionych na sejmikach ziemskich

Charakterystyki ruchu sieciowego dla Lokalizacji i Statusu oraz ONS − Faza 2 System OpenScape Voice (liczba abonentów) Ruch na 1 abonenta UC (liczba wyw. 1) typowy pracownik

W ta j­ nych oddziałach kancelarii gubernatorów na Litw ie i Białorusi znajduje się znaczna ilość różnego rodzaju raportów (mirowych pośredników,

Przed wielu już laty, kiedy rozpoczynałem badanie ludów naszych, pisząc oddzielne monografje, nie mogłem nie spostrzec wpływu obcych żywiołów na miejscową

Zasygnalizowany stan badań nie zmienia faktu, iż od lat prowadzi się dyskusje, okresami nader ożyw ione, na tem at korzyści i strat, jakie stały się udziałem