• Nie Znaleziono Wyników

SKARBY JESIENI

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SKARBY JESIENI"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Warszawa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania przedszkolnego

BOŻENA PAŹDZIO

MAGDALENA KLABACHA-LICA WIOLETTA MAJEWSKA

RENATA PAŹDZIO

SKARBY

JESIENI

(2)

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Urszula Borowska

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat zajęć

Skarby jesieni

Temat kompleksowy

Jesień wokół nas

Adresaci zajęć

3-latki, ogólnodostępne, w tym dzieci ze SPE – dzieci słabowidzące

Etap edukacyjny

wychowanie przedszkolne

Miejsce i czas realizacji zajęć

przedszkole, 15 minut (z możliwością wydłużenia)

Cel ogólny

wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom wielozmysłowego rozwoju psychomotorycznego i społeczno-emocjonalnego.

Cele operacyjne

Wiadomości: dziecko zna sposób dzielenia wyrazów na sylaby; reaguje na polecenia;

zna pojęcia przyrodnicze związane z jesienią; zna urządzenia cyfrowe (tablica

interaktywna); zna sposoby wykorzystania materiałów przyrodniczych w zabawie; zna reguły wspólnej zabawy; wie, że z pomocą dotyku może określić swoje odczucia; zna sposoby segregowania.

Umiejętności: dziecko dokonuje syntezy wyrazów dwusylabowych; nazywa skarb jesieni; korzysta z technologii cyfrowych i gra na tablicy interaktywnej; eksperymentuje materiałem przyrodniczym i tworzy ścieżkę sensoryczną; nazywa swoje wrażenia

dotykowe; segreguje przedmioty.

Postawy: dziecko jest twórcze, aktywne; jest zainteresowane nowymi technologiami;

wyraża szacunek do przyrody; jest świadome swoich zmysłów, emocji.

Środki dydaktyczne

skarby jesieni: liście, mech, piasek, orzechy, kasztany, żołędzie, kartoniki po butach, pocięte obrazki, koszyki, lupa, worek.

Zastosowanie narzędzi ICT

tablica interaktywna, gra multimedialna

(4)

grupowa, indywidualna

Metody/techniki pracy

oglądowa (obserwacja przyrodnicza), cyfrowa, zrozumieć świat głosek i liter, polisensoryczna, słowna (rozmowa, wyjaśnienia)/techniki: ekspresji artystycznej, doświadczeń poszukujących.

Opis przebiegu zajęć

Część wstępna

1. Zabawa interaktywna „Leśne skarby”. Dzieci poznają zasady gry i z wyświetlanych obrazków (na tablicy interaktywnej) wybierają tylko te, które kojarzą im się z jesienią. Dziecko słabowidzące pracuje na przyciemnionym ekranie.

Część główna

2. Rozsypanki obrazkowe. Nauczyciel rozkłada przed dziećmi pocięte obrazki

(przedstawiające szyszki, kasztany, listki, drzewa, deszczyk). Pierwsza część obrazka znajduje się u nauczyciela. Nauczyciel kładzie ją przed dzieckiem, jednocześnie podając pierwszą sylabę wyrazu. Dzieci odszukują wśród rozsypanych fragmentów brakujący element obrazka, dokładają jego część, jednocześnie wypowiadając drugą sylabę wyrazu. Wspólnie tworzą nazwę obrazka. Dziecko słabowidzące wykorzystuje duże formaty obrazków.

3. Zabawa dydaktyczno-manipulacyjna „Leśne skarby”. Dzieci segregują do koszyków (rozłożone na stole) zebrane i wysuszone wcześniej skarby jesieni. Dotykają ich dłońmi, mówią o swoich wrażeniach dotykowych (ciepłe, zimne, szorstkie itp.) Dziecko słabowidzące wykorzystuje duże okazy.

4. Zabawa „Ścieżka w lesie”. Dzieci konstruują ścieżkę sensoryczną. Do kartoników po butach wsypują posegregowane skarby jesieni i ustawiają je jeden za drugim, tak, aby tworzyły ścieżkę. Chętne przedszkolaki pokonują na boso ścieżkę, przechodząc z kartonika do kartonika. Mówią o swoich odczuciach (przyjemne, niemiłe itp.) . Dziecko słabowidzące przy przejściu przez ścieżkę jest zabezpieczane przez nauczyciela.

Część końcowa

5. Zabawa ruchowa „Idziemy na spacer”. Dzieci naśladują spacer, maszerując po okręgu, przeskakują obunóż kałuże, robią długie kroki, omijając gałęzie itp. Dziecko słabowidzące jest zabezpieczane przez nauczyciela.

(5)

5

Podsumowanie zajęć

Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania: „Jakie skarby dostajemy od jesieni?”, „Dlaczego lubimy jesień?”

Komentarz metodyczny

Nauczyciel na bieżąco przekazuje dziecku informację zwrotną poprzez wskazanie, co dziecko robi dobrze, co i jak wymaga poprawy. W przypadku stymulacji, rozwijania, usprawniania funkcji psychomotorycznych nauczyciel włącza do zajęć cele terapeutyczne. Etapy zajęć powiązane są z kształtowaniem kompetencji kluczowych w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, kompetencji

matematycznych oraz kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, kompetencji cyfrowych, kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie umiejętności uczenia się.

Ogólne wskazania do pracy z dzieckiem słabowidzącym (szczegółowe wskazania co do dostosowania metod/technik/form/warunków/organizacji pracy do indywidualnych możliwości dziecka zawarte są w IPET) – w razie potrzeby nauczyciel przebywa w otoczeniu dziecka, nazywa to, co się dzieje wokół dziecka. Sygnalizuje, co wydarzy się za chwilę, prowadzi dziecko podczas zabaw. Nauczyciel informuje dziecko o zmianach w topografii sali. Wykorzystuje odpowiednie środki dydaktyczne – duże formaty obrazków, duże okazy darów jesieni.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Z cza­ sem utarła się lista cech, które przypisuje się tej kategorii i pomimo, że nie jest ona zamknięta - więk­ szość teoretyków i praktyków sztuki

– realizuje sylabami rytmicznymi, gestem oraz ruchem proste rytmy i wzory. rytmiczne; reaguje ruchem na puls rytmiczny i jego zmiany, zmiany

Czekam listu od Ciebie...Tam Południa słońce I morze mówi z Tobą...U mnie długa słota, Samotność, jesień, chmury i drzewa więdnące.... Dziś pogoda...lecz słońce chore –

Zajęcia zaczynają się od omówienia tego, co dzieci przyniosły (szyszki, kasztany, żołędzie, kolorowe liście, owoce i warzywa).. Każde dziecko powinno samo zaprezentować

zaobserwowane na wycieczce dary jesieni, zastanawiają się jak można nazwać inaczej dary jesieni, typu: jesienne plony sadów, jesienne przysmaki, witaminy z ogrodu. Podobne

Istotnie, zainteresowanie było wielkie, chyba szczególnie wielkie w samym Lublinie, w którymi, po odejściu Andrzeja Rozhina, kierownika Teatru „Gong 2” i głównego animatora

Umiejętności: dziecko dokonuje syntezy sylabowej wyrazów; poprawnie nazywa mieszkańców łąki; współpracuje i komunikuje się z rówieśnikami w grupie; dokonuje obserwacji;

wielu ludzi już zapomniało o bezwzględ- nej konieczności ich posiadania. Fak- tem jest, że dzisiaj nie zagrażają nam katastrofy epidemii, jakie występowały jeszcze sto lat