• Nie Znaleziono Wyników

Zima powoli odchodzi - scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Zima powoli odchodzi - scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Zima powoli odchodzi

- scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

Blok tematyczny: Zima powoli odchodzi Temat dnia: Dokąd płynie kra?

1. Cele lekcji

 Wiadomości

- wizualne opracowanie pojęcia „kra”, uporządkowanie myśli w logiczne struktury,

- uczeń wypowie się w kilku zdaniach na temat wysłuchanego wiersza, - wie, jak powstaje kra i dlaczego kra nie tonie,

- wyjaśnia pisownię wyrazów z „rz” wymiennym, - rozwiązuje działania typu 8+n,

 Umiejętności

- inspirowanie do twórczej pracy poprzez metody aktywizujące, rozwijanie wyobraźni twórczej,

- doskonalenie umiejętności wnioskowania oraz korzystania z wcześniej zdobytej wiedzy,

- usprawnianie techniki dodawania z przekroczeniem progu dziesiątkowego typu 8+n,

- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat na podstawie wiersza,

- wyrabianie umiejętności czytania ze zrozumieniem,

kształtowanie umiejętności wyodrębniania postaci głównych i czytania z podziałem na role,

- wykaże się pomysłowością i twórczym działaniem, - rozwijanie czujności ortograficznej,

- sprawdza stopień rozumienia słuchanego tekstu, - czyta z podziałem na role z właściwą intonacją,

- wyciągnie wnioski z przeprowadzonego doświadczenia,

2. Metoda i forma pracy

Metody pracy:

 słowne – rozmowa, praca z tekstem,

 aktywizujące – kreatywne rysowanie, mapa pojęciowa, dyskusja badawcza,

 oglądowe – obserwacja, pokaz

(2)

Formy pracy:

 zbiorowa jednolita,

 indywidualna jednolita i zróżnicowana,

 grupowa zróżnicowana.

3. Środki dydaktyczne

Kartoniki w kształcie kry, diaskop, foliogramy – Rzeki Polski z serii „Świat wczoraj i dziś”, plansza poglądowa z zasadami pisowni „rz”, podręcznik „Wesoła Szkoła” cz. 4 i karty pracy cz. 4, sylwety kruka i wrony, kartoniki z nazwami rzeki Wkry, kry lodowe, arkusz do wykonania mapy mentalnej; szklanka, woda, kostka lodu; karta pracy do kreatywnego rysowania.

4. Przebieg lekcji

Zapis w dzienniku:

Kreatywne rysowanie kształtów kry. Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza „Kra przy krze” H. Łochockiej. Rozmowa na temat zgodności ilustracji z treścią wiersza.

Układanie odpowiedzi na pytania związane z treścią i formą wiersza. Czytanie z podziałem na role. Dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego typu 8+n. Przeprowadzenie

doświadczenia badającego właściwości lodu – wyciąganie wniosków. Wyrazy z „rz”

wymiennym.

Uczniowie wchodzą do klasy po krach papierowych rozłożonych na podłodze.

Powitanie według obrzędowości klasowej

N: Cześć, dzień dobry witam was. Pierwsza klaso, jak się masz?

U: Dobrze, dobrze, bardzo dobrze.

1. Kreatywne rysowanie. Rozdanie kart inspirujących do kreatywnego rysowania – załącznik 1.

2. Łączenie dowolnie rozrzuconych kropek tak, aby utworzyć kontur kry lodowej.

3. Wycinanie zaprojektowanej kry lodowej i nakładanie jej na wspólną makietę rzeki /niebieska folia rozłożona na podłodze w miejscu do gier i zabaw ruchowych/, której nazwę poznają po zapoznaniu się z treścią wiersza.

4. Odgadywanie hasła dnia. Porządkowanie na tablicy trzech części kry lodowej według wielkości, od najmniejszej do największej. Wybrane dziecko odwraca uporządkowane kry i odczytuje hasło dnia:

„Dokąd płynie kra?”.

Przyklejanie hasła na mapę myślową (mentalną).

5. Wzorowe czytanie wiersza „Kra przy krze” przez nauczyciela i obrazowanie treści wiersza elementami ilustracji: kartonik z nazwą rzeki Wkra, kry lodowe, sylwetki kruka i wrony – podręcznik, s. 24.

6. Prezentacja rzeki Wkry na foliogramie rzek Polski.

7. Zestawienie treści wiersza z ilustracją i układanie odpowiedzi na pytania do tekstu poparte fragmentami wiersza. Sprawdzenie umiejętności czytania ze rozumieniem – podręcznik, s. 24., ćw.1-3.

 Kto z kim rozmawia w wierszu? /wrona z krukiem/

 Dokąd płynie wrona i na czym? /do Wisły, na krze/

 Po jakiej rzece płynie wrona na krze? /po Wkrze/

(3)

8. Wyodrębnienie postaci występujących w wierszu /narrator, kruk, wrona/ i zaznaczanie fragmentów tekstu wypowiadanych przez postaci z wiersza.

9. Czytanie wiersza z podziałem na role. Ocena poprawności czytania z uwzględnieniem właściwej intonacji.

10. Praca w zespołach. Podział na grupy według umiejętności uczniów. Dobierają się w grypy, odszukując swoje imię na dużej krze lodowej (nauczyciel wcześniej

przygotowuje kry z białego papieru pakowego z imionami dzieci, dobierając ich zgodnie z umiejętnościami). Uczniowie otrzymują zadania w kopertach.

Praca zróżnicowana w grupach:

 1 grupa - pracują metodą dyskusji badawczej. Wyjaśniają: Jak powstaje kra?

Wykonują doświadczenie, które odpowie na pytanie: Dlaczego kra nie tonie?

Korzystają z wiadomości zawartych w podręczniku na stronie 25. Uzupełniają wniosek z doświadczenia na karcie pracy.

 2 grupa - Wyjaśniają znaczenie wyrazów: kra, krra!, Wkra. Łączą wyrazy z ich znaczeniem:

kra lód

krra! krra! krakanie

Wkra rzeka

 3 grupa – wyjaśniają zasady pisowni wyrazów z rz wymiennym. Dobierają pary wyrazów, w których rz wymienia się na r:

morze morski

krze kra

Wkrze Wkra

 4 grupa – układają z rozsypanki literowej postaci występujące w wierszu:

narrator, kruk, wrona.

11. Prezentacja prac opracowanych w grupach.

12. Umieszczanie wykonanych prac na „mapie pojęciowej”.

13. Ocena pracy grupy zgodnie z systemem oceniania z WSO.

14. Zabawa ruchowa - dźwiękonaśladowcza „Z kry na krę”. Na podłodze rozłożone są kry lodowe (z papieru). Dzieci na sygnał klaśnięcia w dłonie przez nauczyciela, przeskakują z kry na krę, wydając przy tym odgłos krakania wrony – krra! krra!

III. Edukacja matematyczna - dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego typu 8+n.

15. Ćwiczenia w pamięciowym dodawaniu typu 8+n. Samodzielne obliczanie działań –karta pracy 25 - zad.1. Sprawdzenie poprawności dokonanych obliczeń.

16. Układanie zadania z treścią do formuły matematycznej i rysunku - karta pracy 25 - zad.2.

Nauczyciel wyjaśnia, że rozwiązanie zadania można zapisać w dwojaki sposób:

 Dopełniając do 10 pierwszy składnik 8+9= 8+2+7= …..

 Dopełniając do 10 drugi składnik 8+9=7+1+9= …..

Dzieci podają ustną odpowiedź do zadania.

17. Ćwiczenia doskonalące technikę rachunkową na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego - karta pracy 25- zad.3.

Wpisywanie brakujących liczb i porządkowanie wyników rosnąco.

(4)

18. Rozwiązywanie zadania tekstowego z wykorzystaniem poznanych sposobów dodawania do 8 z przekroczeniem progu dziesiątkowego - karta pracy 25 - zad.4.

Przeliczanie słów „kra” wyartykułowanych przez wronę.

19. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Powódź”.

Dzieci biegają luźno po klasie. Na hasło „powódź” każde dziecko wskakuje na dowolną krę z papieru przyklejoną do podłogi.

20. Utrwalenie zdobytej wiedzy. Samodzielna praca uczniów z kartami pracy w oparciu o opracowaną mapę myślową.

 Samodzielne wyjaśnienie wyrazów: kra, krra! Wkra. Łącznie wyrazów z ich znaczeniem - karta pracy 24 ćw. 1

Kra - tafla lodu

Krra! Krra! - krakanie wrony

Wkra - nazwa rzeki

21. Wyrabianie czujności ortograficznej pisowni wyrazów z rz wymiennym.

Nauczyciel przypomina o zasadach pisowni wyrazów z rz wymiennym z zastosowaniem tablicy poglądowej.

Samodzielne dopisywanie wyrazów ilustrujących wymianę rz na r -karta pracy 24, ćw.2.

Krze - kra morze – morski

22. Sprawdzenie prac - ocena poprawności i staranności ich wykonania.

5. Podsumowanie

Zakończenie zajęć. Ułożenie z rozsypanki wyrazowej odpowiedzi na pytanie postawione w haśle dnia: Dokąd płynie kra?

do Kra morza. płynie

Odpowiedź: Kra płynie do morza.

Zamieszczenie odpowiedzi pod hasłem dnia na mapie mentalnej.

Ewaluacja dnia.

Ocena zajęć. Siadają przy krze lodowej, przy której pracowali w grupach i wyrażają swoją opinię o przeżytym dniu, stawiając plusy nad swoim imieniem według zasady:

+++ zajęcia były bardzo ciekawe ++ zajęcia były ciekawe

+ zajęcia były nieciekawe /trudne/

Opis zastosowanych metod aktywnych wg. R. Folejewskiej, I. Zarzyckiej „Spróbujmy inaczej”.

1. Kreatywne rysowanie – jest pomocne przy rozwijaniu wyobraźni twórczej. Pobudza dzieci do myślenia. Efekt plastyczny schodzi tu na dalszy plan , a istotny staje się sam proces tworzenia i język symboli.

(5)

2. Dyskusja badawcza – metoda ta polega na zdobywaniu wiedzy i doświadczeń poprzez obserwację i badanie wszystkimi zmysłami, a następnie dzieleniu się spostrzeżeniami z innymi i wspólnym wypracowaniu wniosków.

3. Mapa pojęciowa /mentalna/ – to graficzny opis i objaśnienie danego pojęcia.

Główne zagadnienie należy umieścić w środku mapy, a zagadnienia pochodne promieniście od niego. Mapy mentalne ilustrują spiralność, złożoność naszego myślenia. Pozwalają na dokonywanie podsumowań.

6. Załączniki

a) Praca domowa

Zadanie pracy domowej. Naucz się czytać fragment wybranej roli z wiersza „Kra przy krze”. Możesz nauczyć się wiersza na pamięć. Wykonaj ćw. 5 i 6 z karty pracy 25.

Literatura:

1. R. Folejewska, I.Zarzycka „Spróbujmy inaczej”, WSiP, Warszawa, 2005

Cytaty

Powiązane dokumenty

The project is considered valuable as a preliminary study of the impact of wind speed, wing anhedral and pull of breaks on kite performance. Further work will focus on kite

Wiersz nie jest więc rozumiany przeze mnie jako tekst, a tym bardziej tekst poetycki, charakteryzujący się rytmiczną ekwiwalencją wersów, lecz inny od

Kwiaty, o których słyszeliście w wierszu są właśnie takimi zwiastunami wiosny. wyjaśnia, że niektóre kwiaty, są pod ochroną. wyjaśnia pojęcie pod ochroną) informuje, że

-Ale ja mam przyjaciela – odezwała się Mimi, która miała zaczekać na dworze, no i zaczekała, tylko, że tak jakoś bardzo blisko okna gabinetu pani, - Niewidzialnego?. Możemy

2 – rozmowa na temat zmian wiosennych – w jaki sposób wydłużył się dzień (odwołujemy się do doświadczeń dzieci, czy kiedy wstają jest już widno jak to było zimą,

Wiersz Leśmiana nie poetyzuje rzeczywistości, nie upiększa jej, ale pokazuje (akcentuje) ludzkie trudy i heroiczne zmagania w poszukiwaniu sensu życia. Mimo uderzających

Nauczyciel demonstruje każdemu z uczniów indywidualnie sposób posługiwania się najpierw wybranym przez niego instrumentem oraz pozostałymi.. Naprowadza na

Wyspa, na której wszystko się wyjaśnia.. Tu można stanąć na