• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Słowa, słówka – sowa, sówkaTreści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Słowa, słówka – sowa, sówkaTreści kształcenia:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, język polski

Temat: Słowa, słówka – sowa, sówka

Treści kształcenia:

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

3. Świadomość językowa. Uczeń:

9) rozpoznaje temat słowotwórczy i formant w wyrazach pochodnych i wskazuje funkcje formantów w nadawaniu znaczenia wyrazom pochodnym.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Rozpoznaje wyrazy podzielne i niepodzielne słowotwórczo,

● Wyodrębnia w wyrazach pochodnych podstawę słowotwórczą i formant,

● Nazywa formanty.

Nabywane umiejętności:

● Tworzenia wyrazów pochodnych różnymi metodami,

● Tworzenia definicji słowotwórczych.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się.

Środki dydaktyczne:

● Zasób multimedialny: film „Dzieciątko czy dzieciuch?”,

● Sprzęt multimedialny: komputer, ewentualnie podłączony do telewizora projektor multimedialny/tablica interaktywna,

● Szary papier,

● Zestaw wyrazów do analizy słowotwórczej,

● Tabelka do wydrukowania jako praca domowa.

Metody nauczania:

● Praca z tekstem,

● Ćwiczenia praktyczne,

● Metody aktywizujące.

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Grupowa zróżnicowana,

● Indywidualna jednolita.

1

(2)

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Przed rozpoczęciem lekcji prowadzący rysuje na tablicy tabelę z dwiema kolumnami. Obok niej zapisuje pary wyrazów pokrewnych.

Etap wstępny

Nauczyciel wita się z klasą, podaje temat lekcji i zapoznaje uczniów z celami zajęć.

Etap realizacji

Uczniowie poproszeni przez nauczyciela podchodzą do tablicy i w odpowiednich kolumnach tabeli zapisują pary wyrazów: podstawowy i pochodny.

Przykładowe pary wyrazów:

Wyraz podstawowy Wyraz pochodny

pisać napisać

dom domowy

kot kotek

ładniejszy najładniejszy

Nauczyciel prosi o przypomnienie znaczenia pojęć: „wyraz podstawowy”, „wyraz pochodny”

oraz „podstawa słowotwórcza” i „formant”.

Kolejni uczniowie dokonują analizy słowotwórczej zapisanych wyrazów. Wskazują podstawę słowotwórczą i formant.

Młodzież, podzielona na zespoły czteroosobowe, otrzymuje wyrazy z różnych kategorii znaczeniowych. Na arkuszach szarego papieru dokonuje ich analizy słowotwórczej.

Przykładowe grupy wyrazów:

● Mleczko, stolik, warkoczyk, piesek, myszka, mamusia, tatuś, synuś, żabka (zdrobnienia),

● Cukiernia, pływalnia, gołębnik, piaskownica, siłownia, kartoflisko, kawiarnia (nazwy miejsc),

● Rzemieślnik, murarz, aptekarz, strażak, malarz, programista, sportowiec (nazwy wykonawców zawodów),

● Pisak, podgrzewacz, drukarka, suszarka, trzepaczka, wiertarka, ładowarka (nazwy narzędzi),

● Nauczycielka, malarka, uczennica, szefowa, projektantka, policjantka, lekarka (nazwy żeńskie).

Wyodrębnione w wyrazach formanty uczniowie zaznaczają kolorowym flamastrem.

Poszczególne grupy prezentują przy tablicy wyniki swojej pracy i nazywają kategorię znaczeniową.

2

(3)

Wnioski z wykonanego zadania nauczyciel wspólnie z klasą zapisuje w formie tabeli, np.

w poniższy sposób:

Kategoria znaczeniowa Formant Przykład

nazwy zdrobniałe i pieszczotliwe

-ek; -ka; -ko; -ik; -yk; -usia; -uś synuś, żabka

nazwy miejsc -arnia; -alnia; -ownia siłownia, pływalnia nazwy wykonawców zawodów -nik; -owiec; -arz; -ak; -ista murarz, programista nazwy narzędzi -ak; -acz; -aczka; -arka trzepaczka, drukarka nazwy żeńskie od

odpowiednich męskich

-ka; -owa; -nica; -yni uczennica, szefowa

Etap końcowy

Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę obejrzą film związany z tematem zajęć. Prosi, by zanotowali podany w nim przykład. W ramach podsumowania prowadzący pyta uczniów, czy dostrzegają wpływ tematu i formantu na znaczenie słów.

Zapis pracy domowej:

Uzupełnij tabelę. (Można ją przygotować wcześniej i wydrukować dla uczniów).

Wyraz pochodny Znaczenie (parafraza) Wyraz podstawowy Formant

piesek mały pies pies -ek

o smaku malin -owy

to, że ktoś tańczy -enie

piec -arz

kotka

Dodatkowo:

Jest to kolejna lekcja ze słowotwórstwa, wprowadzająca kategorie znaczeniowe.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

(dzieci robią daszek z dłoni nad oczami i rozglądają się dookoła). The doll is on

TWORZENIE NAZW: karta Formuły -> grupa: Nazwy zdefiniowane -> ikona Definiuj nazwę.. Menedżer nazw - dostęp do wszystkich nazw zdefiniowanych

• Wykorzystaj możliwość posłużenia się dwoma osiami pionowymi („oś pomocnicza”) dla poprawy czytelności rysunku.. • Opisz

[r]

Przejmując funkcję pani domu bohaterka zaangażowała się w życie w Maluszynie od zarządzania domem, poprzez rozdzielanie obowiązków między służbę, po drobiazgowe

Chylino, dziś Chyliny (-Kąty, -Wity) wś szlach. Nazwy członów wyróżniających, dziś już nie istniejące, oznaczały: Kąty n. określająca położenie wsi, Wity od

Wprowadzenie do tematu: nauczyciel zapisuje nazwy potraw polskich o zabawnie brzmiących nazwach: „Hekele”, „dzyndzałki”, „fizioły” i pyta uczniów, co kryje się pod

Dorota z Mątów przygotowywała się duchowo do obchodów każdego święta liturgicznego, do czego nawiązuje tytuł dzieła Mistrza Jana z Kwidzyna, czyli Liber..