• Nie Znaleziono Wyników

3-latek 4-latek 5-latek Rozpoznaje przyrządy na placu zabaw. Koloruje ilustracje. Z otrzymanych elementów układa projekt placu zabaw. Projektuje swój plac zabaw marzeń. Zapamiętuje wypowiedziane przez nauczyciela słowa.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "3-latek 4-latek 5-latek Rozpoznaje przyrządy na placu zabaw. Koloruje ilustracje. Z otrzymanych elementów układa projekt placu zabaw. Projektuje swój plac zabaw marzeń. Zapamiętuje wypowiedziane przez nauczyciela słowa."

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Obszar wsparcia:

Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów.

Scenariusz zajęć Autor: Karina Jedynak

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Temat: Mali projektanci. Plac zabaw.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Rozpoznaje przyrządy na placu zabaw.

Koloruje ilustracje. Z otrzymanych elementów układa projekt placu zabaw.

Projektuje swój plac zabaw marzeń.

Zapamiętuje wypowiedziane przez nauczyciela słowa.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu.

Odgrywa role w zabawach parateatralnych.

Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.

Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową.

Uczestniczy w zajęciach ruchowych.

Treści kształcenia:

 nazywanie przyrządów na placu zabaw;

 posługiwanie się w zabawie ruchem oraz gestem;

 rozwijanie wyobraźni;

 wzmacnianie motywacji do poznawania i rozwiązywania problemów.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg Lp. Rodzaj

ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji 1. Nawiązanie

do tematu.

2 min.

1. Plac i zabawa:

skojarzenia do słów: plac i zabawa – zaciekawienie tematem zajęć. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel (N) mówi słowo: plac, do którego każde dziecko przedstawia własne skojarzenie. Następnie N mówi słowo: zabawa, do którego dziecko siedzące po jego lewej stronie wymyśla swoje skojarzenie, kolejne dziecko mówi skojarzenie do słowa, które wypowiedziało poprzednie

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

dziecko.

Ćwiczenia pamięci.

2 min.

2. Czy zapamiętasz?:

N wymienia 4 słowa do zapamiętania: hulajnoga, zjeżdżalnia, dom, kot.

Następnie włącza nagranie ułatwiające zapamiętanie słów (załącznik nr 5).

Po wysłuchaniu nagrania dzieci recytują zapamiętane słowa.

Ćwiczenia dramowe.

2 min.

3. Rozmowy stóp:

dzieci dobierają się w pary. Siadają naprzeciwko siebie z wyciągniętymi do przodu nogami bez butów. Zaczynają rozmowę stóp.

4. Na placu zabaw:

zachęcenie dzieci do oglądania prezentacji multimedialnej (załącznik nr 6).

5. Plac zabaw:

dzieci kolorują ilustrację (załącznik nr 1).

5. Mój wymarzony plac zabaw:

dzieci otrzymują szablony

przedstawiające

przyrządy dostępne na placu zabaw (załącznik nr 2). Następnie wycinają elementy, z których komponują na kartce formatu A3 plac zabaw.

5. Ogrodzenie placu zabaw:

dzieci otrzymują ilustrację, na której rysują przyrządy mające się znaleźć na terenie placu zabaw (załącznik nr 3).

2.

Ćwiczenia właściwe.

10 min.

6. Popołudnie na placu zabaw:

chętne dzieci mogą ułożyć puzzle (załącznik nr 4).

7. Zabawa na placu:

zachęcenie dzieci do ilustrowania ruchem usłyszanego opowiadania (załącznik nr 7).

3. Ćwiczenia kończące.

2vmin. 8. Z kolegami na podwórku:

chętne dzieci mogą zagrać w grę multimedialną (załącznik nr 8).

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita.

Środki dydaktyczne:

kredki, nożyczki, klej, kartki formatu A3, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Kolorowanka - Plac zabaw;

2. Elementy do wycięcia - Przyrządy na placu zabaw;

3. Ilustracja - Ogrodzenie placu zabaw;

4. Puzzle - Popołudnie na placu zabaw;

5. Plik dźwiękowy - Czy zapamiętasz?;

6. Prezentacja multimedialna - Plac zabaw;

7. Plik dźwiękowy - Zabawa na placu;

8. Kolorowanka - Z kolegami na podwórku.

Cytaty

Powiązane dokumenty

a stan ubrania każdego dziecka nie budzi zastrzeżeń.. 41) Nauczyciel przed wyjściem z dziećmi na spektakl, wystawę, spacer, pieszą wycieczkę w pobliskie tereny

NAZWA: Projekt zagospodarowania placu zabaw w obszarze świetlicy wiejskiej.. OBIEKT:

a. szczegółową kalkulację proponowanej nowej wysokości wynagrodzenia Wykonawcy oraz wykazanie adekwatności propozycji w tym zakresie w stosunku do zmiany

16) Usunięcie wszelkich wad i usterek stwierdzonych przez nadzór inwestorski w trakcie trwania robót w terminie nie dłuższym niż termin technicznie uzasadniony i konieczny do

SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA PLACU ZABAW ... Określenie przedmiotu zamówienia ... Przedmiot specyfikacji technicznej ... Zakres robót objętych specyfikacją techniczną

Kolorystyka urządzeń zielono- szara RAL6018+ RAL9006 (możliwa zmiana kolorystyki wg palety RAL) 3.. Termin realizacji- do 8 tygodni od podpisania

W razie niewykonania lub nienaleŜytego wykonania usługi, Zamawiający moŜe naliczyć karę umowną w wysokości 50% wartości zamówienia oraz odstąpić od zapłaty

Projekt współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014- 2020 6.3 Cena przedmiotu zamówienia – wynagrodzenie Oferenta