• Nie Znaleziono Wyników

3-latek 4-latek 5-latek Wybiera ilustrację zgodnie z kategoriami. Rysuje pośladzie. Układa ręce i nogi na ilustracjach zgodnie z prezentacją. Układa brakujące ilustracje.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "3-latek 4-latek 5-latek Wybiera ilustrację zgodnie z kategoriami. Rysuje pośladzie. Układa ręce i nogi na ilustracjach zgodnie z prezentacją. Układa brakujące ilustracje."

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Obszar wsparcia:

Zajęcia edukacyjne rozwijające orientację w schemacie własnego ciała i w przestrzeni.

Scenariusz zajęć Autor: Aleksandra Piotrowska

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)

Temat: W lodówce. Wdrażanie do rozumienia i dostrzegania relacji przestrzennych.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Wybiera ilustrację zgodnie z kategoriami.

Rysuje pośladzie.

Układa ręce i nogi na ilustracjach zgodnie z prezentacją.

Układa brakujące ilustracje.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.

Rozróżnia stronę lewą oraz prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów.

Potrafi określić kierunki i miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki.

Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilusreacjach.

Treści kształcenia:

 kształtowanie schematu własnego ciała poprzez wykonywanie ćwiczeń wskazanymi częściami ciała;

 kształtowanie umiejętności rozróżniania kierunków od osi własnego ciała poprzez wykonywanie ćwiczeń wskazanymi częściami ciała;

 doświadczanie własnego ciała poprzez ćwiczenia;

 wdrażanie do dostrzegania i rozumienia relacji przestrzennych względem przedmiotu (układanie brakujących elementów, układanie rąk oraz nóg na ilustracjach);

 kształtowanie sprawności manualnej poprzez rysowanie po śladzie.

(2)

Opis sposobu realizacji:

Przebieg Lp. Rodzaj

ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji 1. Zaznacz to, co jest…:

wybieranie obrazków zgodnie z kategoriami:

Nawiązanie do tematu.

2 min. dzieci zakreślają te produkty, które są do picia (załącznik nr 1).

dzieci zakreślają te produkty, które są żółte (załącznik nr 2).

dzieci zakreślają te produkty, które są warzywami (załącznik nr 3).

2. Czas na rysowanie!:

dzieci rysują po śladzie:

1.

Ćwiczenia usprawniające

2 min. jajka (załącznik nr 4). sernik (załącznik nr 5). ser (załącznik nr 6).

3. Ręce i nogi na produkty!:

prezentacja multimedialna (załącznik nr 10). Nauczyciel (N) zachęca dzieci do układania rąk i nóg na wskazanych w prezentacji multimedialnej ilustracjach (załącznik nr 7):

dzieci układają ręce zgodnie z kolorowymi opaskami na ręce (szablony opasek - załącznik nr 8).

dzieci układają zgodnie z oznaczeniami L-lewa i P-prawa.

4. Wkładamy do lodówki:

N proponuje, aby dzieci do ilustracji lodówki dokładały szablony zgodnie ze wzorem przedstawionym na slajdach tak by otrzymać ilustrację produktów w lodówce taką jak w prezentacji iIlustracja i szablony – załącznik nr 9):

2.

Ćwiczenia właściwe.

10 min.

dokładanie 1 elementu (prezentacja

multimedialna - załącznik nr 11).

dokładanie

2 elementów

(prezentacja

multimedialna - załącznik nr 12).

dokładanie 3 elementów (prezentacja

multimedialna - załącznik nr 13).

3. Ćwiczenia kończące.

2 min.

5. Jesteś moją rzeźbą:

ćwiczenia wg Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Jedno dziecko stoi swobodnie w rozkroku. Zadaniem drugiego dziecka jest wymyślenie pozycji dla stojącego dziecka, a następnie ustawienie go w tej pozycji. Potem następuje zmiana w parach.

Uwagi: Propozycje zawarte scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do

(3)

realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń.

Słowne: objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

Środki dydaktyczne:

kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Ilustracja - Zaznacz to, co jest do picia;

2. Ilustracja - Zaznacz to, co jest żółte;

3. Ilustracja - Zaznacz warzywa;

4. Ilustracja - Jajka;

5. Ilustracja - Sernik;

6. Ilustracja - Ser;

7. Ilustracje - Produkty spożywcze;

8. Szablony opasek na nogi i ręce;

9. Ilustracja - Lodówka;

10. Prezentacja multimedialna - Ręce i nogi na produkty!;

11. Prezentacja multimedialna - Wkładamy do lodówki 1 produkt;

12. Prezentacja multimedialna - Wkładamy do lodówki 2 produkty;

13. Prezentacja multimedialna - Wkładamy do lodówki 3 produkty.

Cytaty

Powiązane dokumenty

nauczyciel (N) zachęca dzieci do wysłuchania treści opowiadania (załącznik nr 1) oraz obejrzenia prezentacji (załącznik nr 5)..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu SpołecznegoA.

N zaprasza dzieci do obejrzenia prezentacji multimedialnej (załącznik nr 8). Następnie prosi, aby dzieci wymieniły nazwy pojazdów, które widziały na prezentacji.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z

zachęcenie do rozmowy na temat gatunków kwiatów, które dzieci znają oraz obejrzenie zdjęć (załącznik nr 6)..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

jeden sygnał (przy użyciu tamburyna) i hasło: Słońce – biegają z rękoma w górze przebierając palcami, dwa sygnały i hasło Deszcz – zatrzymują się, ze stania