• Nie Znaleziono Wyników

Zdrowotne i społeczne skutki uzależnień

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Zdrowotne i społeczne skutki uzależnień"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Zdrowotne i społeczne skutki uzależnień

Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

7. Edukacja zdrowotna. Uczeń:

7.9 omawia szkody zdrowotne i społeczne związane z paleniem tytoniu, nadużywaniem alkoholu i używaniem innych substancji psychoaktywnych; wyjaśnia, dlaczego i w jaki sposób należy opierać się presji oraz namowom do używania substancji psychoaktywnych i innych zachowań ryzykownych

Adresat

: uczniowie klas I (z możliwością realizacji w klasach II-III)

Czas trwania

: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 zna niektóre substancje uzależniające

 wie, jakie szkody zdrowotne i społeczne związane są z uzależnieniami

 utrwala angielskie nazwy części ciała człowieka

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 rozpoznaje własne stany emocjonalne, zna alternatywne sposoby poprawy

 identyfikuje skutki sięgania młodych ludzi po używki

 bierze udział w dyskusji

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 ma świadomość niebezpieczeństw wynikających z uzależnień

 rozumie konieczność dbałości o zdrowie swoje i innych

Metody nauczania

dyskusja (technika-debata), analiza i rozwiązywanie problemów

(2)

Formy i miejsce zajęć

Formy: indywidualna, grupowa

Miejsce ćwiczeń: Dowolne pomieszczenie w szkole, które gwarantuje swobodne

przemieszczanie się uczniów (klasa szkolna, korytarz, sala gimnastyczna). Zajęcia powinny być przeprowadzone w pomieszczeniu wyposażonym w tablicę interaktywną oraz komputer z rzutnikiem.

Przybory i przyrządy

Duże arkusze papieru, mazaki, kartki A5 w czterech kolorach (czerwonym, żółtym, zielonym, czarnym), rzutnik multimedialny, komputer, tablica interaktywna.

Zasoby multimedialne

1. zestaw ilustracji: „Substancje uzależniające”.

2. QUIZ: „Body parts”.

Materiały pomocnicze:

 karta ewaluacji „Walizka”

 karta ewaluacji „Kosz”

Opis przebiegu zajęć

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –

metodyczne Część

wstępna 5 – 10 minut

Czynności organizacyjne

Powitanie, podanie tematu lekcji.

Zabawa ożywiającą – „Kolory”

Zadaniem każdej osoby jest porównanie swojego dzisiejszego nastroju do jakiegoś koloru, np. czuję się dziś w kolorze czerwonym (można dodać wyjaśnienie, bo jestem zdenerwowana). Aby ośmielić uczniów, nauczyciel zaczyna zabawę.

Nauczyciel omawia cele zajęć wprowadzając w temat.

Uczniowie siedzą w kręgu.

Część główna

Ćwiczenie 1

Zadaniem każdej z grup jest wypisanie skutków

Pomoce: zestaw ilustracji

„Substancje uzależniające”,

(3)

minut substancji, którą mają na ilustracji.

Przedstawiciele grup wieszają wypełnione arkusze w widocznym miejscu i odczytują głośno wyniki swojej pracy.

Zadaniem każdej grupy jest wypisanie skutków społecznych – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – uzależnienia młodych ludzi od substancji, którą mają na ilustracji.

Przedstawiciele grup wieszają wypełnione arkusze w widocznym miejscu i odczytują głośno zapisane spostrzeżenia.

Ćwiczenie 2

Nauczyciel zaprasza uczniów do dyskusji na temat:

„Szkody zdrowotne i społeczne związane z narażaniem innych na bierne palenie”

(modyfikacja na podstawie sześciu myślowych kapeluszy de Bono). Wyjaśnia, że uczniowie będą musieli przyjąć na siebie określone role

w dyskusji: grupa czerwona – przedstawia wyłącznie uczucia i emocje, które towarzyszą osobie palącej oraz biernym palaczom (zarówno negatywne, jak i pozytywne),

grupa żółta – przedstawia korzyści życia bez papierosa, grupa czarna – dostrzega zagrożenia (zarówno dla palących, jak i biernych palaczy), ale jest zdania, że palenie w małych ilościach nie jest szkodliwe, grupa zielona – wskazuje twórcze

Podział na 5 grup przez odliczanie.

Nauczyciel rozdaje każdej grupie duży arkusz papieru, mazak i daje do

wylosowania ilustrację.

Następnie nauczyciel ponownie rozdaje każdej grupie duży arkusz papieru, mazak, ale zmienia

ilustrację.

Nauczyciel komentuje ćwiczenie uświadamiając uczniom, że uzależnienie nigdy nie jest problemem wyłącznie jednej,

uzależnionej osoby, ale wszystkich z którymi pozostaje ona w relacjach (np. rodzinnych,

koleżeńskich).

Pomoce: kartki A5 w czterech kolorach (czerwonym, żółtym, zielonym i czarnym).

Nauczyciel chodzi wśród uczniów i pozwala im wybrać kartki w 4 kolorach.

Następnie prosi, aby uczniowie mający kartki tego samego koloru usiedli razem.

(4)

rozwiązania – co robić, żeby nie ulegać uzależnieniom. Każda grupa ma 3 minuty na przygotowanie się do dyskusji oraz dwie i pół minuty na swoją wypowiedź.

Nauczyciel pełni rolę moderatora oraz podsumowuje dyskusję.

Ćwiczenie 3

Gra – memory game „Body parts”

Na planszy interaktywnej znajdują się odwrócone klocki z nazwami i rysunkami części ciała

człowieka, które są niszczone poprzez działanie na organizm substancji uzależniających, o których była mowa podczas lekcji. Zadaniem uczniów jest dobrać w komplet: słowo polskie, jego

tłumaczenie na język angielski oraz rysunek.

Uczeń, który podchodzi do tablicy odkrywa trzy klocki – jeżeli odkryte klocki stanowią komplet, znikają z planszy. Jeżeli nie, to odwracają się ponownie. Zadaniem wszystkich uczniów w grupach jest uważne obserwowanie planszy i zapamiętywanie, gdzie są określone klocki, ponieważ w każdej kolejce do tablicy może podejść inna osoba z zespołu. W jednej kolejce każda osoba może odkryć tylko trzy klocki. Za każdy odkryty komplet klocków grupa otrzymuje punkt. Gra kończy się w momencie zniknięcia wszystkich klocków z planszy.

Pomoce: plansza

interaktywna memory game

„Body parts”.

Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy. Objaśnia

zmodyfikowane zasady gry.

Część końcowa 5 – 10 minut

Podsumowanie

Nauczyciel akcentuje nieodwracalność szkód jakie powodują w organizmie człowieka wszelkie używki. Podkreśla niekorzystny wpływ uzależnień na zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne.

Ewaluacja

Nauczyciel proponuje ewaluację zajęć metodą walizki i kosza. Wywiesza karty „Walizka” i „Kosz”

obok siebie, ale w takim miejscu żeby każdy uczeń mógł swobodnie się „wypowiedzieć” i wprowadza do ćwiczenia mówiąc, że każda sytuacja życiowa

Pomoce: karty „Walizka”

i „Kosz”.

(5)

czegoś nas uczy. Część nowych doświadczeń i nowej wiedzy wykorzystamy, a część nie.

Podobnie jest z zajęciami w szkole. Prosi uczniów, aby w środku otwartej walizki napisali, co

zabierają ze sobą z tych zajęć (jaki bagaż wiedzy i doświadczeń), a w środku kosza – to, co im się nie przyda. Jeżeli uczeń uważa, że nie ma takiej rzeczy stawia X na danej karcie. Najważniejsze, aby każdy uczeń napisał coś (postawił znak) na obu kartach.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Procent zaszczepionej populacji przeciwko grypie w kraju jest na skandalicznie zatrważająco niskim pozio- mie, zwłaszcza u dzieci od 6. Grypy rozpo- częto współpracę

11) oświadczenie kandydata, że wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na potrzeby postępowania konkursowego na kandydata na stanowisko Dyrektora

Kolejna kwestia, która jest dość swobodnie podno- szona przez osoby wypowiadające się na temat syste- mu ochrony zdrowia dotyczy wzrostu liczby hospita- lizacji.. Często problem

Ponieważ GSH bierze udział w bez- pośrednim wiązaniu jonów kadmu, prowadzi to do obniżenia jego całko- witej zawartości w komórkach i przy- czynia się do nasilenia w nich

Tolerancja, to uznanie prawa do odmienności, szacunku dla odmiennych wartości, wyglądu, sposobu przeżywania świata, tempa rozwoju osobistego i zawodowego.. Postawa tolerancyjna,

Nauczyciele powinni przedyskutować z uczniami dotychczas panujące w szkole zasady korzystania z nowo- czesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). W trakcie

specustawy o COVID-19, obowiązującym od dnia 31 marca 2020 r., wprowadził regulację, zgodnie z którą w okresie obowiązywania stanu zagroże- nia epidemicznego albo stanu

Klocki są kolorowe i drewniane. Klocki są kolorowe