• Nie Znaleziono Wyników

ANNAROGACKA WPŁYW STRESU NA ZDROWIE

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "ANNAROGACKA WPŁYW STRESU NA ZDROWIE"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania fizycznego dla szkoły podstawowej

ANNA ROGACKA

WPŁYW STRESU

NA ZDROWIE

(2)

Redakcja merytoryczna – Elżbieta Miterka Recenzja merytoryczna – Paweł Łucyk

dr Olga Smoleńska

Agnieszka Ratajczak-Mucharska dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł lekcji:

Wpływ stresu na zdrowie.

Cele:

„

„ Główny: Uczeń wykazuje świadomość wpływu stresu na własne zdrowie.

„

„ Poznawczy: Uczeń wyjaśnia, co to jest stres i wskazuje czynniki powodujące stres.

„

„ Kształcący: Uczeń posiada umiejętność analizy, klasyfikowania i porządkowania wiadomości oraz twórczego rozwiązywania problemów.

„

„ Wychowawczy: Uczeń współpracuje w zespole, posiada umiejętność

rozwiązywania problemów w grupie, przyjmowania różnych punktów widzenia.

Metody:

słowna, pracy w grupach, ćwiczeniowa, problemowa, zadaniowa, aktywizująca.

Techniki:

metoda „drama” (wchodzenie w rolę), metoda 6 kapeluszy, metoda kłębka nici, drzewo decyzyjne, metaplan, kształcenia multimedialnego, metoda doboru losowego.

Formy pracy:

frontowa, pracy w grupach, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

tablica szkoleniowa, prezentacja multimedialna, pisaki, kartki papieru, kłębek nici.

Opis przebiegu lekcji:

Część wstępna:

1. Sprawdzenie raportu. Wzbudzenie zainteresowania tematem lekcji.

2. Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację multimedialną na temat „Stres”.

Część główna:

1. Metoda „drama”. Nauczyciel wybiera dwóch uczniów i prosi o zagranie scenki i pokazanie człowieka zestresowanego i człowieka niezestresowanego. Uczniowie przedstawiają swoje role, pozostali wypisują na tablicy cechy człowieka

zestresowanego i szczęśliwego.

2. Nauczyciel poddaje propozycję: „Kapelusze”. Uczniowie losują kolory kapeluszy.

Sześciu kapeluszom przypisano sześć różnych sposobów myślenia:

a. kapelusz niebieski – pełni rolę szefa grupy, kieruje dyskusją, przyznaje głos mówcom, podsumowuje dyskusję,

b. kapelusz czerwony – kieruje się emocjami i intuicją,

c. kapelusz żółty – jest optymistą, wskazuje zalety i korzyści danego rozwiązania,

(4)

4

d. kapelusz czarny – jest pesymistą, krytykuje, widzi ujemne strony proponowanych rozwiązań,

e. kapelusz biały – wydaje opinie wyłącznie na podstawie faktów i liczb, jest obiektywny, używa rzeczowych argumentów, nie poddaje się emocjom, f. kapelusz zielony – to osoba myśląca twórczo i bardzo pomysłowa, autor

oryginalnych rozwiązań.

Uczniowie uzupełniają zdanie wypowiedziane w sklepie:

a. Chcę być chory, zamawiam … b. Chcę być zdrowy, zamawiam …

Uczniowie dyskutują o stresie, wpisując się w rolę określoną przez kolor wylosowanego kapelusza.

3. Metaplan. Klasa dzieli się na dwie grupy, reprezentujące zestresowanych i niezestresowanych. Uczniowie odpowiadają na pytania:

a. Jak jest?

b. Jak powinno być?

c. Dlaczego nie jest tak, jak być powinno?

Uczniowie prezentują swoje przemyślenia.

4. Metoda „drzewo decyzyjne”. Uczniowie tworzą drzewo decyzyjne, wykorzystując zidentyfikowane w poprzednich ćwiczeniach problemy i pomysły. Pomysły rozwiązania to gałązki, główny pień to wspólna decyzja „wartości zdrowia”.

Część końcowa:

1. Metoda „wrzuć strach do kapelusza”. Uczniowie zajmują miejsca w kręgu. Każdy otrzymuje jedną kartkę, na której pisze „stresuje mnie…” i uzupełnia zdanie.

Uczniowie wrzucają je do kapelusza. Karteczki są mieszane, losowane i odczytywane.

2. Nauczyciel podsumowuje lekcje. Wystawia wszystkim uczniom ocenę za wykonanie zadania.

Komentarz metodyczny

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (opis w programie nauczania).

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nazwisko i imię Ocena. Burczyński

Tez¡ systemu aksjomatycznego A jest ka»da formuªa ψ, która jest ostatnim elementem jakiego± dowodu... Trafno±¢

Zasada ta mowi, że prad w dowolnym elemencie liniowego ukladu elektrycznego jest rowny algebraicznej sumie pradow wywolanych w tym elemencie w wyniku dzialania kazdego

A być może historię powieści w ogóle dałoby się opisać jako w ynik nieustannej między nimi oscylacji. Flaubert, Gide czy Joyce wyznaczaliby jeden jej

W interesującym nas tutaj wydawnictwie tylko trzy artytkuły dotyczą bezpo­ średnio opanowywania przez człowieka, a ściślej przez kolonistów rosyjskich i

Do tej grupy będą należały wszystkie te dokumenty, które miały wyliczony współczynnik korelacji większy lub równy pmin.. Są to wszystkie obiekty grupy

Pod koniec zaj˛e´c prosz˛e spakowa´c ´zródła oraz rysunki / tabele i wysła´c na adres: bszafran@agh.edu.pl.. W programie wykorzystamy jednostki

The risk originated from the greater installation depth of the dolphins related to the limited foundation depth of the existing foundations and from the structural analysis