• Nie Znaleziono Wyników

(1)SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Karnawałowy zawrót głowy

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "(1)SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Karnawałowy zawrót głowy"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane

dyspozycja Temat

tygodniowy Karnawałowy zawrót głowy. Moja rodzina

Temat dnia Kostiumowy bal klasowy. Zaproszenie na bal

Zagadnienia z podstawy programowej

4.2c- realizuje proste projekty w zakresie form użytkowych, w tym służące kształtowaniu własnego wizerunku i otoczenia oraz upowszechnianiu kultury w środowisku szkolnym (stosując określone narzędzia i wytwory przekazów medialnych);

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

1.1c- wyszukuje w tekście potrzebne informacje i w miarę możliwości korzysta ze słowników i encyklopedii przeznaczonych dla dzieci,

1.3a- w formie ustnej i pisemnej:

kilkuzdaniową wypowiedź, krótkie opowiadanie, krótki opis, list prywatny, życzenia, zaproszenie, 1.3c- uczestniczy w rozmowach, także inspirowanych literaturą:

zadaje pytania, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych,

1.3f- pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o

1.1d- zna formy użytkowe: życzenia, zaproszenie, zawiadomienie, list, notatka do kroniki; potrafi z nich korzystać;

4.2c- realizuje proste projekty w zakresie form użytkowych, w tym służące kształtowaniu własnego wizerunku i otoczenia oraz upowszechnianiu kultury w środowisku szkolnym (stosując określone narzędzia i wytwory przekazów medialnych);

(2)

poprawność gramatyczną,

ortograficzną oraz interpunkcyjną, 3.1a- wyraża ruchem nastrój i charakter muzyki; tańczy podstawowe kroki i figury krakowiaka, polki oraz innego, prostego tańca ludowego, 5.4- współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz świecie dorosłych;

wie, jak należy zachowywać się w stosunku do dorosłych i rówieśników (formy grzecznościowe); rozumie potrzebę utrzymywania dobrych relacji z sąsiadami w miejscu zamieszkania; jest chętny do

pomocy, respektuje prawo innych do pracy i wypoczynku;

Cele operacyjne Uczeń : - rozumie, czym jest karnawał i zabawa karnawałowa,

- uważnie słucha tekstów czytanych przez nauczyciela,

- wypowiada się na temat przygotowań do balu karnawałowego,

Uczeń:- zna tradycje rodzinne i lokalne związane z karnawałem, - wie, jak napisać zaproszenie, - zna zależność między wyglądem zwierzęcia a jego naturalnym środowiskiem,

- wykonuje obliczenie w zakresie 30 , rozwiązując zadania,

(3)

- zapisuje nazwy kostiumów z użyciem przecinka przy ich wyliczaniu,

- dodaje liczby,

- wykonuje maskę z tekturowego talerza.

- tańczy indywidualnie i w grupie , bawi się przy muzyce.

- odczytuje wskazania miary centymetrowej, wskazania zegara i termometru,

- wykonuje maskę z tekturowego talerza,

-tańczy indywidualnie i w grupie , bawi się przy muzyce.

Pomoce

dydaktyczne Cyfry i litery do hasła KARNAWAŁ, etykiety z wyrazami kojarzącymi się z karnawałem, kotyliony z sylabami, patyczki, liczydełka paskowe, papierowe talerze farby, bibuła, klej nożyczki, nagrania muzyki tanecznej.

Cyfry i litery do hasła KARNAWAŁ Kartoniki z nazwami bohaterów bajkowych, słownik języka polskiego i słowniki ortograficzne, termometr i zegar demonstracyjny, linijka, farby, bibuła, klej nożyczki, cekiny, nagrania muzyki tanecznej.

Przebieg zajęć

Rozmowa na temat strojów na bal, ustalenie , jakie warunki powinny być spełnione, aby bal był udany.

Powitanie :

Zabawa „ Tańce- przebierańce”.

Nauczyciel odtwarza taneczne piosenki, a uczniowie tańczą , dobierając do nich różne ruchy.

Ułożenie liczb w kolejności rosnącej odczytanie hasła KARNAWAŁ..

Swobodne wypowiedzi dzieci na temat utworzonego hasła, odczytanie jego znaczenia w „Słowniku języka polskiego’.

e. polonistyczna:

Nauczyciel odczytuje wiersz „ Bal” B.

Stępień oraz tekstu „ Spór o koronę”

Wypowiedzi na temat kłótni

bohaterek opowiadania oraz sposobu zażegnania sporu zastosowanego przez ich mamę.

(4)

W karnawałowym nastroju- ćwiczenia w czytaniu i pisaniu:

Tworzenie słów od podanej sylaby:

Nauczyciel podaje jakąś sylabę, a dzieci starają się utworzyć od niej jak najwięcej słów. Zapisywanie

utworzonych słów w zeszytach.

e. matematyczna

Wypełnienie karty pracy z dodawaniem kilku liczb.

Wykonywanie działań przy pomocy patyczków i liczydełek paskowych.

Uczniowie wykonują maski z

tekturowych talerzyków, ozdabiają je farbami i bibułką.

K. Nowak.

W co się przebrać? – rozmowa Wyszukiwanie synonimów do wyrazu karnawał, tworzenie skojarzeń, wypowiedzi dzieci na temat ich wymarzonych strojów na karnawał.

Przebieg przygotowań do balu.

e. plastyczna

e. muzyczno- ruchowa

Zabawa karnawałowa przy muzyce.

Taniec z kotylionami: nauczyciel przypina uczniom sylaby. Po odczytaniu ich łączą się w pary tak , aby z sylab powstały wyrazy.

Zapis tematu: Bal karnawałowy.

Redagowanie zaproszenia na bal karnawałowy i zapisanie go w zeszycie.

e. przyrodnicza

„ Przebrania „ zwierząt, rozmowa o przystosowaniach niektórych

zwierząt do naturalnego środowiska.

Nauczyciel czyta informacje o przystosowaniach zwierząt do życia w różnych środowiskach: w wodzie lub nad wodą, na sawannie, występowanie dziwnych organów, koloru, który umożliwia

zamaskowanie się, bądź takiego, który odstrasza, wyposażenie w zęby lub kolce jadowe, upodobnienie do zwierząt groźnych

Uczniowie projektują swój wymarzony strój na karnawał.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Uczniowie wcielają się w role rodziców i zachęcają swoje dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego. Ilustrując swoimi gestami popularne dyscypliny

- zna słowa, które pasują do siebie ze względu na zgodność brzmienia, - poznaje rymy,.. - globalnie

matematyczne korzystając z liczmanów (kontury zwierząt afrykańskich). Układają matematyczne pytania do planszy o zwierzętach afrykańskich. Na pierwszą część

– realizuje sylabami rytmicznymi, gestem oraz ruchem proste rytmy i wzory rytmiczne; reaguje ruchem na puls rytmiczny i jego zmiany, zmiany tempa, metrum i dynamiki

Dzieci mają zawiązane oczy, tak aby nie widzieli, co się dzieje wokół nich. Pozostali uczniowie ustawiają się dookoła

Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli z poprzedniej lekcji zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.. Nauczyciel zapisuje te zasady na paskach papieru raz szarego

spróbowali określić własności figur, propozycje uczniów nauczyciel zapisuje w środku każdej figury, po wyczerpaniu pomysłów nauczyciel wybiera chętnego ucznia, który

Po wykonaniu zadania nauczyciel rozdaje kolejne karty pracy („Razem i osobno - karta pracy nr 16)zadaniem uczniów jest pisanie litery m, M w dużej i małej liniaturze..